Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 15. stav 4, člana 17. stav 4, člana 19. stav 4, člana 22. stav 2. i člana 29. stav 2. Uredbe o vremenu odmora i upravljanja vozača motornih vozila kada obavljaju međunarodni prevoz, kao i o primeni sistema digitalnih tahografa ("Službeni glasnik RS", broj 54/10),
Ministar za infrastrukturu i energetiku donosi

PRAVILNIK

O RADIONICAMA ZA TAHOGRAFE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 67 od 13. septembra 2011)

I. UVODNA ODREDBA

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se: bliži opis poslova koje može obavljati radionica u vezi sa tahografom i graničnikom brzine; bliži uslovi koje radionica mora ispunjavati, način dokazivanja ispunjenosti uslova, sadržaj zahteva za izdavanje ili produžetak dozvole radionici; bliža sadržina i način vođenja evidencije o radionicama; bliža sadržina oglasne table radionice.

II. POSLOVI RADIONICE

1. Ugradnja

Član 2.

Poslovi ugradnje podrazumevaju postupak prvog ugrađivanja tahografa u motorno vozilo, uz obavezno pridržavanje uputstava proizvođača tahografa i proizvođača motornog vozila, od strane zaposlenog u radionici koji vrši ugradnju.

2. Podešavanje

Član 3.

Poslovi podešavanja podrazumevaju aktiviranje funkcije beleženja i čuvanja podataka kod digitalnog tahografa.

3. Kontrola

Član 4.

Poslovi kontrole podrazumevaju preduzimanje radnji kojim se, pre nego što se pristupi ugradnji novog ili opravljenog tahografa, odnosno pregledu tahografa, utvrđuje i evidentira slučajno ili namerno prouzrokovana neispravnost tahografa.
Poslovi kontrole podrazumevaju utvrđivanje stanja tahografa, odnosno:
1) da li se na mestima koja sprečavaju otvaranje kućišta tahografa nalaze neoštećene plombe sa originalnim žigom proizvođača tahografa ili sa žigom radionice za opravku tahografa;
2) da li su sva predviđena mesta za zaštitu pravilne ugradnje obezbeđena neoštećenom plombom sa žigom radionice za pregled tahografa;
3) da li postoji informativna nalepnica propisanog sadržaja sa neoštećenom zaštitnom folijom;
4) da li dimenzije pneumatika odgovaraju dimenzijama upisanim u informativnoj nalepnici;
5) da li brzina na koju je podešen graničnik brzine odgovara kategoriji vozila.
Poslovi kontrole, odnosno utvrđivanja stanja tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o kontroli tahografa, ako je u postupku kontrole utvrđeno da je otvarano kućište tahografa ili ako se utvrdi postojanje naprave za manipulaciju na vodu između tahografa i davača impulsa, dostavljanje kopije tog zapisnika Agenciji za bezbednost saobraćaja (u daljem tekstu: Agencija) i njegovo čuvanje - najmanje godinu dana.
Zapisnik o kontroli tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vlasniku, odnosno korisniku vozila, vozilu, tahografu, radnji kontrole i utvrđenoj nepravilnosti, preduzetim merama, tehničaru i mestu i datumu izvršene kontrole (Obrazac 1.) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

4. Pregled

Pregled analognog tahografa

Član 5.

Poslovi pregleda analognog tahografa podrazumevaju preduzimanje radnji kojima se, na praznom, tehnički ispravnom vozilu sa pravilno podešenim pritiskom u pneumaticima:
1) vrši spoljašnji pregled i identifikacija, odnosno kojima se utvrđuje da li tahograf u pogledu izgleda, natpisa i oznaka odgovara tipskim karakteristikama, tj. da li postoji natpisna pločica, da li na tahografu postoje mehanička oštećenja (npr. brave, skale, brojčanika), postojanje i ispravnost sijalice za osvetljenje skale i za signalizaciju prekoračenja brzine i drugih propisanih sastavnih delova tahografa;
2) vrši određivanje koeficijenta vozila "nj" i efektivnog obima pogonskih točkova "l";
3) testira probni rad, odnosno vrši provere rada tahografa (otklon kazaljke u celom opsegu skale, rad brojčanika, ispravnost osvetljenja skale, uključivanje signalizacije, ispravno funkcionisanje uređaja za beleženje promene vozača, ispravno funkcionisanje dodatnih sklopova u tahografu i dr.);
4) proverava satni mehanizam, brzinomer, daljinomer, odnosno utvrđuje da li je prikaz vremena, brzine i pređenog puta u okviru dozvoljenih odstupanja datih u prilogu ovog pravilnika i proverava beleženje tahografa, odnosno formira ispitni dijagram u automatskom režimu rada uređaja za merenje brzine i pređenog puta ili ručno, ukoliko uređaj nema tu opciju i upotrebom sredstva za kontrolu zapisa (šablonom) kontroliše zapis na tahografskom listiću;
5) vrši usklađivanje koeficijenta vozila "nj" i konstante tahografa "k", što podrazumeva podešavanje kojim se postiže da odstupanje "k" od "nj", posle ugradnje u vozilo, nije veće od +/-2% i, nakon izvršenog podešavanja, postavljanje posebne nalepnice na kojoj je upisana konstanta tahografa i preko nje zaštitne folije;
6) obavlja probna vožnja, koja se izvodi na putu od najmanje 1 km ili na mernim valjcima sa tahografom podešenim na realno vreme i sa tahografskim listićem koji je bio u tahografu od početka pregleda. U toku probne vožnje se proverava funkcionisanje tahografa, signalizatora, indikatora na instrument tabli vozila i ručnih komandi na uređaju za upravljanje. Poslovi radionice u vezi sa radnjama probne vožnje podrazumevaju i to da se, nakon probne vožnje, izvadi tahografski listić, izvrši njegova vizuelna kontrola i u odgovarajući zapisnik o pregledu tahografa upiše stanje na brojčaniku daljinomera, a u tahograf se vrati overeni originalni tahografski listić sa kojim je vozilo primljeno na pregled.
Određivanje koeficijenta vozila "nj" vrši se na obeleženoj mernoj stazi koja zadovoljava uslove propisane ovim pravilnikom ili na mernim valjcima.
Poslovi pregleda analognog tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o pregledu analognog tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vlasniku, odnosno korisniku vozila, vozilu, graničniku brzine, tahografu, etalonima, spoljašnjem pregledu, probnom radu, pregledu satnog mehanizma, brzinomera, odometra i beleženja, postavljenim nalepnicama, žigovima i plombama, uverenju o ispravnosti tahografa, mestu i datumu izvršenog pregleda i tehničaru (Obrazac 2.) i koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zapisnik i tahografski listić čuvaju se najmanje dve godine.
Prilog iz stava 1. tačka 4. ovog člana - Granice dozvoljene greške (Prilog 1) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Pregled digitalnog tahografa

Član 6.

Poslovi pregleda digitalnog tahografa podrazumevaju preduzimanje radnji kojima se, na praznom, tehnički ispravnom vozilu sa pravilno podešenim pritiskom u pneumaticima:
1) vrši identifikacija i spoljašnji pregled, odnosno kojima se utvrđuje da li tahograf ima natpisnu pločicu i da li se podaci sa natpisne pločice i ispis podataka iz memorije podudaraju;
2) vrši provera integriteta sistema digitalnog tahografa, odnosno kojima se utvrđuje da li se serijski brojevi davača impulsa sa ispisa na početku i kraju provere integriteta podudaraju tj. da li postoji naprava za manipulaciju na vodu između tahografa i davača impulsa. Poslovi provere integriteta podrazumevaju i popunjavanje Zapisnika o kontroli tahografa (Obrazac 1. iz priloga ovog pravilnika);
3) vrši određivanje koeficijenta vozila "nj";
4) vrši određivanje efektivnog obima pogonskih točkova "l";
5) vrši kalibracija - u skladu sa uputstvom proizvođača za dati tip digitalnog tahografa, i, na svakih sedam dana, vrši skladištenje podataka o izvršenim kalibracijama na karticu radionice i njihovo preuzimanje sa kartice radionice i prenos na računar sa odgovarajućim softverom za čuvanje podataka;
6) obavlja probna vožnja, koja se, radi provere funkcionalnosti tahografa, izvodi na putu od najmanje 1 km ili na mernim valjcima.
Poslovi pregleda digitalnog tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o kalibraciji digitalnog tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vlasniku, odnosno korisniku vozila, vozilu, graničniku brzine, tahografu, kalibraciji, mestu i datumu izvršenog pregleda i tehničaru (Obrazac 3) i koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Podaci o izvršenim kalibracijama, u papirnom i elektronskom obliku, i svi ispisi napravljeni pri proveri digitalnog tahografa čuvaju se najmanje tri godine.

Plombe, žigovi, nalepnice i uverenja

Član 7.

Postupak pregleda tahografa završava se plombiranjem, postavljanjem informativne nalepnice, nalepnice sa konstantom tahografa (za tahograf sa podesivom konstantom) i izdavanjem uverenja o ispravnosti tahografa sa podacima o vozilu na koje je tahograf ugrađen.

Član 8.

Zaštita kućišta tahografa i pravilne ugradnje tahografa od neovlašćenih intervencija postiže se plombiranjem koje podrazumeva postupak utiskivanja odgovarajućeg žiga na plombe.
Na analognom tahografu plombe se postavljaju:
1) na kućištu tahografa na mestima na kojima su moguće intervencije koje utiču na tačnost, a koje je za određeni tip tahografskog uređaja odredio proizvođač;
2) sve spojeve na prenosu tahograf/vozilo;
3) na oba kraja (ulaz/izlaz) uređaja za prilagođenje (adaptera);
4) na automatsku preklopnu napravu, kod vozila sa dva ili više prenosna odnosa zadnje osovine;
5) na vezu (spoj) adaptera i automatske preklopne naprave sa ostalim delovima mernog sistema.
Na digitalnom tahografu, na kućištu tahografa mora se nalaziti originalna plomba proizvođača, a plomba se postavlja i na vezu davača impulsa sa menjačkim prenosnikom.

Član 9.