Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 43. stav 6, člana 60. stav 3, člana 61. st. 1. i 3, člana 62, stav 1. i člana 65. stav 1. Zakona o zaštiti bilja ("Službeni list SRJ", br. 24/98), savezni ministar privrede i unutrašnje trgovine donosi

PRAVILNIK

O PROMETU, UVOZU I UZORKOVANjU PESTICIDA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 59 od 2. novembra 2001 i "Sl. glasniku RS", br. 104/2005)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi za: promet pesticida na veliko i malo koje moraju ispunjavati pravna lica odnosno preduzetnici, uvoz i uzorkovanje pošiljaka aktivnih materija-tehničkog proizvoda i pretkoncentrata za proizvodnju gotovih pesticida (u daljem tekstu: sirovine) i gotovih pesticida radi kontrole njihovog kvaliteta pri uvozu i uzorkovanje sirovina i gotovih pesticida radi kontrole njihovog kvaliteta u unutrašnjem prometu kod domaćeg proizvođača i u prometu na veliko i malo.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeća značenja:
1) pošiljka sirovina ili gotovog pesticida koja može biti brodska, vagonska, kamionska ili kontejnerska, je deo šarže, cela šarža ili više šarži jedne iste vrste sirovina ili gotovog pesticida koja je prispela na granični prelaz;
2) pretkoncentrat-tehnički koncentrat je polusirovina tehničkog proizvoda, koji sadrži aktivnu materiju i nečistoće koje nastaju pri njenoj proizvodnji, pri čemu može da sadrži i male količine neophodnih aditiva i pogodne rastvarače - koji se koriste samo za pripremu u proizvodnji gotovih pesticida;
3) šarža je količina sirovine ili gotovog pesticida u toku jednog proizvodnog procesa (turnusa) istog kvaliteta, koja može biti od 0,5 do 50 i više tona, u zavisnosti od proizvodnih kapaciteta fabrike;
4) lot je deo pošiljke ili cela pošiljka, odnosno broj jedinica jednog proizvoda sirovine ili gotovog pesticida istog porekla.

Član 3.

Pravna lica koja se bave prometom gotovih pesticida na veliko i malo, pored odredbi utvrđenih ovim pravilnikom, moraju ispunjavati i uslove utvrđene propisima o proizvodnji i prometu otrovnih materija.

II. USLOVI ZA PROMET PESTICIDA NA VELIKO I MALO

Član 4.

Pravna lica koja vrše promet gotovih pesticida na veliko moraju imati:
1) radnika u stalnom radnom odnosu sa visokom stručnom spremom iz oblasti zaštite bilja (diplomirani inženjer poljoprivrede - smer zaštite bilja);
2) objekte (zatvorena skladišta) odgovarajućeg kapaciteta za smeštaj, čuvanje i izdavanje pesticida na veliko (u daljem tekstu: skladište).

Član 5.

Skladište iz člana 4. ovog pravilnika mora imati:
1) posebno ograđen prostor - za pesticide iz grupeIIiIIIotrova, sa izgrađenim paletama i rafovima;
2) posebno ograđen deo ili žičanu pregradu - za pesticide iz grupeIotrova, sa izgrađenim paletama ili rafovima;
3) posebnu prostoriju za rad stručnjaka za zaštitu bilja ili posebno ograđen prostor;
4) posebno ograđen prostor ili kontejner za smeštaj iskorišćene ambalaže (plastične, staklene i limene) ili neutrošenih količina pesticida kojima je istekao rok upotrebe.

Član 6.

Pravna lica, odnosno preduzetnici koji vrše promet pesticida na malo moraju imati u stalnom radnom odnosu radnika sa visokom stručnom spremom iz oblasti zaštite bilja (diplomirani inženjer poljoprivrede - smer zaštite bilja) ili biljne proizvodnje (diplomirani inženjer poljoprivrede smer - ratarsko-povrtarski, voćarsko-vinogradarski ili hortikulture ili diplomirani inženjer šumarstva smer - zaštita šuma) sa specijalizacijom (u daljem tekstu: stručnjak za zaštitu bilja).
Pod specijalizacijom iz stava 1. ovog člana podrazumeva se jednogodišnje usavršavanje na poljoprivrednim fakultetima iz oblasti fitopatologije, entimologije, herbologije, fitofarmacije sa toksikologijom, tehnologije zaštite bilja i regulative u oblasti zaštite bilja.

Član 7.

Pravna lica i preduzetnici koji vrše promet pesticida na malo moraju imati objekte odgovarajućeg kapaciteta koji služe za promet pesticida (u daljem tekstu: poljoprivredna apoteka).
Poljoprivredna apoteka iz člana 1. ovog stava mora imati:
1) prodajni prostor za izdavanje pesticida krajnjim korisnicima i priručni magacin sa izgrađenim paletama ili rafovima;
2) prostor za rad stručnjaka za zaštitu bilja ili ograđen prostor u okviru prodajnog dela sa opremom za utvrđivanje štetnih organizama (mikroskop, lupa i dr.);
3) posebni magacinski deo za smeštaj i čuvanje pesticida iz grupeIIiIIIotrova, sa izgrađenim paletama i rafovima;
4) posebno ograđen deo ili žičanu pregradu u okviru istog magacina - za pesticide iz grupeIotrova, sa izgrađenim paletama ili rafovima;
5) posebno ograđen prostor ili kontejner za smeštaj prazne ambalaže (plastične, staklene i limene) i pesticida kojima je prošao rok upotrebe.
U poljoprivrednoj apoteci pesticidi se mogu nalaziti samo u magacinu i priručnom magacinu.

Član 8.

U poljoprivrednoj apoteci stručnjak za zaštitu bilja je dužan da krajnjem korisniku pesticida izdaje preporuku odnosno recept, prema Obrascu RC koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
U recept iz stava 1. ovog člana unosi se obaveza za kupca da praznu ambalažu (plastičnu, staklenu, limenu) vrati poljoprivrednoj apoteci.
Poljoprivredna apoteka praznu ambalažu prikupljenu od krajnjeg korisnika, upakovanu u plastičnim džakovima, dostavlja regionalnom centru za zaštitu bilja (sabirni centar), uz zapisnik sa specifikacijom vrste i veličine ambalaže sa navođenjem naziva proizvođača pesticida, koje se dalje kontrolisano uništava.
Poslovi regionalnog centra iz stava 3. ovog člana utvrđeni su Uredbom o vršenju prognozno-izveštajnih poslova u oblasti zaštite bilja ("Službeni list SRJ", br. 65/99).

Član 9.

Pravna lica ili preduzetnici koji vrše promet pesticida na malo, koji se nalaze na ocenjenoj listi, a ne spadaju u grupuI, IIiIIIotrova, moraju imati radnika sa srednjom stručnom spremom poljoprivredne ili šumarske struke.
Za pesticide iz stava 1. ovog člana nije potrebno izdavanje recepta.

Član 10.

Pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji primenjuju pesticide sa oznakama na deklaraciji i uputstvu za primenu - otrovan za pčele (R-57) i otrovan za divljač, odnosno faunu - životinje (R-55), moraju najkasnije 48 časova pre primene obavestiti držaoce pčela, u vreme kada postoji najveća opasnost za trovanje pčela (od otvaranja cvetova do precvetavanja) i korisnike lovišta (rezervati divljači), o predstojećoj primeni pesticida na tom području.
Držaoci pčela iz stava 1. ovog člana mogu imati stalne pčelinjake na određenom području ili pokretne pčelinjake koji se tokom ispaše prijavljuju područnom centru za zaštitu bilja.
Korisnici lovišta iz stava 1. ovog člana mogu biti šumska gazdinstva registrovana za ovu namenu ili zoološki vrtovi i sl. na ograničenom području.
Obaveštenje iz stava 1. ovog člana vrši se preko područnog centra za zaštitu bilja na području gde će se primeniti