Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 222. stav 2. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima ("Službeni glasnik RS", br. 41/09 i 53/10), na predlog Agencije za bezbednost saobraćaja,
Ministar za infrastrukturu i energetiku donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMIMA I ROKOVIMA ZA ODRŽAVANjE SEMINARA, NAČINU POLAGANjA ISPITA I IZGLEDU I SADRŽAJU DOZVOLE (LICENCE) ZA PREDAVAČA TEORIJSKE OBUKE KANDIDATA ZA VOZAČE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 1 od 11. januara 2012)

I. UVODNA ODREDBA

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se program za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke, program obaveznih seminara unapređenja znanja, način polaganja stručnog ispita i polaganja ispita provere znanja, rokovi za održavanje seminara, izgled i sadržaj obrasca dozvole (licence) za predavača teorijske obuke.

II. PROGRAM ZA POLAGANjE I NAČIN POLAGANjA STRUČNOG ISPITA ZA PREDAVAČA TEORIJSKE OBUKE

1. Program stručnog ispita

Član 2.

Pripremna nastava za polaganje stručnog ispita i polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke sprovode se prema Programu za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke (Prilog 1.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

2. Način polaganja stručnog ispita

Član 3.

Lice koje želi da se stručno osposobi i dobije dozvolu (licencu) za predavača teorijske obuke (u daljem tekstu: kandidat) podnosi prijavu za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke, najkasnije 30 dana pre polaganja ispita, odnosno početka ispitnog roka.
Kandidat je dužan da položi stručni ispit u roku od godinu dana od okončanja pripremne nastave za polaganje tog ispita.
Ispitne rokove za izvođenje pripremne nastave i ispitne rokove iz stava 1. ovog člana određuje Agencija za bezbednost saobraćaja (u daljem tekstu: Agencija) - u skladu sa procenjenim potrebama i brojem podnetih prijava.
Prijava se podnosi na obrascu (Obrazac 1.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Stručni ispit za predavača teorijske obuke polaže se pred ispitnom komisijom za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke, koju obrazuje Agencija.
Ispitna komisija za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke se sastoji od predsednika i dva člana, koji mogu imati zamenike.

Član 5.

Stručni ispit za predavača teorijske obuke (u daljem tekstu: stručni ispit) sastoji se iz pripremne nastave i polaganja tog ispita putem testa (pismeno ili na računaru) iz oblasti i pitanja utvrđenih u Programu za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke.

Član 6.

Pre polaganja stručnog ispita utvrđuje se identitet kandidata - uvidom u javnu ispravu sa fotografijom kandidata.

Član 7.

Testovi za polaganje stručnog ispita i ispita provere znanja koje priprema Agencija predstavljaju tajnu u skladu sa propisima kojima se uređuje tajnost podataka i ne smeju se objavljivati.

Član 8.

Prilikom rešavanja testova za polaganje stručnog ispita kandidatu se ostavlja dovoljno vremena za odgovore na pitanja iz testa, a vreme određuje ispitna komisija za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke u zavisnosti od obima i sadržaja ispitnog testa.

Član 9.

Ako kandidat ne pristupi polaganju stručnog ispita ili odustane od započetog polaganja stručnog ispita smatraće se da nije položio ispit.
Kandidatu koji iz opravdanih razloga (bolest i sl.) ne pristupi polaganju stručnog ispita dozvoliće se da polaže ispit u nekom od narednih ispitnih rokova.

Član 10.

Ako se kandidat na stručnom ispitu služi nedozvoljenim sredstvima (korišćenje udžbenika, beležaka, prepisivanjem, upotrebom nedopuštenih tehničkih sredstava i sl.), ispitna komisija za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke će ga udaljiti sa ispita i pismeno konstatovati da nije položio stručni ispit.
Kandidatu iz prethodnog stava neće se dozvoliti ponovno polaganje stručnog ispita za predavača u roku od narednih godinu dana.

Član 11.

O polaganju stručnog ispita vodi se Zapisnik o polaganju stručnog ispita za predavača teorijske obuke (Obrazac 2.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zapisnik iz prethodnog stava čuva se najmanje deset godina.
Kandidat je položio stručni ispit ako je okončao pripremnu nastavu i ako je na testu dobio konačnu ocenu "položio".
Smatraće se da je kandidat okončao pripremnu nastavu ako je prisustvovao na najmanje 80% časova - pojedinačno iz svake oblasti utvrđene u Programu za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke.
Kandidat je na testu dobio konačnu ocenu "položio" ako je osvojio najmanje 80% od ukupnog broja predviđenih bodova - pojedinačno iz svake oblasti utvrđene u Programu za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke.
Kandidatu koji položi stručni ispit izdaje se Uverenje o položenom stručnom ispitu za predavača teorijske obuke - na obrascu (Obrazac 3.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Na zahtev kandidata koji nije položio stručni ispit, ispitna komisija za polaganje stručnog ispita za predavača teorijske obuke je dužna da, neposredno nakon javno objavljenih rezultata, ukaže kandidatu na greške koje je učinio.

Član 12.

Kandidat koji na testu nije dobio konačnu ocenu "položio" može da polaže popravni ispit u narednim ispitnim rokovima do isteka roka iz člana 3. stav 2. ovog Pravilnika.
Popravni ispit iz prethodnog stava podrazumeva ponovno rešavanje testa bez obaveze ponovnog pohađanja pripremne nastave za polaganje stručnog ispita.

III. PROGRAM I ROKOVI ZA ODRŽAVANjE OBAVEZNIH SEMINARA UNAPREĐENjA ZNANjA I NAČIN POLAGANjA ISPITA PROVERE ZNANjA ZA PREDAVAČA TEORIJSKE OBUKE

1. Program obaveznih seminara unapređenja znanja

Član 13.

Obavezni seminari unapređenja znanja i polaganje ispita provere znanja za predavača teorijske obuke sprovode se prema Programu obaveznih seminara unapređenja znanja i polaganje ispita provere znanja za predavača teorijske obuke (Prilog 2.), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

2. Obavezni seminari i rokovi njihovog održavanja

Član 14.

Obavezni seminari unapređenja znanja, na kojima predavači teorijske obuke sa dozvolom (licencom), unapređuju znanja stečena u postupku dobijanja dozvole (licence), održavaju se najmanje dva puta u toku kalendarske godine, a u skladu sa planom koji, polazeći od broja predavača teorijske obuke koji imaju pravo na produženje dozvole (licence) i obima oblasti i pitanja koja će se razmatrati na seminaru, utvrdi Agencija.
Godišnji plan obaveznih seminara unapređenja znanja određuje Agencija i mora sadržati najmanje dve oblasti iz Programa obaveznih seminara unapređenja znanja i polaganja ispita provere znanja za predavača teorijske obuke.
Agencija može, po potrebi, promeniti plan održavanja pojedinih seminara, o čemu će blagovremeno obavestiti zainteresovana lica.
O danu, vremenu, mestu, programu obaveznih seminara i učesnicima, odnosno sadržajima i izvođačima nastave za pojedine oblasti i pitanja, Agencija će davati obaveštenja na zvaničnoj Internet prezentaciji Agencije, odnosno na drugi pogodan način, najkasnije 15 dana po utvrđivanju plana i pre početka seminara.
Izvođenje sadržaja na seminaru vrše predavači, vođe radionica, medijatori, sertifikovani izvođači nastave, odnosno druga stručna lica koja su angažovana u sprovođenju seminara, od kojih Agencija određuje lice za rukovodioca seminara koje vrši evidentiranje prisustva polaznika seminara i njihove aktivnosti i o tome Agenciji dostavlja izveštaj.

Član 15.

Predavač teorijske obuke sa dozvolom (licencom), pre polaganja ispita provere znanja,