Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 7. stav 2. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu ("Službeni glasnik RS", broj 101/05),
Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike donosi

PRAVILNIK

O PREVENTIVNIM MERAMA ZA BEZBEDAN I ZDRAV RAD PRI IZLAGANjU ELEKTROMAGNETSKOM POLjU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 117 od 12. decembra 2012)

Sadržina

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se zahtevi koje je poslodavac dužan da ispuni u obezbeđivanju primene preventivnih mera sa ciljem otklanjanja ili smanjenja rizika od nastanka oštećenja zdravlja zaposlenih koji nastaju ili mogu da nastanu pri izlaganju elektromagnetskom polju od 0Hzdo 300GHzna radnom mestu, granične vrednosti izloženosti i akcione vrednosti.

Obim primene

Član 2.

Ovaj pravilnik primenjuje se na radnim mestima na kojima postoji rizik za bezbednost i zdravlje zaposlenih usled poznatih kratkoročnih neželjenih dejstava koje u ljudskom telu izaziva protok indukovane struje, energija apsorpcije, kao i struja dodira.
Ovaj pravilnik se ne primenjuje na:
1) radnim mestima na kojima su zaposleni izloženi dugoročnom dejstvu elektromagnetskog polja;
2) radnim mestima na kojima su zaposleni izloženi riziku koji nastaje usled kontakta sa provodnicima pod naponom.

Značenje izraza

Član 3.

Pojedini izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) elektromagnetska polja - jesu statička električna i magnetska polja, kao i vremenski promenljiva električna, magnetska i elektromagnetska polja frekvencija do 300GHz;
2) granične vrednosti izloženosti - jesu granice izloženosti dejstvu elektromagnetskih polja koje su neposredno zasnovane na utvrđenim uticajima na zdravlje i njihovim biološkim razlozima, a čije poštovanje obezbeđuje da zaposleni izloženi elektromagnetskom polju jesu zaštićeni od svih poznatih štetnih uticaja na zdravlje;
3) akcione vrednosti - jesu veličine direktno merljivih parametara datih u vidu jačine električnog polja (E), jačine magnetskog polja (H), gustine magnetskog fluksa (B) i površinske gustine snage (S), kod kojih mora da bude preduzeta jedna ili više mera utvrđenih ovim pravilnikom. Poštovanje akcionih vrednosti delovanja obezbeđuje da granične vrednosti izloženosti neće biti prekoračene.

Granične vrednosti izloženosti i akcione vrednosti

Član 4.

Granične vrednosti izloženosti i akcione vrednosti za elektromagnetska polja (Prilog) odštampane su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Obaveze poslodavca

Član 5.

Poslodavac je dužan da za sva radna mesta u radnoj okolini na kojima postoji mogućnost izlaganja zaposlenih elektromagnetskom polju, izvrši procenu rizika od nastanka oštećenja zdravlja zaposlenih tako što procenjuje i, ako je potrebno obezbedi da se, meri i/ili izračunava nivo elektromagnetskih polja kojima su zaposleni izloženi, sa ciljem da utvrdi način i mere za otklanjanje ili smanjenje tih rizika.
Za procenu, merenje i/ili izračunavanje nivoa izloženosti zaposlenih elektromagnetskim poljima poslodavci mogu da primene naučno priznate standarde ili smernice uzimajući u obzir granične vrednosti izloženosti i akcione vrednosti iz Priloga ovog pravilnika, a kada je to potrebno, mogu uzeti u obzir nivo elektromagnetskih polja koje su naveli proizvođači opreme, u skladu propisima o bezbednosti proizvoda, tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti.
Na osnovu procene nivoa elektromagnetskih polja izvršenih u skladu sa stavom 2. ovog člana, u slučaju prekoračenja akcionih vrednosti iz Priloga ovog pravilnika, poslodavac procenjuje i, ako je potrebno, izračunava da li su prekoračene granične vrednosti izloženosti.
Procenu, merenje i/ili izračunavanje nivoa izloženosti zaposlenih, iz st. 1. i 2. ovog člana, poslodavac nije dužan da izvrši na radnim mestima gde je izvršena procena sa aspekta izlaganja stanovništva elektromagnetskim poljima, u skladu sa propisima o životnoj sredini.
Poslodavac je dužan da na osnovu utvrđenih štetnosti koje nastaju usled izloženosti elektromagnetskom polju, angažuje pravno lice sa licencom za vršenje preventivnih i periodičnih ispitivanja uslova radne okoline.
Poslodavac je dužan da prilikom procene rizika uzima u obzir:
1) nivo, spektar frekvencije, trajanje i vrstu izloženosti;
2) granične vrednosti izloženosti i akcione vrednosti iz Priloga ovog pravilnika;
3) sve posledice po zdravlje i bezbednost zaposlenih koji su izloženi posebnom riziku;
4) sve posredne posledice, kao što su:
(1) interferencija sa elektronskim medicinskim uređajima i opremom (uključujući pejsmejkere i druge implante),
(2) rizik od projektila u vidu objekata od feromagnetskih materijala u statičkim magnetskim poljima sa gustinom magnetskog fluksa većom od 3 mT,
(3) inicijacija elektro-eksplozivnih naprava (detonatora),
(4) požari i eksplozije koji su rezultat paljenja zapaljivih materijala varnicama izazvanim indukovanim poljima, dodirnim strujama ili električnim pražnjenjima;
5) postojanje opreme koja je projektovana da smanji nivoe izloženosti elektromagnetskim poljima;
6) informacije o rezultatima dobijenim na osnovu praćenja zdravstvenog stanju uključujući objavljene podatke;
7) višestruke izvore izloženosti;
8) istovremenu izloženost poljima različitih frekvencija.
Poslodavac je dužan da izvrši delimičnu izmenu i/ili dopunu akta o proceni rizika u slučaju pojave svake nove opasnosti ili štetnosti i promene nivoa rizika u procesu rada ili kada rezultati praćenja zdravstvenog stanja zaposlenog pokažu da je to neophodno.

Preventivne mere

Član 6.

Poslodavac je dužan da uzimajući u obzir savremena tehnička rešenja i dostupnost mera za kontrolu rizika na njegovom izvoru, polazeći od načela primene preventivnih mera, rizik koji nastaje usled izloženosti zaposlenih elektomagnetskom polju otkloni ili smanji na