Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 181. tačka 14) Zakona o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 18/10),
Direktor Republičkog geodetskog zavoda donosi

PRAVILNIK

O PREMERU I REGISTRU DRŽAVNE GRANICE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 44 od 17. juna 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se tehnički normativi, metode i način rada kod premera državne granice, sadržaj i način vođenja registra državne granice Republike Srbije.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) "državna granica" je zamišljena vertikalna ravan koja se graničnom linijom prostire po Zemljinoj površini i odvaja prostor Republike Srbije, njegov kopneni deo, unutrašnje vode, vazdušni prostor i prostor ispod površine zemlje od prostora susednih država;
2) "granična linija" je obeležena ili zamišljena linija kojom se na Zemljinoj površini proteže državna granica;
3) "prelomna tačka granične linije" je jednoznačno određena tačka na graničnoj liniji;
4) "granična oznaka" je stabilizovana tačka na terenu koja direktno ili indirektno obeležava graničnu liniju;
5) "granična dokumenta" su dokumenta u kojima su sadržani podaci koji se odnose na državnu granicu u vezi sa njenim obeležavanjem, oblikom, veličinom i položajem graničnih oznaka (elaborat o državnoj granici, planovi, karte, atlasi, detaljan opis granične linije, zapisnici o izvršenim radovima i dr.).

Član 3.

Položaj državne granice, koja je određena međunarodnim ugovorima, uređuje se graničnim dokumentima, izrađenim od strane međudržavnih komisija.
Poslove premera, označavanja, obnavljanja i održavanja graničnih oznaka i granične linije na državnoj granici i izradu elaborata o državnoj granici obavlja Republički geodetski zavod (u daljem tekstu: Zavod), u skladu sa Zakonom o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 18/10 - u daljem tekstu: Zakon) i Zakonom o zaštiti državne granice ("Službeni glasnik RS", broj 97/08), u saradnji sa drugim državnim organima i nadležnim organima susednih država.
Poslove vođenja registra državne granice obavlja Zavod u skladu sa Zakonom.

Član 4.

Obeležavanje i premer državne granice vrši se na osnovu međunarodnih ugovora zaključenih sa susednim državama, i to obeležavanjem i premerom državne granice prema svakoj od susednih država posebno.
Obeležavanje i premer državne granice vrši se između tačaka susreta državnih granica (tromeđne tačke) koje su obeležene odgovarajućom graničnom oznakom i čiji položaj je određen na osnovu posebnog međunarodnog ugovora.
Radovima na obeležavanju i premeru državne granice rukovodi mešovita komisija za obnavljanje, obeležavanje i održavanje granične linije i graničnih oznaka na državnoj granici (u daljem tekstu: mešovita komisija), obrazovana na osnovu međunarodnog ugovora zaključenog sa susednom državom.

Član 5.

Obeležavanje državne granice je postavljanje graničnih oznaka na terenu radi označavanja granične linije.
Tip, vrsta, dimenzija i oblik graničnih oznaka, kao i način njihove stabilizacije, određeni su međunarodnim ugovorima.

Član 6.

Premer državne granice je geodetsko merenje graničnih tačaka i prikupljanje podataka o državnoj granici.
Podaci dobijeni geodetskim merenjem i prikupljanjem podataka o državnoj granici čine elaborat o državnoj granici, koji se izrađuje u dva primerka, od kojih po jedan za svaku stranu.
Premer državne granice vrši se geodetskim metodama i u skladu sa tehničkim normativima koji su određeni tehničkim uputstvima i odlukama mešovite komisije.
Ukoliko su tehnički normativi premera koji su definisani propisima u Republici Srbiji, strožiji od onih koje je odredila mešovita komisija, primenjuju se tehnički normativi premera Republike Srbije.

Član 7.

Obnavljanje i održavanje graničnih oznaka jeste:
1) kontrola položaja graničnih oznaka;
2) popravljanje oštećenih graničnih oznaka;
3) bojenje i ispisivanje inicijala, brojki i drugih znakova na graničnim oznakama;
4) bojenje granične linije na putevima i mostovima;
5) postavljanje novih graničnih oznaka na neobeleženim prelomnim tačkama granične linije;
6) postavljanje novih graničnih oznaka na prelomnim tačkama granične linije koje su ranije bile u vodi;
7) postavljanje dopunskih graničnih oznaka na graničnoj liniji u cilju njene bolje preglednosti;
8) vraćanje graničnih oznaka na prvobitna mesta;
9) zamena oštećenih i uništenih graničnih oznaka i graničnih repera;
10) izmeštanje parnih i naizmeničnih graničnih oznaka na sigurna mesta;
11) postavljanje parnih ili naizmeničnih graničnih oznaka radi obeležavanja mesta uništenih graničnih oznaka na graničnoj liniji, koje se ne mogu postaviti na isto mesto;
12) dovođenje graničnih oznaka u vertikalni položaj;
13) dovođenje graničnih oznaka na propisanu visinu;
14) drugi poslovi koji obezbeđuju da granica ostane nepromenjena i bude dobro obeležena.
Održavanje granične linije jeste čišćenje pojasa uz graničnu liniju od drveća, žbunja i drugog rastinja koji smanjuju vidljivost graničnih oznaka i pravac protezanja granične linije.
Obnavljanje i održavanje državne granice vrši se periodično, a po potrebi i vanredno, u skladu sa međunarodnim ugovorima.

Član 8.

Za svaku promenu u načinu označavanja granične linije, izvršenu u skladu sa odlukom mešovite komisije, sačinjava se zapisnik, vrši geodetsko merenje i izrađuje elaborat o izvršenim radovima, koji je sastavni deo elaborata o