Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 71. stav 6. i člana 87. stav 2. Zakona o telekomunikacijama ("Službeni glasnik RS", broj 44/03) i člana 18. tačka 11. Statuta Republičke agencije za telekomunikacije ("Službeni glasnik RS", broj 78/05),
Upravni odbor Republičke agencije za telekomunikacije na sednici od 17. marta 2006. godine, doneo je

PRAVILNIK

O POSTUPKU TEHNIČKOG PREGLEDA U OBLASTI TELEKOMUNIKACIJA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 34 od 18. aprila 2006)

1. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se postupak tehničkog pregleda u oblasti telekomunikacija.
Pod postupkom tehničkog pregleda u oblasti telekomunikacija (u daljem tekstu: tehnički pregled) podrazumeva se provera tehničkih zahteva i parametara telekomunikacionih mreža, sistema i sredstava, kao i radio-stanica, u prethodno odobrenoj projektnoj i/ili tehničkoj dokumentaciji, kao i ispunjenost svih propisanih uslova na osnovu kojih su dobijene odgovarajuće dozvole.

Član 2.

Telekomunikacione mreže, sistemi i sredstva, kao i radio-stanice mogu se pustiti u rad posle izvršenog tehničkog pregleda i pošto korisnik u celini izmiri propisane novčane obaveze prema Republičkoj agenciji za telekomunikacije (u daljem tekstu: Agencija).

2. POSTUPAK TEHNIČKOG PREGLEDA

2.1. Podnošenje zahteva za tehnički pregled

Član 3.

Tehnički pregled obavlja se na osnovu pisanog zahteva pravnog ili fizičkog lica koje je imalac, odnosno korisnik telekomunikacione mreže, sistema ili sredstva, kao i radio-stanice, za koje je Agencija izdala odgovarajuće dozvole (tehničke dozvole - sertifikate i dozvolu za radio-stanicu).
Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se Agenciji.
Tehnički pregled mora započeti u roku od 30 dana, od dana prijema zahteva iz stava 2. ovog člana, uz prethodni pisani dogovor sa podnosiocem zahteva o mestu i vremenu obavljanja tehničkog pregleda.
Tehnički pregled može se obaviti i ako se kontrolom od strane Agencije, ili nakon žalbe nekog od korisnika, ustanove odstupanja od parametara propisanih u tehničkim dozvolama - sertifikatima, odnosno u dozvoli za radio-stanicu.

2.2. Sadržina zahteva i prateća dokumentacija

Član 4.

Zahtev za obavljanje tehničkog pregleda sadrži:
- naziv, adresu i sedište podnosioca zahteva, PIB i matični broj;
- predmet tehničkog pregleda;
- izjavu o prihvatanju ukupnih troškova tehničkog pregleda i
- dokaz o izmirenju troškova za tehnički pregled.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana, za tehnički pregled, podnosi se i sledeća dokumentacija:
- izvod iz registra privrednih subjekata;
- kopija tehničkih dozvola - sertifikata o usklađenosti telekomunikacione mreže, sistema ili sredstva sa propisanim standardima i normativima, koje je izdala Agencija;
- glavni projekt po kome je objekat izgrađen;
- izjavu da je objekat izveden prema glavnom projektu i projektu izvedenog objekta;
- posebne sertifikate koje izdaju specijalizovane ovlašćene institucije i
- izveštaje o ispitivanjima i merenjima.
Za tehnički pregled radio-stanice, uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se kopija izdate dozvole za radio-stanicu i kopija tehničke dozvole - sertifikata izdate od strane Agencije za tip radio-stanice za koju se traži tehnički pregled.

2.3. Komisija za tehnički pregled

Član 5.

Tehnički pregled vrši komisija za tehnički pregled (u daljem tekstu: komisija), obrazovana rešenjem predsednika Upravnog odbora Agencije.
Predlog za donošenje rešenja o obrazovanju komisije podnosi rukovodilac odgovarajućeg sektora u Agenciji predsedniku Upravnog odbora Agencije.
Predlog iz stava 1. ovog člana naročito sadrži:
- naziv podnosioca zahteva za tehnički pregled, datum i broj ;
- predmet tehničkog pregleda;
- sastav Komisije za tehnički pregled sa obrazloženjem ukoliko su angažovana lica van Agencije;
- rok u kome će se obaviti tehnički pregled;
- potrebna merenja i ispitivanja od strane drugih institucija, sa obrazloženjem;
- ocenu o nepostojanju sukoba interesa između članova komisije i podnosioca zahteva za tehnički pregled.

Član 6.

Rešenje o obrazovanju komisije donosi predsednik Upravnog odbora Agencije ili lice koje on ovlasti.
Rešenje iz stava 1. ovog člana naročito sadrži:
- pravni osnov za donošenje rešenja;
- sastav komisije za tehnički pregled;
- zadatak komisije;
- predmet tehničkog pregleda;
- rokove u kojima će se obaviti tehnički pregled;
- naziv i adresu podnosioca zahteva, PIB i matični broj, datum i broj podnetog zahteva;
- obavezu podnošenja zapisnika o izvršenom tehničkom pregledu, i
- obavezu podnošenja izveštaja o izvršenom tehničkom pregledu radio-stanice, odnosno telekomunikacione mreže, sistema ili sredstva;
- mesto, datum i broj rešenja.

Član 7.

Komisija se sastoji od predsednika komisije i određenog broja članova.
Ukupan broj članova komisije se određuje u zavisnosti od složenosti i obima tehničkog pregleda, ali broj članova ne može biti manji od tri.
Predsednik komisije je iz Agencije.
Članovi komisije mogu biti iz Agencije, kao i lica sa odgovarajućim stručnim znanjima.
Član komisije ne može da bude lice koje je zaposleno kod podnosioca zahteva, odnosno kod drugog pravnog lica koje je radilo projekat ili projektnu dokumentaciju, ili je bilo izvođač radova, kao i kod isporučioca ili proizvođača telekomunikacionih sistema i sredstava.

Član 8.

U slučaju ukazane potrebe, komisija može predložiti zaključivanje ugovora sa odgovarajućim fakultetom, institutom ili specijalizovanom organizacijom za neophodna ispitivanja i merenja u postupku tehničkog pregleda kada Agencija ne raspolaže potrebnom opremom i instrumentima.
Ugovor iz stava 1. ovog člana može se zaključiti samo sa subjektima koji imaju odgovarajuću kadrovsku i tehničku opremljenost za obavljanje zahtevanih poslova od strane Agencije i nemaju sukob interesa sa podnosiocem zahteva za tehnički pregled.
Agencija će sačiniti evidenciju lica koja ispunjavaju uslove iz stava 2. ovog člana i koja će biti javno objavljena.
Ugovorom se bliže utvrđuju poslovi iz stava 1. ovog člana, koji se obavljaju za račun Agencije, odgovornost za izvršene poslove, rokovi izvršenja, kao i drugi elementi ugovora.

2.4. Prigovor na postupak i rezultate tehničkog pregleda

Član 9.

U slučaju da komisija sačini izveštaj o tehničkom pregledu, kojim se utvrđuje da nisu ispunjeni propisani uslovi, podnosilac zahteva može uložiti prigovor na izveštaj Upravnom odboru.
U prigovoru, koji se podnosi preko komisije za tehnički pregled, moraju se navesti obrazloženi razlozi za prigovor, uz navođenje činjenica kojima se osporava nalaz i mišljenje komisije.
Pre dostavljanja prigovora Upravnom odboru Agencije, komisija može u postupku preispitivanja svoje odluke, istu izmeniti ili zatražiti dodatnu proveru činjenica navedenih u prigovoru.
U slučaju da komisija i posle preispitivanja svoje odluke zauzme isti stav, dužna je da uz prigovor koji se dostavlja Upravnom odboru, dostavi i svoj obrazloženi stav o razlozima zbog kojih ostaje pri ranijem predlogu.

Član 10.

Rešavajući po prigovoru, Upravni odbor može od predsednika komisije zatražiti i dodatna objašnjenja.
Upravni odbor može nakon razmatranja svih okolnosti, potvrditi predlog komisije, može izmeniti stav komisije i doneti odluku da se usvoji izveštaj o tehničkom pregledu, ili da naloži komisiji da ponovi postupak sa nalogom da se ponovo provere sve sporne činjenice na koje je u prigovoru ukazano.
Odluka Upravnog odbora je konačna.
Stranka koja smatra da je odlukom Agencije povređeno neko njeno pravo ili pravom zaštićen interes, može protiv te odluke pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.

3. TEHNIČKI PREGLED RADIO-STANICA

Član 11.

Tehničkim pregledom radio-stanice se vrši provera parametara predviđenih u projektnoj ili tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je dobijena dozvola za radio-stanicu.

Član 12.

Tehničkim pregledom radio-stanice posebno se proverava da li:
1) radio-stanica svojim radom ometa rad ili prijem drugih radio-stanica i ostalih telekomunikacionih uređaja i sistema;
2) svojim radom ugrožava bezbednost i zdravlje ljudi i kvalitet njihovih života.

Član 13.

Pisani zahtev za vršenje tehničkog pregleda radio-stanice iz člana 4. ovog pravilnika imalac radio-stanice je obavezan da podnese Agenciji u slučajevima ako se:
1) radio-stanica za koju se izdaje dozvola prvi put pušta u rad;
2) produžava rok važenja dozvole za radio-stanicu izdavanjem nove dozvole;
3) radio-stanici zamenjuju osnovni funkcionalni delovi, čijom se zamenom menjaju parametri radio-stanice, a koji su bili predmet tehničkog pregleda.

Član 14.

Tehnički pregled radio-stanice vrši komisija za tehnički