Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 180. stav 7. Zakona o policiji ("Službeni glasnik RS", broj 101/05),
Ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O POSTUPKU REŠAVANjA PRITUŽBI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 54 od 27. juna 2006)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se propisuje postupak rešavanja pritužbi koje protiv policijskih službenika podnose pojedinci (u daljem tekstu: pritužioci) i, s tim u vezi, zaštita podataka, evidentiranje, nadzor i izveštavanje.

Član 2.

Rukovodilac organizacione jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo) rešava pritužbu, a u slučaju da iz pritužbe proizlazi sumnja o učinjenom krivičnom delu za koje se goni po službenoj dužnosti - proverava činjenice i okolnosti u vezi sa navodima iz pritužbe i celokupne spise predmeta ustupa komisiji koja vodi dalji postupak po pritužbi (u daljem tekstu: Komisija).
Provera i ustupanje predmeta na dalji postupak Komisiji u smislu stava 1. ovog člana vrši se i u slučaju kad se pritužilac ne odazove pozivu na razgovor rukovodioca organizacione jedinice ili kad se odazove, ali se ne saglasi sa njegovim stavom.
U postupku rešavanja pritužbe pritužilac i policijski službenik protiv koga je pritužba podneta (u daljem tekstu: prituženik) mogu imati pravnu pomoć o svom trošku.
Prituženiku se učestvovanje u postupku rešavanja pritužbe smatra redovnim vršenjem službene dužnosti.
Pod rukovodiocem organizacione jedinice iz st. 1. i 2. ovog člana podrazumeva se šef kabineta ministra, sekretar ministarstva, načelnik sektora, načelnik Službe unutrašnje kontrole, direktor policije, načelnik područne policijske uprave i komandir policijske stanice, odnosno policijski službenik koga su ovlastili (u daljem tekstu: rukovodilac organizacione jedinice).

II. PODNOŠENjE I PRIJEM PRITUŽBE

Član 3.

Pritužilac može pritužbu da podnese pismeno, usmeno ili u elektronskom obliku Ministarstvu, odnosno organizacionoj jedinici Ministarstva nadležnoj po mestu prebivališta ili boravišta pritužioca (u daljem tekstu: nadležna organizaciona jedinica).
Usmena pritužba podnosi se na zapisnik nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva u sedištu (Biro za pritužbe i predstavke), odnosno na području, nadležnoj za pritužbe ili za to određenoj od strane rukovodioca nadležne organizacione jedinice (u daljem tekstu: pritužbena jedinica). Zapisnik potpisuju pritužilac i policijski službenik koji je pritužbu primio. Kopija zapisnika uručuje se pritužiocu.
Potpisnikom pritužbe primljene u elektronskom obliku smatra se lice koje je navedeno kao potpisnik.
Pritužba mora da bude razumljiva i da sadrži: ime i prezime pritužioca, mesto, vreme i opis radnje ili propusta zbog koga pritužilac smatra da su mu povređena prava ili slobode, potpis pritužioca.

Član 4.

Policijski službenik koji prima usmenu pritužbu dužan je pritužioca da upozna sa postupkom rešavanja pritužbe. Ako je pritužba podneta neposredno, pritužiocu se izdaje potvrda o primljenoj pritužbi. Danom prijema pritužbe poslate poštom ili u elektronskom obliku smatra se dan predaje pošti ili dan otpreme iz elektronskog poštanskog predajnika.
Kad je pritužba predata Ministarstvu ili nenadležnoj organizacionoj jedinici policije ovi su dužni pritužbu bez odlaganja da proslede nadležnoj organizacionoj jedinici u kojoj radi prituženik protiv koga je pritužba podneta, izuzev u slučaju kad se radi o sumnji o učinjenom krivičnom delu za koje se goni po službenoj dužnosti. U ovom slučaju se pritužba ustupa organizacionoj jedinici Ministarstva nadležnoj za suzbijanje kriminaliteta i organizacionoj jedinici policije u kojoj radi prituženik.
Ako je pritužba nepotpuna ili nerazumljiva rukovodilac organizacione jedinice policije, odnosno predstavnik policije ovlašćen od strane ministra i imenovan za predsednika Komisije (u daljem tekstu: predsednik Komisije) zahtevaće od pritužioca da je dopuni, odnosno ispravi u roku od tri dana. Zahtev dostavlja u pisanom obliku. Ako pritužilac po zahtevu ne postupi pritužba se odbacuje. O ovome se pismeno obaveštava pritužilac, Direkcija policije i pritužbena jedinica u sedištu Ministarstva, koja proverava osnovanost odbačaja pritužbe.

Član 5.

Rukovodilac organizacione jedinice koji primi pritužbu na rešavanje mora o primljenoj pritužbi bez odlaganja da obavesti pritužbenu jedinicu u sedištu Ministarstva i direktora policije, odnosno lice koje on ovlasti, ako je u postupanju na koje se pritužba odnosi:
1) neko bio telesno povređen, naročito ako je teško telesno povređen ili izgubio život;
2) upotrebljeno vatreno oružje ili je prema najmanje tri lica upotrebljeno drugo sredstvo prinude;
3) izvršena, odnosno navodno izvršena radnja koja može biti predmet šireg razmatranja u sredstvima javnog obaveštavanja koja štampu rasturaju i šire druga obaveštenja na celoj teritoriji zemlje.
Na zahtev pritužbene jedinice ili lica iz stava 1. ovog člana rukovodilac organizacione jedinice dužan je da ih obavesti bez odlaganja i o drugoj primljenoj pritužbi.
O pritužbama iz stava 1. ovog člana pritužbena jedinica u sedištu Ministarstva izveštava ministra, odnosno lice koje on ovlasti.
Rukovodilac organizacione jedinice može u slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana da zahteva povratno obaveštenje, da predloži učešće policijskih službenika iz odgovarajuće organizacione jedinice u sedištu Ministarstva ili drugih lica ovlašćenih da učestvuju u postupku rešavanja pritužbe. Zahtev može da podnese i usmeno, a u roku od 24 časa da ga potvrdi pismeno.

III. PROVERAVANjE PRITUŽBE

Član 6.

Proveravanje pritužbe obuhvata sve radnje i postupke kojima se proveravaju relevantne činjenice i okolnosti u vezi sa navodima iz pritužbe, a naročito dejstva i posledice.

Član 7.

Rukovodilac organizacione jedinice, odnosno Komisija koja vodi postupak rešavanja pritužbe zaključiće postupak kad utvrdi da je:
1) pritužilac odustao od pritužbe i o tome dao pismenu ili usmenu izjavu na zapisnik;
2) o pritužbi već bilo odlučeno u postupku rešavanja pritužbe;
3) o suštini zahteva koji je predmet pritužbe već pravosnažno odlučeno pred drugim organom;
4) pritužba podneta prekasno;
5) pritužbu podnelo neovlašćeno lice.
O zaključenju postupka pismeno se obaveštava pritužilac. Izvod iz obaveštenja pritužiocu dostavlja se rukovodiocu pritužbene jedinice u sedištu Ministarstva i direktoru policije.

Član 8.

Proveravanje pritužbe vrši rukovodilac organizacione jedinice u kojoj radi prituženik.
Pri komisijskom rešavanju proveravanje pritužbe vrše predsednik Komisije i načelnik Sektora unutrašnje kontrole policije ili drugo ovlašćeno službeno lice iz Sektora unutrašnje kontrole koga ovlasti načelnik Sektora (u daljem tekstu: predstavnik Sektora).
Predsednika Komisije za pojedinačni slučaj ili trajno rešenjem imenuje ministar, a predstavnika Sektora - načelnik Sektora unutrašnje kontrole.
Predsednik Komisije i predstavnik Sektora moraju da ispunjavaju