Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 14. stava 1. tačka 8) i člana 70. st. 8. i 9. Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 110/05 i 50/06 - ispravka),
Nacionalni savet za naučni i tehnološki razvoj, na sednici održanoj 21. marta 2008. godine, doneo je

PRAVILNIK

O POSTUPKU I NAČINU VREDNOVANjA, I KVANTITATIVNOM ISKAZIVANjU NAUČNOISTRAŽIVAČKIH REZULTATA ISTRAŽIVAČA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 38 od 14. aprila 2008)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuju: 1. postupak sticanja naučnih, odnosno istraživačkih zvanja, kao i reizbor u zvanje; 2. način vrednovanja i kvantitativnog iskazivanja naučnoistraživačkih rezultata istraživača (u daljem tekstu: Pravilnik).

Član 2.

Odluku o sticanju naučnog zvanja, odnosno odluku o reizboru u naučno zvanje donosi Komisija za sticanje naučnih zvanja, u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 110/05 i 50/06 - ispravka) - (u daljem tekstu: Zakon) i ovim pravilnikom.
Sastavni deo ovog pravilnika čine:
1. Elementi za kvalitativnu ocenu naučnog doprinosa kandidata i minimalni kvantitativni uslovi za izbor - Prilog 1;
2. Razvrstavanje i način vođenja naučnoistraživačkih rezultata - Prilog 2;
3. Vrsta i kvantifikacija individualnih naučnoistraživačkih rezultata - Prilog 3;
4. Minimalni kvantitativni rezultati za sticanje pojedinačnih naučnih zvanja - Prilog 4;
5. Nacrt rezimea i elektronska verzija rezimea - Prilog 5.
Komisija za sticanje naučnih zvanja donosi odluku o sticanju naučnih zvanja, odnosno odluku o reizboru u zvanje, po pribavljenom mišljenju odgovarajućeg matičnog naučnog odbora. Kriterijumi prema kojima Komisija za sticanje naučnih zvanja vrši izbore (koji su dati u prilozima ovog pravilnika) mogu se menjati ne češće nego jednom godišnje, u odgovarajućoj proceduri.

Član 3.

Pravo na sticanje naučnih, odnosno istraživačkih zvanja, kao i na reizbor u zvanje imaju sva lica koja ispunjavaju uslove u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, kao i nastavnici i saradnici visokoškolskih ustanova.

II. ISTRAŽIVAČKA I NAUČNA ZVANjA ISTRAŽIVAČA

Definicija istraživača

Član 4.

Poslove naučnoistraživačke delatnosti obavljaju lica koja ispunjavaju uslove propisane Zakonom, kao i nastavnici i saradnici visokoškolskih ustanova (u daljem tekstu: istraživači).

Član 5.

Istraživač, u smislu Zakona, jeste lice sa najmanje visokom stručnom spremom, odnosno sa najmanje završenim osnovnim akademskim studijama, koje radi na naučnoistraživačkim i razvojnim poslovima i koje je izabrano u zvanje, u skladu sa zakonom kojim se uređuje naučnoistraživačka delatnost.

Član 6.

U zavisnosti od ostvarenih rezultata u naučnoistraživačkom radu, istraživač može, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, steći istraživačko zvanje: istraživač-pripravnik i istraživač-saradnik, i naučno zvanje: naučni saradnik, viši naučni saradnik i naučni savetnik.

Istraživačka zvanja

Član 7.

Zvanje istraživač-pripravnik stiče lice koje je završilo osnovne studijeVII-1 stepena, odnosno osnovne akademske studije, sa ukupnom prosečnom ocenom najmanje osam (8), i koje je upisalo magistarske, odnosno diplomske akademske studije ili specijalističke akademske studije i bavi se naučnoistraživačkim radom u naučnoistraživačkoj organizaciji tako što se, na sednici nastavno-naučnog veća fakulteta ili naučnog veća instituta konstatuje da je kandidat ispunio uslove iz člana 70. stava 1. Zakona, na osnovu izveštaja Komisije koju je imenovalo odgovarajuće veće.

Član 8.

Zvanje istraživač-saradnik može steći lice koje je završilo magistarske studije, ili upisalo doktorske studije, a koje je prethodne nivoe studiranja završilo sa ukupnom prosečnom ocenom najmanje osam (8), koje se bavi naučnoistraživačkim radom i ima objavljene radove (što utvrđuje naučno veće instituta, odnosno nastavno-naučno veće fakulteta, shodno članu 59. Zakona). Istraživač saradnik bira se na sednici naučnog veća instituta ili nastavno-naučnog veća fakulteta na osnovu izveštaja Komisije koju je to veće imenovalo.

Naučna zvanja

Član 9.

Zvanje naučni saradnik može steći istraživač koji ima naučni stepen doktora nauka i objavljene i recenzirane naučnoistraživačke rezultate saglasno članu 70. stav. 5. Zakona, a prema kriterijumima datim u prilogu 2 ovog pravilnika i koji ukupnim naučnim radom pokazuje da je osposobljen za samostalan naučnoistraživački rad.
Ovo zvanje je izborno zvanje koje se stiče u postupku koji je predmet ovog pravilnika.

Član 10.

Zvanje viši naučni saradnik može steći istraživač koji ima naučni stepen doktora nauka i objavljene i recenzirane naučnoistraživačke rezultate saglasno članu 70. stav 6. Zakona, a prema kriterijumima datim u prilogu 2 ovog pravilnika i koji ukupnim naučnim radom i koji kvalitetom naučnoistraživačkog rada doprinosi razvoju odgovarajuće naučne oblasti.
Ovo zvanje je izborno zvanje koje se stiče u postupku koji je predmet ovog pravilnika.

Član 11.

Zvanje naučnog savetnika može steći istraživač koji ima naučni stepen doktora nauka i objavljene i recenzirane naučnoistraživačke rezultate saglasno članu 70. stav 7. Zakona, a prema kriterijumima datim u prilogu 2 ovog pravilnika i koji je kvalitetom naučnoistraživačkog rada ostvario značajan uticaj na razvoj odgovarajuće naučne oblasti.
Ovo zvanje je izborno zvanje koje se stiče u postupku koji je predmet ovog pravilnika.

III. POSTUPAK STICANjA ISTRAŽIVAČKIH I NAUČNIH ZVANjA

Pravo podnošenja zahteva za sticanje istraživačkih zvanja

Član 12.

Svako lice koje ispunjava uslove propisane Zakonom može u odgovarajućoj akreditovanoj naučnoistraživačkoj organizaciji (instituti i visokoškolske ustanove) pokrenuti postupak za izbor u naučno, odnosno istraživačko, zvanje.
Postupak za izbor u naučno, odnosno istraživačko zvanje, kao i reizbor u zvanje može pokrenuti i naučno, odnosno nastavno-naučno veće u naučnoistraživačkoj organizaciji u kojoj je kandidat za izbor u zvanje zaposlen.

Član 13.

Postupak izbora u naučno, odnosno istraživačko zvanje pokreće se u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva za izbor u zvanje.
Zahtev za izbor u zvanje može podneti i lice koje u momentu podnošenja zahteva nije zaposleno u naučnoistraživačkoj organizaciji.
Zahtev za izbor u zvanje podnosi se naučnom, odnosno nastavno-naučnom veću naučnoistraživačke organizacije.

Postupak izbora u istraživačka zvanja

Član 14.

Radi sprovođenja postupka za sticanje zvanja istraživač-saradnik, naučno, odnosno nastavno-naučno veće, prilikom pokretanja postupka za izbor u zvanje, obrazuje komisiju od najmanje tri člana koji imaju naučno zvanje u naučnoj oblasti u kojoj kandidat stiče zvanje.
Komisija je dužna da u roku od 30 dana od dana kada je obrazovana podnese naučnom veću izveštaj.

Član 15.

Izveštaj komisije sadrži: biografske podatke, pregled naučnog i stručnog rada kandidata, ocenu naučnog i stručnog rada za prethodni izborni period, ocenu o tome da li su ispunjeni uslovi za sticanje zvanja, kao i predlog odluke i podnosi se naučnom, odnosno nastavno-naučnom veću koje je komisiju obrazovalo.
Izveštaj komisije čini se dostupnim/stavlja se na uvid javnosti na način utvrđen opštim aktom naučnoistraživačke organizacije, najmanje 30 dana pre donošenja odluke naučnog veća.

Član 16.

Odluku o izboru u zvanje istraživač-saradnik donosi naučno, odnosno nastavno-naučno veće većinom od ukupnog broja svojih članova.

Član 17.

Naučno, odnosno nastavno-naučno veće dužno je da donese odluku o sticanju zvanja istraživač-saradnik u roku od 90 dana od dana kada je na sednici veća pokrenut postupak za izbor u to zvanje.
Ukoliko veće ne donese odluku o sticanju zvanja istraživač-saradnik u roku iz stava 1. ovog člana, lice koje se bira u zvanje može u roku od 15 dana podneti prigovor nadležnom matičnom naučnom odboru.

Član 18.

Nadležni matični naučni odbor je dužan da prigovor u roku od 30 dana od prijema prigovora prihvati ili odbije, pošto zatraži obrazloženje kašnjenja od strane naučnoistraživačke organizacije.
Ako nadležni matični naučni odbor prihvati prigovor, obrazuje komisiju koja ponavlja postupak izbora u zvanje.
Nadležni matični naučni odbor donosi konačnu odluku o sticanju zvanja istraživač-saradnik iz stava 2. ovog člana, najkasnije 90 dana od dana prijema prigovora.

Član 19.

Način sticanja zvanja istraživača sa visokom stručnom spremom koji nisu izabrani u zvanja iz stava 1. člana 69. Zakona, a rade na istraživačko-razvojnim poslovima, imaju objavljene naučne i stručne radove ili ostvarene rezultate u istraživačko-razvojnom radu ili patentom zaštićene pronalaske, uređuje se opštim aktom naučnoistraživačke organizacije shodno članu 69. stavovi 2. i 3. i članu 116. stav 4. Zakona.

Postupak izbora u naučna zvanja

Član 20.

Predlog za sticanje naučnih zvanja utvrđuje naučno veće instituta, odnosno nastavno-naučno veće fakulteta u skladu sa njihovom akreditacijom.
Proces izbora u zvanje pokreće se u matičnoj naučnoistraživačkoj organizaciji šest meseci pre isteka roka naučnog zvanja istraživača. Ukoliko naučnoistraživačka organizacija nije kompetentna za oblast kojom se kandidat bavi, postupak se može pokrenuti i u drugoj naučnoistraživačkoj organizaciji koja zadovoljava potrebne uslove. Ukoliko u naučnoistraživačkoj organizaciji u kojoj kandidat radi ne postoji saglasnost da se pokrene postupak za sticanje naučnog zvanja, kandidat lično može podneti molbu Komisiji za sticanje naučnih zvanja koja, razmatrajući zahtev kandidata