Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 9. stav 2. Zakona o sanitarnom nadzoru ("Službeni glasnik RS", broj 125/04),
Ministar zdravlja donosi

PRAVILNIK

O POSEBNIM SANITARNIM USLOVIMA KOJE MORAJU DA ISPUNE OBJEKTI U KOJIMA SE PRUŽAJU USLUGE ODRŽAVANjA HIGIJENE, NEGE I ULEPŠAVANjA LICA I TELA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 47 od 2. juna 2006)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se posebni sanitarni uslovi koje moraju da ispune objekti u kojima se obavlja delatnost pružanja usluga održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela i nemedicinskih estetskih intervencija kojima se narušava integritet kože.

Član 2.

Objektima iz stava 1. ovog člana smatraju se, u smislu ovog pravilnika, svi objekti u kojima se pružaju usluge: frizerske, manikirske, pedikirske, kozmetičke, usluge masaže, solarijuma, pirsinga, tetovaže i sl. (u daljem tekstu: objekti).

Član 3.

Prostorije u kojima se pružaju usluge: frizerske, manikirske, pedikirske, kozmetičke, usluge masaže, solarijuma, pirsinga, tetovaže i sl. (u daljem tekstu: usluge) moraju biti funkcionalno povezane i podeljene na posebne prostorne celine, ukoliko se u objektu pružaju različite usluge, i ne mogu biti povezane sa prostorijama koje se koriste za stanovanje i obavljanje druge delatnosti.

Član 4.

Zidovi, pregradni zidovi između odeljenja i tavanice u objektu moraju biti od čvrstog materijala, ravni, glatke površine i bez oštećenja, čisti, bele ili neke druge svetle boje.
Podovi u objektu moraju biti od čvrstog, vodonepropustivog materijala, ravni, bez oštećenja, pogodni za higijensko održavanje (čišćenje, pranje, dezinfekciju) i ne smeju biti klizavi.

Član 5.

U svim prostorijama obezbeđuje se temperatura vazduha od 18 do 25Cou zavisnosti od vrste usluge.

Član 6.

Kada se u objektu pružaju usluge na najviše pet mesta za pružanje usluga, taj objekat mora imati najmanje sledeće prostorije:
1) radnu prostoriju;
2) radnu prostoriju za nemedicinske estetske intervencije kojima se narušava integritet kože (pirsing, tetovaža i sl.), ukoliko se u objektu pružaju i druge usluge;
3) pomoćnu prostoriju (za smeštaj upotrebljenog rublja, prljave radne odeće, odlaganje pribora i sredstava za održavanje higijene prostorija, po potrebi za smeštaj mašine za pranje i sušenje rublja);
4) prostoriju ili izdvojen prostor u radnoj prostoriji za držanje čistog rublja i predmeta opšte upotrebe koji se koriste pri pružanju usluga;
5) sanitarni čvor sa predprostorom.

Član 7.

Površina radne prostorije zavisi od broja radnih mesta, kao i od vrste i broja usluga koje se u njoj pružaju.
Najmanja površina radne prostorije, sa jednim mestom za pružanje usluga iznosi po 8 m2za frizerske, manikirske i pedikirske usluge i po 10 m2za kozmetičke, usluge masaže, solarijuma, pirsinga, tetovaže i sl. Za svako novo mesto najmanja površina radne prostorije uvećava se za 2,5 m2po stolici, odnosno 4 m2po ležaju.

Član 8.

Kada se u objektu pružaju usluge na šest i više mesta za pružanje usluga, takav objekat mora imati najmanje sledeće prostorije:
1) radnu prostoriju;
2) radnu prostoriju za nemedicinske estetske intervencije kojima se narušava integritet kože (pirsing, tetovaža i sl.), ukoliko se u objektu pružaju i druge usluge;
3) pomoćnu prostoriju (za smeštaj upotrebljenog rublja, prljave radne odeće, odlaganje pribora i sredstava za održavanje higijene prostorija, po potrebi za smeštaj mašine za pranje i sušenja rublja);
4) prostoriju za smeštaj čistog rublja i predmeta opšte upotrebe koji se koriste pri pružanju usluga;
5) prostoriju za garderobu zaposlenih;
6) čekaonicu za korisnike usluga;
7) sanitarni čvor sa predprostorom (sa dveWCkabine).

Član 9.

Sanitarni čvor i predprostor moraju biti opremljeni uređajima, priborom i sredstvima za održavanje lične higijene (u kabini sanitarnog čvora držač sa toalet papirom, u predprostoriji pored uređaja za pranje ruku - sredstvo za pranje ruku i držač sa papirnim ubrusom ili uređaj za sušenje ruku - fenomat).

Član 10.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o bližim sanitarno-higijenskim uslovima za objekte za održavanje lične higijene ("Službeni glasnik RS", broj 17/00).

Član 11.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-131/2005-04
U Beogradu, 31. maja 2006. godine
Ministar, prof. dr Tomica Milosavljević, s.r.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: