Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

PRAVILNIK

O POSEBNIM MERAMA ZAŠTITE NA RADU U ŠUMARSTVU

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 33/88)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se posebne mere zaštite na radu u šumarstvu koje se odnose na: obavljanje poslova, odnosno radnih zadataka na otvorenom prostoru u šumarstvu; obavljanje poslova, odnosno radnih zadataka sa posebnim uslovima rada u šumarstvu; korišćenje oruđa za rad objekata, opreme i drugih sredstva rada u šumarstvu.

Član 2.

Pod poslovima na otvorenom prostoru u šumarstvu (u daljem tekstu: poslovi na otvorenom prostoru) u smislu ovog pravilnika smatraju se: uzgoj šume, seča stabala, izrada, prenos, manipulacija i uskladištenje drvnih sortimenata; uređivanje šuma: branje šumskog semena u krunama stabala; smolarenje i rukovanje opasnim i štetnim materijama kod zaštite šumskog bilja, drveća i drvnih sortimenata.
Svi radovi na otvorenom prostoru u šumarstvu u smislu stava 1. ovog člana obavljaju se pod stručnim nadzorom odgovornog radnika.

Član 3.

Pod poslovima sa posebnim uslovima rada u šumarstvu, u smislu ovog pravilnika, smatraju se: seča i obrada drvnih sortimenata, rukovanje opasnim i štetnim materijama u zaštiti šumskog bilja, drveća i drvnih sortimenata, branje šumskog semena u krunama stabala i drugim poslovima za koje se samoupravnim opštim aktom u organizaciji utvrdi da su poslovi koji se obavljaju pod posebnim uslovima rada.

II. ZAJEDNIČKE ODREDBE O MERAMA ZAŠTITE NA RADU

Član 4.

Radovi na iskorišćavanju šume mogu da se izvode kad su u skladu sa elaboratom o uređenju i izvođenju radova, obezbeđene sledeće mere zaštite na radu:
1. da je određeno mesto razmeštaja i uskladištavanja trupaca, oblovine, ogrevnog i drugog drveta;
2. utvrđen pravac i način izvlačenja trupaca i drugih drvnih sortimenata;
3. utvrđen postupak rada pri obaranju stabala;
4. utvrđen postupak i način utovara i istovara drvnih sortimenata i drugih materijala;
5. da su predviđene mere zabrane prisustva nezaposlenih lica na mestima seče stabala i izvođenja drugih radova (postavljanje posebnih oznaka, zvučnih signala, prisustvo dežurnog radnika i dr.);
6. da je određeno mesto, prostor i način razmeštaja građevinskog materijala za izgradnju šumskih komunikacija, objekata i dr.;
7. da su izgrađeni i uređeni objekti i prostor za čuvanje opasnih materija i materijala (naftni derivati, eksploziv, kapisle, fitilji i dr.);
8. da je utvrđen način prenošenja i upotrebe naftnih derivata, eksplozivnih materijala i hemijskih sredstava za zaštitu šumskog bilja i drvnih sortimenata na radilištu;
9. da je utvrđen način obeležavanja i obezbeđenja opasnih zona na radilištu;
10. da je određeno mesto za smeštaj oruđa za rad, opreme, alata i stočnih zaprega;
11. da su uređene električne instalacije za pogon i osvetljenje na šumskim radilištima;
12. da je utvrđen način zaštite radnika od pada sa visine;
13. da je utvrđena vrsta i količina sredstava za ličnu zaštitu radnika koji rade na poslovima sa posebnim uslovima rada;
14. da su utvrđene mere bezbednosti za vreme seče stabala u blizini objekata, prometnih puteva, elektroenergetskih vodova i dr.;
15. da je utvrđen način organizovanja dojavne službe i službe za pružanje prve pomoći i hitne medicinske pomoći na radilištima;
16. da je utvrđen način organizovanja smeštaja, ishrane i prevoza radnika na mesta i sa mesta rada; i
17. da su utvrđene i druge mere neophodne za zaštitu radnika na radu u šumarstvu.

Član 5.

Ukoliko se prilikom izvođenja radova na iskorišćavanju šume koriste šumske žičare organizacija planom utvrđuje mere zaštite na radu koje se primenjuju prilikom montaže, odnosno demontaže žičare, a naročito:
1. postupak i redosled montaže i demontaže šumske žičare i organizaciju rada šumskom žičarom (utvrđivanje uzdužnog profila, način sidrenja nosećeg užeta, mesto i način sidrenja motornog vitla, utvrđivanje nategnutosti užeta i dr.);
2. lokacija i uređenje utovarne i istovarne stanice;
3. sredstva i način sporazumevanja radnika koji rade na žičari.

Član 6.

Šumski putevi moraju biti prilagođeni mogućnostima i zahtevima vozila za prevoz drvnih sortimenata, što se utvrđuje prilikom pregleda puta od strane stručne komisije organizacije.
Posle prekida korišćenja šumskog puta i posle vremenskih nepogoda put se mora ponovo pregledati.

Član 7.

Poslove sa posebnim uslovima rada u šumarstvu obavljaju najmanje dva radnika na međusobnoj udaljenosti sa koje se mogu u svako vreme videti ili na drugi način neposredno komunicirati.
Pri obavljanju poslova iz stava 1. ovog člana radnici se raspoređuju tako, da mogu bezbedno obavljati radne operacije i da se međusobno ne ometaju u radu.

Član 8.

Poslovi sa posebnim uslovima rada ne mogu da se obavljaju u uslovima u kojima se ugrožava bezbednost radnika (za vreme jakih vetrova, intenzivnih atmosferskih padavina, atmosferskih pražnjenja - grmljavine, kad postoji opasnost od lavina, po mraku, za vreme guste magle, na poplavljenim terenima i dr.).

III. POSEBNE ODREDBE O MERAMA ZAŠTITE NA RADU

1. Seča stabala

Član 9.

Pre početka seče i obrade stabala i izrade drvnih sortimenata na vidan način određuju se sekačke linije.
Radnici koji obavljaju poslove seče stabala i izrade drvnih sortimenata rade na udaljenosti od najmanje dve dužine najvišeg stabla na radilištu.

Član 10.

U sekačkoj grupi rade najmanje dva radnika, a rad se organizuje tako da se radnici smenjuju u pojedinim fazama rada.
Na seči i obradi stabala motornom testerom radnik može raditi najduže dva časa neprekidno, odnosno četiri časa sa odgovarajućim prekidima u toku jednog dana.
Pod neprekidnim radom u smislu stava 2. ovog člana podrazumeva se rad sa motornom testerom kada je ona u funkciji.

Član 11.

Rad u sekačkim grupama vrši se pod nadzorom radnika koji neposredno rukovodi sekačkim grupama na radilištu, određuje opšti smer obaranja stabala i vrši nadzor za sve vreme obavljanja radova na seči i obradi stabala i drugih sortimenata.

Član 12.

Pre seče stabla, sekač utvrđuje smer pada stabla uzimajući u obzir opasnosti koje mu prete, posebno u uslovima guste sastojine strmog i stenovitog terena nagnutih, šupljih, delimično sasušenih stabala i stabala sa jednostranom krunom.
Utvrđivanje smera pada stabla vrši se u zavisnosti od težišta stabla, mogućnosti udaljavanja sekača u toku rušenja stabla, dalje obrade oborenog stabla uslova izvlačenja drvnih sortimenata i prirodnih prepreka. Obaranje stabla vrši se na način koji onemogućava da dođe do uklještenja (zaustave).
U slučajevima uklještenja (zaustave), uklještena stabla obaraju se na bezbedan način upotrebom odgovarajućih tehničkih pomagala (traktorom, čekrkom, kablom, capinama, čakljama, polugama i sl.).
Rukovodilac sekačkih grupa određuje i rukovodi postupkom obaranja uklještenog, šupljeg ili trulog stabla.
Sekačka grupa i rukovodilac grupe ne smeju napustiti mesto seče, dok ne obore uklješteno stablo, ili dok opasno mesto vidno ne obeleže znacima upozorenja.

Član 13.

Seča stabala


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: