Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 90. Zakona o zaštiti na radu ("Službeni glasnik SR Srbije", br. 21/78, 23/78, 22/79 i 10/85), a po pribavljenom mišljenju Saveza sindikata Srbije, Privredne komore Srbije i nadležnih republičkih organa, Republički komitet za rad donosi

PRAVILNIK

O POSEBNIM MERAMA ZAŠTITE NA RADU U CRNOJ METALURGIJI

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 25/87)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se posebne mere zaštite na radu koje se odnose na projektovanje, izgradnju i rekonstrukciju investicionih objekata i na tehnološke procese u organizacijama koje proizvode sirovo gvožđe i čelik i prerađuju čelik (u daljem tekstu: crna metalurgija).
Pod posebnim merama zaštite na radu u smislu stava 1. ovog člana, podrazumevaju se mere zaštite na radu u crnoj metalurgiji koje su zajedničke za sve objekte, oruđa za rad i tehnološke procese i mere zaštite na radu za pojedine faze i vrste tehnološkog procesa u crnoj metalurgiji.

Član 2.

Mere zaštite na radu koje se utvrđuju ovim pravilnikom primenjuju se na sledeće pojedine vrste tehnološkog procesa u crnoj metalurgiji koje obuhvataju:
- proizvodnju aglomerata,
- proizvodnju sirovog gvožđa u visokoj peći,
- proizvodnju sirovog čelika u konvertorima,
- proizvodnju sirovog čelika u Simens-Martinovim pećima,
- proizvodnju sirovog čelika u elektropećima,
- proizvodnju toplovaljanih limova i traka,
- proizvodnju hladnovaljanih limova i traka, i
- proizvodnju drugih valjanih, vučenih i kovanih proizvoda (cevi, gredice, profili, šine i dr.).

II. ZAJEDNIČKE ODREDBE O MERAMA ZAŠTITE NA RADU U CRNOJ METALURGIJI

1. Građevinski objekti

Član 3.

Za izgradnju građevinskih objekata metalurškog kompleksa crne metalurgije lokacija se određuje u skladu sa geografskim i klimatskim karakteristikama područja, kako bi se izbeglo ugrožavanje radne sredine u susednim objektima i čovekove okoline.

Član 4.

Radi sprečavanja zagađenja radne sredine u susednim pogonima i čovekove okoline, vazduh koji se odstranjuje iz pogona sistemom ventilacije, a koji sadrži prašinu ili druge hemijske štetnosti, obavezno se prečišćava pre izbacivanja u atmosferu.

Član 5.

Kod građevinskih objekata metalurških pogona obezbeđuje se:
- bezbedan prolaz od ulaza do radnih mesta;
- postavljanje izlaza izvan strane železničkih koloseka koji se nalaze neposredno uz objekat ili ugrađivanje odgovarajućih zaštitnih rampi radi sprečavanja direktnog izlaza na kolosek;
- postavljanje izlaza najviše od 100 m po dužini pogona;
- u slučaju kada nije obezbeđen poseban prostor za pešačku stazu, otvori za ulaz i izlaz železničkih kompozicija i ostalih transportnih sredstava ne smeju se koristiti za ulaz i izlaz radnika.

Član 6.

U krugu organizacije, pored puteva za kretanje transportnih vozila, a naročito pored puteva velikog intenziteta saobraćaja, obezbeđuju se posebne pešačke staze.
Uređenje saobraćaja, odnosno obezbeđenje mera zaštite pri saobraćaju u krugu organizacije, utvrđuje se posebnim planom saobraćaja u skladu sa opštim propisima iz oblasti zaštite na radu i tehničkim propisima.

Član 7.

U objektima metalurških pogona, gde postoji opasnost od pojava eksplozije, vrata se postavljaju tako da se mogu otvarati u pravcu izlaza.
U proizvodnim prostorijama ne postavljaju se pragovi i ispusti koji mogu da ometaju brzu evakuaciju.

Član 8.

Kod višespratnih metalurških objekata obezbeđuju se remontni otvori na građevinskom objektu koji služe za unošenje i iznošenje tehnološke opreme i drugog materijala pri izvođenju montažnih i demontažnih radova.
Kada se koriste otvori moraju biti ograđeni i obezbeđeni poklopcima.
Kod višespratnih (preko dva sprata) metalurških objekata prevoz radnika i materijala odgovarajućih dimenzija i težina obezbeđuje se putem liftova.

Član 9.

Objekti metalurških pogona obezbeđuju se prirodnim i veštačkim osvetljenjem u skladu sa propisima.
Svetlosne površine i svetiljke moraju se redovno čistiti od prašine i drugih nečistoća. U tu svrhu obezbeđuju se odgovarajući uslovi kako bi se čišćenje odvijalo na siguran način (ugradnja platforme, obezbeđenje sredstava sa sigurnosnim korpama i sl.).
Korišćenje mosnih dizalica za čišćenje svetiljki dozvoljeno je samo pod uslovom da su na mostu dizalice utvrđene posebne platforme sa stepenicama i ogradama.
Krovovi objekata metalurških pogona moraju se redovno čistiti od nataložene prašine, snega i leda.

Član 10.

Prozori na objektima metalurških pogona moraju biti takve konstrukcije da se mogu lako otvarati sa mesta koje obezbeđuje siguran i bezbedan prilaz.

Član 11.

U pogonima gde dolazi do izdvajanja i taloženja prašine obezbeđuje se spiranje i efikasan sistem odvođenja vode sa muljem van prostora pogona.
Podovi u metalurškim pogonima moraju biti izgrađeni od otpornog materijala i da budu ravni a u prostorijama gde se talože veće količine prašine moraju biti pod nagibom kako bi se omogućilo spiranje vodom.
Kod prostora gde se vrši uskladištenje međufaznih i gotovih proizvoda nosivost podova mora da odgovara propisanom opterećenju.

Član 12.

Kablovski kanali u podu radnih prostorija moraju biti pokriveni poklopcima, a revizioni otvori na njima moraju biti ograđeni čvrstom ogradom.
Po poklopcima kablovskih kanala nije dozvoljen transport i skladište materijala.
U kablovskim kanalima, gde postoji mogućnost prodora podzemnih i atmosferskih voda obezbeđuju se uslovi za prihvatanje i odvođenje vode.
Kablovski kanali i tuneli za smeštaj cevovoda, razvoda fluida i elektroinstalacija moraju biti obezbeđeni od prodora tečnog metala ili troske kao i mehaničkih oštećenja.

Član 13.

Na svim mestima za praćenje, kontrolu ili vođenje tehnološkog procesa, gde se ne mogu obezbediti propisani uslovi u pogledu grejanja radnih prostorija, ventilacije, otprašivanja, toplotnog značenja i buke, obezbeđuju se posebne kabine za radnike koje, pored propisanih uslova rada omogućuju i bezbednost pri radu na uređajima.

Član 14.

U svim prostorijama pogona za proizvodnju gvožđa i čelika, u kojima su smešteni komandno-merni instrumenti i instrumenti za praćenje tehnološkog procesa, obezbeđuje se nadpritisak kako bi se izbeglo taloženje prašine tehnološkog materijala.
U prostorijama iz stava 1. ovog člana obezbeđuje se izolacija od buke koja može ugrožavati bezbednost pri praćenju tehnološkog procesa i komunikacija pri radu tehnoloških postrojenja.

Član 15.

Ako se pri radu oruđa za rad ili uređaja javlja prekomerna buka u radnim prostorijama, obezbeđuju se:
- daljinsko upravljanje postrojenjem koje proizvodi buku; ili,
- izolacija takvih postrojenja ili odelenja; ili,
- zamena pojedinih delova na postrojenju sa delovima izrađenim od materijala koji apsorbuju buku; ili
- izolacija upravljačkih pultova u posebne kabine; ili
- druga tehnička rešenja.

Član 16.

Sve