hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 41. stav 12. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji ("Službeni glasnik RS", br. 80/02, 84/02 - ispravka, 23/03 - ispravka, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 - dr. zakon, 62/06 - dr. zakon, 61/07, 20/09, 72/09 - dr. zakon, 53/10, 101/11, 2/12 - ispravka, 93/12 i 47/13),
Ministar finansija i privrede donosi

PRAVILNIK

O PORESKOJ PRIJAVI ZA POREZ PO ODBITKU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 74 od 21. avgusta 2013, 118/13)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se:
1) način i postupak podnošenja i evidentiranja, sadržina poreske prijave za porez i doprinose koji se plaćaju po odbitku za isplate prihoda fizičkim licima u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dohodak građana, odnosno zakonom kojim se uređuju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje (u daljem tekstu: porez po odbitku), kao i način plaćanja poreza po odbitku na jedinstveni uplatni račun, koja se podnosi na Obrascu PPP-PD - Pojedinačna poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo;
2) način i postupak podnošenja izmenjene poreske prijave za poreze po odbitku koji su dospeli za plaćanje do 28. februara 2014. godine i za koje su podnete propisane poreske prijave Poreskoj upravi, kao i način plaćanja poreza po odbitku na propisane uplatne račune javnih prihoda, po ovim prijavama;
3) sadržina potvrde o plaćenom porezu po odbitku koja se izdaje na Obrascu PPP-PO - Potvrda o plaćenim porezima i doprinosima po odbitku za 20___ godinu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 2.

Pojedinačna poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima kao izveštaj koji se podnosi Poreskoj upravi (u daljem tekstu: pojedinačna poreska prijava) sadrži:
1) zbirne podatke o obračunatom porezu po odbitku od strane jednog poreskog placa za sve primaoce prihoda;
2) pojedinačne podatke o obračunatom porezu po odbitku od strane jednog poreskog placa za svakog primaoca prihoda.

Član 3.

Pojedinačna poreska prijava podnosi se pre svake isplate prihoda na koji se obračunava i plaća porez po odbitku, kao i pre svakog plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje kada se ti doprinosi plaćaju bez isplate zarade.
Pojedinačna poreska prijava podnosi se i za poreze po odbitku koji su dospeli za plaćanje do 28. februara 2014. godine za koje nisu podnete propisane poreske prijave.
Pojedinačna poreska prijava, kao i izmenjena pojedinačna poreska prijava podnose se isključivo u elektronskom obliku:
1) kao jedinstveni zapis iskazanXMLjezikom, elektronskim putem preko portala Poreske uprave;
2) popunjavanjem pojedinačne poreske prijave u okviru korisničke aplikacije na portalu Poreske uprave;
3) upotrebom računarskog servisa - direktnom vezom između Poreske uprave i poreskog obveznika, uz pomoć aplikacije sertifikovane (odobrene) od strane Poreske uprave.
Podnošenje pojedinačne poreske prijave u okviru korisničke aplikacije na portalu Poreske uprave iz stava 3. tačka 2) ovog člana ograničeno je na 50 primalaca prihoda u Obrascu PPP-PD, deo 3. Podaci o primaocima/fizičkim licima i vrstama prihoda.
Za broj primalaca prihoda veći od 50, podnosilac poreske prijave podnosi odgovarajući broj pojedinačnih poreskih prijava.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, banka kao isplatilac prihoda može izvršiti isplatu kamate, uključujući i pripisivanje kamate (u daljem tekstu: isplata kamate) na štedne uloge svojim deponentima pre podnošenja pojedinačne poreske prijave.
Kod isplate kamate iz stava 6. ovog člana, banka je dužna da podnese pojedinačnu poresku prijavu, obračuna i plati porez po odbitku na dan isplate kamate, a najkasnije prvog narednog dana kada radi platni promet, ako u momentu isplate kamate platni promet nije radio.

Član 4.

Pojedinačnu poresku prijavu može da podnese poreski obveznik, poreski platac, poreski punomoćnik ili drugo lice koje je poreski obveznik, odnosno poreski platac ovlastio za podnošenje poreske prijave, zakonski zastupnik i zastupnik po službenoj dužnosti (u daljem tekstu: podnosilac poreske prijave).
Podnosilac poreske prijave dužan je da elektronski potpiše pojedinačnu poresku prijavu u skladu za zakonom kojim se uređuje elektronski potpis.

Član 5.

Ako pojedinačna poreska prijava sadrži nedostatke u pogledu formalne ispravnosti i matematičke tačnosti, Poreska uprava u elektronskom obliku obaveštava podnosioca poreske prijave o tim nedostacima.
Pojedinačna poreska prijava iz stava 1. ovog člana ne smatra se podnetom.
Obaveštenje iz stava 1. ovog člana sadrži informaciju o formalnim nedostacima i matematičkim netačnostima i uputstva za njihovu ispravku.
Po dobijanju obaveštenja iz stava 1. ovog člana, podnosilac poreske prijave je dužan da otkloni identifikovane nedostatke i podnese tako ispravljenu pojedinačnu poresku prijavu.
Ispravljena pojedinačna poreska prijava iz stava 4. ovog člana ne smatra se izmenjenom poreskom prijavom.

Član 6.

Pojedinačna poreska prijava smatra se podnetom kada Poreska uprava potvrdi formalnu ispravnost i matematičku tačnost iskazanih podataka, dodeli broj prijave, broj odobrenja za plaćanje ukupnog iznosa obaveze po tom osnovu i u elektronskom obliku o tome dostavi obaveštenje podnosiocu poreske prijave.
Poreska uprava na osnovu podataka iz pojedinačne poreske prijave i broja odobrenja za plaćanje iz stava 1. ovog člana po plaćanju obaveze po svakoj pojedinačnoj poreskoj prijavi raspoređuje sredstva po teritorijama i uplatnim računima javnih prihoda i sastavlja rekapitulaciju, kao osnov za prenos sredstava sa jedinstvenog uplatnog računa na uplatne račune javnih prihoda.
Pojedinačni raspored sredstava po broju odobrenja za plaćanje, teritoriji, računu i iznosu, koji je sastavni deo rekapitulacije, predstavlja osnov za knjiženje u poreskom računovodstvu na dan prenosa sredstva na odgovarajuće uplatne račune javnih prihoda.
Podaci sadržani u rekapitulaciji iz stava 4. ovog člana nisu od značaja za poslovne i poreske knjige podnosioca poreske prijave.

Član 6a

Nakon dobijanja obaveštenja iz člana 6. stav 1. ovog pravilnika, u nalog za uplatu, odnosno nalog za prenos sredstava (u daljem tekstu: nalog za plaćanje) upisuje se jedinstveni uplatni račun za poreze po odbitku, broj odobrenja za plaćanje i iznos obaveze koja se plaća po tom osnovu.
Obaveza se može izmiriti plaćanjem jednim nalogom ili plaćanjem sa više naloga sa pozivom na isti broj odobrenja za plaćanje.
Broj odobrenja za plaćanje obavezno se upisuje i u nalog za plaćanje, odnosno u nalog za isplatu gotovine za plaćanje bilo kog prihoda koji se iskazuje u pojedinačnoj poreskoj prijavi, a koji se isplaćuje primaocima prihoda.
Broj odobrenja za plaćanje koji se generiše po modelu 97 upisuje se:
1) u nalogu za plaćanje iz st. 1. i 3. ovog člana u polje: poziv na broj (odobrenje),
2) u nalogu za isplatu gotovine iz stava 3. ovog člana: u polje - poziv na broj (zaduženje).
U nalog za plaćanje, odnosno nalog za isplatu gotovine iz st. 1. i 3. ovog člana obavezno se unosi i odgovarajuća šifra plaćanja propisana aktom Narodne banke Srbije koji uređuje oblik, sadržinu i način korišćenja jedinstvenih instrumenata platnog prometa.
Poreska uprava na svojoj internet strani objavljuje šifre plaćanja iz stava 5. ovog člana za koje se obavezno unosi broj odobrenja za plaćanje.
Banka kojoj je podnet nalog iz st. 1. i 3. ovog člana prvo proverava modularnu ispravnost (model 97) broja odobrenja za plaćanje.
Ako je broj odobrenja za plaćanje modularno ispravan, banka proverava da li je Poreska uprava dodelila taj broj isplatiocu prihoda koji je naveden u nalogu za plaćanje, odnosno u nalogu za isplatu gotovine.
Proveru iz stava 7. ovog člana banka vrši elektronskim upitom u bazu podataka Poreske uprave.
Banka izvršava nalog iz st. 1. i 3. ovog člana isključivo ako isplatilac prihoda naveden u tom nalogu ima PIB, odnosno JMBG isplatioca prihoda kojem je Poreska uprava dodelila proveravani broj odobrenja za plaćanje.
Ako

hor002