Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 111. stav 3. Zakona o vodama ("Službeni glasnik RS", broj 30/10),
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede i ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donose

PRAVILNIK

O PARAMETRIMA EKOLOŠKOG I HEMIJSKOG STATUSA POVRŠINSKIH VODA I PARAMETRIMA HEMIJSKOG I KVANTITATIVNOG STATUSA PODZEMNIH VODA

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 74 od 05 oktobra 2011)

1.Uvodne odredbe

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se parametri ekološkog i hemijskog statusa za reke i jezera, parametri ekološkog potencijala za veštački vodna tela i značajno izmenjena vodna tela i parametri hemijskog i kvantitativnog statusa podzemnih voda, na osnovu kojih se za vodna tela površinskih i podzemnih voda vrši ocena statusa.

Član 2.

Pojedini izrazi koji su upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) biološki elementi kvaliteta su indikativni parametri ekološkog statusa ili potencijala koji se odnose na pojavu i rasprostranjenost živih organizama vodenih ekosistema (mikroorganizmi, alge, vodene makrofite, vodeni beskičmenjaci i ribe);
2) ekološki potencijal je status značajno izmenjenog, ili veštačkog vodnog tela;
3) elementi kvaliteta su indikatori koji se koriste prilikom ocene statusa vodnih tela površinskih voda i obuhvataju tri grupe elemenata: biološke, hidromorfološke i hemijske i fizičko-hemijske;
4) značajan i stalan uzlazni trend je svaki statistički i za životnu sredinu značajan porast koncentracije zagađujuće supstance, grupe zagađujućih supstanci ili indikatora zagađivanja u podzemnoj vodi, za koji je identifikovan preokret trenda kao neophodan;
5) kategorije površinskih voda su reke, jezera, veštačka vodna tela i značajno izmenjena vodna tela;
6) specifične zagađujuće supstance su prioritetne supstance i prioritetne hazardne supstance za koje je utvrđeno da se ispuštaju u vodno telo i ostale zagađujuće supstance za koje je utvrđeno da se ispuštaju u vodno telo u značajnim količinama;
7) hemijski status pokazuje da li je vodno telo pod uticajem zagađivanja prioritetnim i prioritetnim hazardnim supstancama, kao i drugim zagađujućim supstancama.
2. Ekološki status, ekološki potencijal i hemijski status površinskih voda

a) Ekološki status i ekološki potencijal

Član 3.

Ekološki status i ekološki potencijal određuju se na osnovu parametara razvrstanih u sledeće elemente kvaliteta:
1) biološke;
2) hemijske i fizičko-hemijske koji su od značaja za biološke elemente za datu kategoriju površinske vode i dati tip vodnog tela površinskih voda;
3) hidromorfološke koji su od značaja za biološke elemente za datu kategoriju površinske vode i dati tip vodnog tela površinskih voda.

Član 4.

Ekološki status za reke i jezera klasifikuje se kao odličan (I), dobar (II) i umeren (III), na način dat u Prilogu 1. - A) KLASIFIKACIJA EKOLOŠKOG STATUSA REKA I JEZERA, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ekološki potencijal za veštačka vodna tela i značajno izmenjena vodna tela klasifikuje se kao maksimalan (I), dobar (II) i umeren (III) na način dat u Prilogu 1. - B) KLASIFIKACIJA EKOLOŠKOG POTENCIJALA ZA VEŠTAČKA I ZNAČAJNO IZMENjENA VODNA TELA, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Sve površinske vode koje imaju ekološki status ili ekološki potencijal niži od umerenog klasifikuju se kao slabe (IV) ili loše (V).
Vode koje pokazuju znake većih promena vrednosti bioloških elemenata kvaliteta za dati tip površinskih voda i u kojima relevantne biološke zajednice znatno odstupaju od uobičajenih za taj tip voda u neporemećenim uslovima, klasifikuju se kao slabe.
Vode koje pokazuju vrlo velike promene vrednosti bioloških elemenata kvaliteta za dati tip površinskih voda i u kojima ne postoje veliki delovi relevantnih bioloških zajednica uobičajenih za taj tip voda, klasifikuju se kao loše.

Član 5.

Ocena ekološkog statusa i ekološkog potencijala vrši se za sva vodna tela površinskih voda razvrstana u tipove date u Prilogu 2. - Tipovi i pripadajuća vodna tela, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Vrednosti parametara kojima se određuju granice između klasa ekološkog statusa i granice između klasa ekološkog potencijala iz člana 4. ovog pravilnika date su u Prilogu 3. - Granice klasa ekološkog statusa i granice klasa ekološkog potencijala za tipove površinskih voda, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Za ocenu ekološkog potencijala za veštačka vodna tela i značajno izmenjena vodna tela, maksimalan i dobar ekološki potencijal iz člana 4. stav 2. ovog pravilnika se kombinuju i klasifikuju kao "dobar i bolji", pa se granica između maksimalnog i dobrog ekološkog potencijala ne određuje.
Ako vrednost parametra ekološkog statusa, odnosno ekološkog potencijala iz stava 2. ovog člana odgovara vrednosti na granici između klasa iz Priloga 3. ovog pravilnika, vodno telo površinskih voda klasifikuje se u lošiju klasu.
Ako jedan ili više parametara ekološkog statusa ili ekološkog potencijala prekoračuju granične vrednosti dobrog statusa, ekološki status ili ekološki potencijal površinskih voda može biti klasifikovan najviše kao umeren.

Član 6.

Ocena ekološkog statusa i ekološkog potencijala vodnih tela površinskih voda u klase ekološkog statusa ili ekološkog potencijala vrši se u skladu sa zakonom kojim se uređuju vode, uz obaveznu naznaku nivoa pouzdanosti.
Nivo pouzdanosti iz stava 1. ovog člana utvrđuje se na osnovu kriterijuma datih u Prilogu 4. - Kriterijumi za procenu nivoa pouzdanosti statusa vodnih tela površinskih voda, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ocena ekološkog statusa i ekološkog potencijala vodnih tela površinskih voda se prikazuje na način dat u Prilogu 5. - Prikaz ocene statusa površinskih i podzemnih voda, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

b) Hemijski status površinskih voda

Član 7.

Hemijski status površinskih voda se određuje u odnosu na granične vrednosti prioritetnih i prioritetnih hazardnih supstanci i granične vrednosti drugih zagađujućih supstanci koje su od značaja za hemijski status vodnog tela površinskih voda.
Granične vrednosti prioritetnih i prioritetnih hazardnih supstanci propisane su aktom kojim se utvrđuju granične vrednosti za prioritetne i prioritetne hazardne supstance, u skladu sa zakonom.
Granične vrednosti drugih zagađujućih supstanci iz stava 1. ovog člana propisane su aktom kojim se utvrđuju granične vrednosti zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama i sedimentu, u skladu sa zakonom.

Član 8.

Hemijski status vodnih tela ocenjuje se na osnovu rezultata monitoringa, kao dobar status i nije postignut dobar status.
Hemijski status vodnih tela ocenjuje se kao: "nije postignut dobar status", u slučaju da je prekoračena makar jedna granična vrednost propisana aktima iz člana 7. st. 2. i 3. ovog pravilnika.
Ocena hemijskog statusa vrši se uz obaveznu naznaku nivoa pouzdanosti na osnovu kriterijuma datih u Prilogu 4. ovog pravilnika.
Ocena hemijskog statusa vodnih tela