Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 201. stav 1. tačka 26, Zakona o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - US i 24/11),
Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O OPŠTIM PRAVILIMA ZA PARCELACIJU, REGULACIJU I IZGRADNjU

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 50 od 08 jula 2011)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se opšta pravila i uslovi parcelacije, regulacije i izgradnje, kojima se određuje veličina, oblik i površina građevinske parcele koja se formira, način uređenja građevinskih parcela, regulacione i građevinske linije, pravila izgradnje, odnosno pravila za određivanje položaja, visine i spoljnog izgleda objekta i druga pravila izgradnje.

Član 2.

Odredbe ovog pravilnika primenjuju se kada je u planskom dokumentu koji je osnov za izdavanje lokacijske dozvole propisana njihova obavezna primena.

II. OPŠTA PRAVILA PARCELACIJE

1. Pojam

Član 3.

Opšta pravila parcelacije su elementi za određivanje veličine, oblika i površine građevinske parcele koja se formira.

2. Oblik i površina građevinske parcele

Član 4.

Građevinska parcela ima oblik pravougaonika ili trapeza.
Građevinska parcela (planirana i postojeća) ima površinu i oblik koji omogućavaju izgradnju objekta u skladu sa rešenjima iz planskog dokumenta, kao i što su u skladu sa pravilima građenja i tehničkim propisima.

3. Deoba i ukrupnjavanje građevinske parcele

Član 5.

Građevinska parcela može se ukrupniti preparcelacijom i može se deliti parcelacijom ili preparcelacijom do minimuma utvrđenog ovim pravilnikom.

4. Ispravka granica susednih parcela

Član 6.

Ispravka granice parcele vrši se pripajanjem građevinskog zemljišta u javnoj svojini postojećoj parceli, radi formiranja katastarske parcele koja ispunjava uslove za formiranje građevinske parcele, a vrši se na osnovu projekta preparcelacije.
Prilikom izrade projekta preparcelacije mora se poštovati pravilo da katastarska parcela u javnoj svojini koja se pripaja susednoj parceli ne ispunjava uslove za posebnu građevinsku parcelu, kao i da je manje površine od parcele kojoj se pripaja.
Ispravka granica svih susednih građevinskih parcela može se vršiti prema planiranoj ili postojećoj izgrađenosti, odnosno planiranoj ili postojećoj nameni građevinske parcele.
Ispravka granica iz stava 1. ovog člana može se utvrditi ako su ispunjeni uslovi za primenu opštih pravila parcelacije i regulacije ovog pravilnika.

III. PRAVILA PARCELACIJE ZA POJEDINE ZONE

1. Pravila parcelacije za nove objekte za zone kuća za odmor i vikend naselja

Član 7.

Najmanja površina građevinske parcele za izgradnju pojedinačnih slobodnostojećih objekata za odmor i povremeno stanovanje je 150,00 m2.

2. Pravila parcelacije za nove objekte u seoskim naseljima

Član 8.

Najmanja površina građevinske parcele za izgradnju u naselju je 300,00 m2 a najmanja širina parcele u naseljima za sve vrste izgradnje iznosi 12,00 m.
Na građevinskoj parceli čija je površina manja od najmanje površine utvrđene u stavu 1. ovog člana, može se utvrditi izgradnja stambenog objekta spratnosti P+1, sa dva stana, indeksa ili stepena izgrađenosti do 0,6.

3. Pravila parcelacije za nove objekte za zone retkih naselja i porodične gradnje

Član 9.

Najmanja površina građevinske parcele za izgradnju slobodnostojećeg objekta je 300,00 m2, dvojnog objekta je 400,00 m2 (dve po 200,00 m2), objekata u neprekinutom nizu i poluatrijumskih objekata 200,00 m2 i objekata u prekinutom nizu - 200,00 m2.
Najmanja širina građevinske parcele za izgradnju slobodnostojećeg objekta je 10,00 m, dvojnih objekata 16,00 (dva po 8,00 m) i objekata u neprekinutom nizu 5,00 m.

4. Pravila parcelacije za objekte za mešovite zone i naselja srednjih gustina

Član 10.

Najmanja širina građevinske parcele za višespratne stambene i poslovne objekte u neprekinutom nizu je 12,0 m, a za slobodnostojeće višeporodične stambene, poslovne, proizvodne i industrijske objekte je 16,0 m.
Najmanja površina građevinske parcele za novu izgradnju za objekte iz stava 1. ovog člana je 600 m2.

5. Pravila parcelacije za objekte za privredne i industrijske zone

Član 11.

Najmanja širina građevinske parcele za privredne, poslovne, proizvodne i industrijske objekte je 16,0 m, a najmanja površina nove parcele za novu izgradnju je 800 m2.

6. Pravila parcelacije za objekte u ostalim zonama

Član 12.

Za centralne urbane zone i poslovne zone, zone većih gustina, objekte od javnog interesa, kao i objekte iz člana 133. Zakona o planiranju i izgradnji, najmanja širina i površina građevinske parcele se ne određuju, već se utvrđuju kroz zakonom propisane urbanističko tehničke dokumente u skladu s karakteristikama zone i specifičnostima lokacije.

IV. OPŠTA PRAVILA REGULACIJE

1. Urbanistička mreža linija

Član 13.

Opšta pravila regulacije, u smislu ovog pravilnika, obuhvataju planske elemente za određivanje regulacione i građevinske linije, nivelacione elemente za obeležavanje građevinske parcele i druga pravila regulacije.
Sistem elemenata regulacije zasniva se na urbanističkim mrežama linija (regulaciona linija, građevinska linija, osovinska linija saobraćajnice, granična linija zone).

2. Regulacione linije

Član 14.

Regulaciona linija je linija razgraničenja između površine određene javne namene i površina predviđenih za izgradnju objekata javne i ostale namene.
Regulaciona linija utvrđuje se u odnosu na osovinsku liniju (osovinu javnog puta) ili na graničnu liniju (kej, trasa pruge, bolnica i sl.) i obeležava za sve postojeće i planirane saobraćajnice.
Rastojanje između regulacionih linija (širina pojasa regulacije) utvrđuje se u zavisnosti od funkcije i ranga saobraćajnice, odnosno infrastrukture, kao horizontalna, nadzemna i podzemna regulacija.
Najmanja dozvoljena širina pojasa regulacije po vrstama ulica je za:
1) sabirne ulice - 10,00 m;
2) stambene ulice - 8,00 m;
3) saobraćajnice u seoskim naseljima - 7,00 m;
4) kolski prolazi - 5,00 m;
5) privatne prolaze - 2,50 m;
6) pešačke staze - 1,50 m.

3. Saobraćajnice

Član 15.

Regulaciona linija i osovina saobraćajnice javnog puta su osnovni elementi za utvrđivanje saobraćajne mreže.
Regulaciona linija i osovina novih saobraćajnica utvrđuju se u odnosu na postojeću regulaciju i parcelaciju, postojeće trase saobraćajnica i funkcionalnost saobraćajne mreže.
Nivelacija saobraćajnica i drugih javnih površina određuje se proračunom padova i poprečnih i podužnih profila pojasa regulacije.
Utvrđene analitičke koordinate (kote nivelete) karakterističnih tačaka u planu nivelacije predstavljaju osnov za utvrđivanje niveleta regulacionih linija,