Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 52. stav 3, u vezi sa članom 25. Osnovnog zakona o zaštiti na radu ("Službeni list SFRJ", br. 15/65 i 28/66), u saglasnosti sa Saveznim savetom za zdravstvo i socijalnu politiku, Savezni savet za rad propisuje

PRAVILNIK

O OPŠTIM MERAMA I NORMATIVIMA ZAŠTITE NA RADU OD BUKE U RADNIM PROSTORIJAMA

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 29/71)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se opšte mere i normativi za zaštitu lica na radu od štetnog delovanja buke na čovekov organizam izazvane proizvodnim i drugim radnim operacijama, radom oruđa za rad i uređaja, mehanizovanim i ručnim alatom, na radnim mestima u radnim prostorijama.

Član 2.

Merenje, analiza i ocenjivanje buke vrši se po odredbama ovog pravilnika i po odgovarajućim jugoslovenskim standardima.

Član 3.

Opšte mere i normative zaštite na radu od buke, propisane ovim pravilnikom, sprovode radne organizacije koje projektuju, proizvode, postavljaju i koriste oruđa za rad i uređaje, čiji rad izaziva buku, projektanti i izvođači tehnološkog procesa, kao i projektanti i izvođači građevinskih objekata u kojima se smeštaju oruđa za rad i uređaji odnosno izvode tehnološki procesi koji izazivaju buku.

Član 4.

Pod štetnim bukom, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se svaki zvuk čiji nivo, izmeren na određenom radnom mestu u radnoj prostoriji udB(A) prelazi dopuštene nivoe buke propisane ovim pravilnikom.

Član 5.

Pod štetnim delovanjem buke, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se buka koja naročito ometa razne vrste delatnosti, neposredno sporazumevanje govorom, posredno sporazumevanje sredstvima komunikacija (telefon, radio i dr.), primanje zvučnih signala i oštećuje čulo sluha.

II. OPŠTE MERE I NORMATIVI ZAŠTITE NA RADU OD BUKE

1. Merenje, analiza i ocenjivanje buke

Član 6.

Merenje, analiza i ocenjivanje štetnog delovanja buke vrši se na bazi punog radnog vremena i u skladu sa normativima dopuštenih nivoa buke propisanim u tabelama 1 do 6 koje su odštampane uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 7.

Štetnost delovanja buke ocenjuje se upoređivanjem dopuštenog nivoa buke na određenom radnom mestu ili u određenoj radnoj prostoriji izraženog udB(A), sa izmerenim nivoom buke udB(A) na tom radnom mestu ili u toj prostoriji.

Član 8.

Nivo buke na radnim mestima u radnim prostorijama ne sme prelaziti sledeće dopuštene vrednosti:
1) za neometanje raznih vrsta delatnosti - vrednosti iz tabele 1;
2) za neometanje neposrednog sporazumevanja govora - vrednosti iz tabele 2;
3) za neometanje posrednog sporazumevanja sredstvima komunikacija (telefon, radio i dr.) - vrednosti iz tabele 3;
4) za neometanje primanja zvučnih signala - nivo buke mora biti za 10dB(A) niži od nivoa zvučnog signala koji na određenom radnom mestu treba čuti;
5) za zaštitu sluha od oštećenja - 90dB(A);
6) za dopušteno vreme izlaganja buci, s obzirom na nivo trajanja buke - vrednosti iz tabele 5. i 6.

Član 9.

Na radnom mestu koje je izloženo kombinovanom uticaju više štetnih delovanja buke iz člana 5. ovog pravilnika, dopušteni nivo buke određuje se prema članu 8. ovog pravilnika, i to posebno za svako nepovoljno delovanje buke koje se javlja na takvom radnom mestu. Za dopušteni nivo buke na takvom radnom mestu uzima se nivo buke sa najnižom dopuštenom vrednošću.

Član 10.

Na radnom mestu, na kome se merenjem i ocenjivanjem iz člana 7. ovog pravilnika, utvrdi da buka prelazi dopušteni nivo, vrši se oktavna analiza buke. Za ocenjivanje štetnosti delovanja buke na osnovu oktavne analize buke koriste se vrednosti N-krivulje prikazane u tabeli 4.

Član 11.

VrednostN-krivulje koju treba koristiti na radnom mestu iz člana 10. ovog pravilnika mora biti manja za 5 od brojadB(A) utvrđenog prema članu 8. odnosno članu 9. ovog pravilnika za nivo dopuštene buke na tom radnom mestu. Pri ocenjivanju štetnosti delovanja buke, upoređuju se vrednosti izmerenih nivoa zvučnog pritiska u pojedinim oktavama sa dopuštenim nivoima zvučnog pritiska u odnosnim oktavama.

Član 12.

Ako buka na radnom mestu sadrži impulse ili istaknute tonove ili ako se njen nivo u toku radnog vremena menja, treba izračunati vrednovani nivo buke.
Vrednovani nivo buke je nivo nepromenljive buke koji deluje na čovekov organizam kao ispitivana buka iz stava 1. ovog člana.

Član 13.

Vrednovani nivo buke sa impulsima ili istaknutim tonovima izračunava se:
1) dodavanjem 5dB(A) izmerenom nivou buke udB(A) - ako buka sadrži impulse;
2) dodavanjem 5dB(A) izmerenom nivou buke udB(A) - ako buka sadrži istaknute tonove.

Član 14.

Ako se nivo buke u toku radnog vremena menja, mere se svi nivoi buke koji se pojavljuju u toku radnog vremena i određuje vreme trajanja svakog nivoa buke. Na osnovu dobivenih podataka izračunava se ekvivalentna buka prema obrascu:
(q /lg2 xlg( (1/T) SUMA od i=l do i=n( ti10 (lg2 / lj) Li)
gde je:
q= parametar polovljenja;
ti= vreme trajanja i-tog nivoa buke;
Li= i-ti nivo buke;
T = vreme trajanja vrednovanog nivoa buke.
Vrednost parametraq=3, a u slučaju visokih i kratkotrajnih nivoaq=4.

2. Instrumenti za merenje, analizu i ocenjivanje buke

Član 15.

Buka se meri preciznim meračem nivoa zvuka (zvukomer) čiji filter mora odgovarati karakteristikama filtra izIESPublikacije 179.
Oktavna analiza buke vrši se pomoću oktavnih filtera priključenih meraču nivoa zvuka.
Ako se za merenje buke koristi druga oprema (magnetofon, pisač nivoa i dr.), elektroakustične karakteristike takve opreme moraju odgovaratiIESPublikaciji 179.

3. Merna mesta

Član 16.

Na radnim mestima u radnim prostorijama gde se buka pojavljuje, nivo buke se meri i proverava se da li buka na ispitivanom radnom mestu prelazi dopušteni nivo buke određen u skladu sa odredbama čl. 8. i 9. ovog pravilnika.

Član 17.

Ako radnik u toku rada menja mesto rada, buka se meri udB(A) na svim mestima na kojima radnik radi. Na osnovu dobivenih podataka izračunava se vrednovani nivo buke prema članu 14. ovog pravilnika i proverava da li izračunati nivo buke ne prelazi dopušteni nivo buke na radnom mestu radnika određen u skladu sa čl. 8. i 9. ovog pravilnika.

Član 18.

Proveravanje odnosa nivoa buke zvučnih signala vrši se merenjem nivoa buke i nivoa zvučnog signala na najudaljenijem mestu od zvučnog signalnog uređaja na kojem se odnosni signal mora još čuti.

Član 19.

Na mestima na kojima se na način određen u čl. 16, 17. i 18. ovog pravilnika utvrdi da buka prelazi dopušteni nivo, vrši se oktavna analiza prema odredbama čl. 10. i 11. ovog pravilnika.

Član 20.

Ako u prostoriji u kojoj se nalaze grupe istovrsnih mašina buka prelazi dopušteni nivo, oktavna analiza buke vrši se na radnom mestu u sredini svake takve grupe mašina i kod svake one mašine čiji nivo buke je za najmanje 3dB(A) viši od buke susednih mašina.

4. Uslovi merenja buke

Član 21.

Buka se meri u radnim prostorijama pri zatvorenim vratima i prozorima i uključenom sistemu za ventilaciju odnosno klimatizaciju. Ako se radna prostorija često koristi pri otvorenim vratima ili prozorima, merenja buke treba ponoviti i pri takvim uslovima.

Član 22.

Merenje buke u radnoj prostoriji vrši se pri normalnom radu mašina i uređaja i pri normalnom radu sa alatom.
Ako se nivo buke na određenom radnom mestu u radnoj prostoriji u toku radnog vremena menja za najmanje 3dB(A), merenja se ponavljaju kod svih režima rada mašina, uređaja, alata i dr.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: