Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 205. stav 5. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima ("Službeni glasnik RS", br. 41/09, 53/10, 101/11 i 32/13 - US), a na predlog Agencije za bezbednost saobraćaja,
Ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O OBUCI, NAČINU SPROVOĐENjA ISPITA I VOĐENjU EVIDENCIJA ZA VOZAČA TRAMVAJA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 66 od 26 jula 2013)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se program obuke kandidata za vozača tramvaja, način sprovođenja obuke i ispita i način vođenja evidencija za vozača tramvaja.

Član 2.

Obuka kandidata za vozača tramvaja (u daljem tekstu: Obuka) sastoji iz teorijske i praktične obuke i sprovodi se u skladu sa Programom obuke (Prilog), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Kandidat za vozača tramvaja (u daljem tekstu: Kandidat) Agenciji za bezbednost saobraćaja (u daljem tekstu: Agencija) podnosi Prijavu za pohađanje obuke za vozača tramvaja (Obrazac 1), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Uz prijavu za pohađanje obuke za vozača tramvaja kandidat prilaže:
1) fotokopiju lične karte;
2) fotokopiju vozačke dozvole;
3) dokaz da mu nije izrečena mera zabrane upravljanja motornim vozilom;
4) fotokopiju lekarskog uverenja o zdravstvenoj sposobnosti vozača motornih vozila druge grupe u smislu Pravilnika o bližim zdravstvenim uslovima koje moraju da ispunjavaju vozači određenih kategorija motornih vozila ("Službeni glasnik RS", broj 83/11), koje nije starije od šest meseci i original na uvid;
5) dokaz o uplati troškova za pohađanje obuke za vozača tramvaja, po važećoj tarifi.

Član 3.

Program obuke sastoji se iz programa teorijske i praktične obuke.
Program teorijske obuke obuhvata sledeće oblasti i to:
1) Regulisanje i bezbednost saobraćaja - 10 časova;
2) Osnovi tramvajske infrastrukture (kontaktne mreže, ispravljačke stanice i osnovi tramvajskih pruga) - 10 časova;
3) Mehanička oprema tramvaja - 6 časova;
4) Električna oprema tramvaja - 10 časova,
5) Organizacija tramvajskog saobraćaja - 6 časova;
6) Profesionalni standardi za vozača tramvaja - 10 časova;
7) Osnove saobraćajne psihologije - 3 časa;
8) Tehnika vožnje i eksploatacija tramvaja - 5 časova.
Program praktične obuke obuhvata sledeće oblasti, po modelima i skupovima vozila, i to:
1) Uređaji, oprema i održavanje tramvaja obuhvata vežbe u učionici, radionici ili tramvajskom depou:
(1) održavanje električnih uređaja i opreme - 5 časova;
(2) održavanje mehaničkih uređaja i opreme - 5 časova;
2) Obuka iz upravljanja tramvajem obuhvata upravljanje tramvajem na uređenom poligonu ili tramvajskom depou i u saobraćaju (vožnja u naselju):
(1) tramvaj - 40 časova;
(2) tramvaj sa tramvajskom prikolicom - 20 časova;
(3) tramvajski voz - 20 časova.
Obuka iz upravljanja tramvajem na uređenom poligonu ili tramvajskom depou traje najmanje 4 časa za svaku vrstu ili skup vozila.
Pod tramvajskim vozom podrazumeva se kompozicija od dva tramvaja.
U zavisnosti od potreba kandidata, moguće je organizovati dodatni broj časova, maksimalno do 50% od propisanog broja časova iz st. 2. i 3. ovog člana.

Član 4.

Čas teorijske obuke traje 45 minuta, a odmor između časova najmanje 10, a najviše 30 minuta.
Čas praktične obuke traje 45 minuta. Nakon časa sprovodi se evaluacija izvedene obuke, vođenje propisanih evidencija i utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje praktične obuke, u trajanju od 5 minuta. Odmor između dva uzastopna časa je 10 minuta. Ukoliko se praktična obuka obavlja kao dva spojena časa, vreme potrebno za evaluaciju izvedene obuke, vođenje propisanih evidencija i utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje praktične obuke je 10 minuta, a odmor nakon tih časova je 20 minuta.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, na praktičnom delu obuke upravljanja tramvajem u saobraćaju - vožnja u naselju, trajanje časa i pripadajućeg odmora određuju se u zavisnosti od karakteristika linije, pri čemu se trajanje časa planski prilagođava vremenu poluobrta linije, a pauza planiranim zadržavanjem na terminusima, što zajedno ne sme biti duže od 90 minuta.
U toku jednog dana kandidat ne može imati više od 4 časa praktične obuke iz upravljanja tramvajem.

Član 5.

Predavač teorijske obuke može biti lice koje ima završene najmanje osnovne akademske studije u trajanju od četiri godine, odnosno specijalističke strukovne studije saobraćajne struke - drumskog ili železničkog smera, elektro struke - smer energetika, odnosno mašinske struke - smer motorna vozila i koje ima najmanje tri godine vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilima B kategorije.
Instruktor vožnje tramvaja (u daljem tekstu: Instruktor) je lice sa najmanje dve godine iskustva u upravljanju tramvajem, koje je steklo školsku ispravu specijalističkog obrazovanja za obrazovni profil vozača tramvaja - instruktora u sistemu srednjeg obrazovanja i koje poseduje dozvolu za vozača tramvaja ili vozač tramvaja sa najmanje dve godine radnog iskustva u upravljanju tramvajem koji poseduje dozvolu za upravljanje tramvajem i dozvolu (licencu) za instruktora vožnje najmanje B kategorije.
Instruktor za vreme obuke mora biti u tramvaju i mora imati, a na zahtev ovlašćenog lica i pokazati, knjigu rada, karton obuke i plan realizacije obuke.

Član 6.

Kandidat koji je napravio prekid u praktičnoj obuci duži od 12 meseci, praktičnu obuku mora ponoviti u celini po predviđenom programu.

Član 7.

Nakon završene obuke, kandidatu će se izdati Potvrda o završenoj obuci za vozača tramvaja (Obrazac 2), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 8.

Agencija u skladu sa odredbama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima (u daljem tekstu: Zakon) može angažovati pravno lice koje mora biti materijalno i stručno osposobljeno da organizuje i vrši obuku kandidata za vozača tramvaja, kao i da poseduje kadrovske, prostorne, organizacione, materijalno-tehničke i druge uslove za kvalitetno obavljanje te obuke.
Pravno lice iz stava 1. ovog člana mora ispunjavati sledeće uslove:
1) najmanje dva zaposlena lica sa punim radnim vremenom koja ispunjavaju uslove propisane za predavača teorijske obuke i najmanje četiri zaposlena lica sa punim radnim vremenom koja ispunjavaju uslove za instruktora;
2) najmanje jednu učionicu u vlasništvu, opremljenu učilima, sredstvima i opremom namenjenim za teorijsku obuku, uređeni poligon ili tramvajski depo i pravo na korišćenje pruge na kojoj se izvodi praktična obuka kandidata u saobraćaju;
3) mora imati najmanje četiri tramvaja i dve tramvajske prikolice u vlasništvu.
Pravno lice iz stava 1. ovog člana na osnovu Programa obuke iz upravljanja tramvajem izrađuje Plan realizacije obuke koji se dostavlja na saglasnost Agenciji.

Član 9.

Ispit za vozača tramvaja sastoji se iz teorijskog i praktičnog ispita.
Kandidat Agenciji podnosi Prijavu za polaganje ispita za vozača tramvaja (Obrazac 3), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, najkasnije 15 dana pre polaganja ispita, odnosno početka ispitnog roka.
O danu, vremenu i mestu održavanja ispita Agencija obaveštava kandidata, najkasnije osam dana pre održavanja ispita.
Obaveštenje o rezultatu postignutom na ispitu za vozača tramvaja Agencija će dostaviti kandidatu, najkasnije osam dana od dana održavanja ispita, na adresu iz prijave.

Član 10.

Uz Prijavu za polaganje ispita za vozača tramvaja kandidat Agenciji prilaže:
1) potvrdu o završenoj obuci;
2) dokaz o uplati troškova za polaganje ispita, po važećoj tarifi.

Član 11.

Teorijski ispit za vozača tramvaja sadrži pitanja iz oblasti sadržanih u članu 3. stav 2. ovog pravilnika.
Teorijski ispit traje 60 minuta.
Praktični ispit za vozača tramvaja sprovodi se po oblastima utvrđenim članom 3. stav 3. ovog pravilnika, u trajanju od najmanje 45 minuta.

Član 12.

Ispit za vozača tramvaja polaže se pred komisijom