Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 21. stav 6. Zakona o zaštiti životinja od zaraznih bolesti koje ugrožavaju celu zemlju ("Službeni list SFRJ", br. 43/86), predsednik Saveznog komiteta za poljoprivredu propisuje

PRAVILNIK

O OBRASCU UVERENjA O ZDRAVSTVENOM STANjU ŽIVOTINjA

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 39/88)

Član 1.

Uverenje o zdravstvenom stanju životinja (u daljem tekstu: uverenje) za kopitare, papkare, pernatu živinu, kuniće i ribe iz uzgajališta, pčele, divljač, pse i mačke izdaje se na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Obrasci uverenja moraju biti povezani u blokove od po 50 originala, a kopije uverenja, koje ostaju u bloku, služe kao evidencija o izdatim uverenjima najmanje tri godine od dana izdavanja poslednjeg uverenja u bloku.
Blok-uverenja mogu štampati ovlašćene organizacije udruženog rada u republici, odnosno autonomnoj pokrajini, koje vrše distribuciju samo na osnovu naloga opštinske veterinarske inspekcije. O nabavljenim, odnosno izdatim blokovima uverenja vodi se evidencija.

Član 2.

Obrasci uverenja popunjava se čitko, hemijskom olovkom ili mastilom.
Lice ovlašćeno za izdavanje uverenja mora ga svojeručno potpisati.
Uz svojeručni potpis lica ovlašćenog za izdavanje uverenja mora biti čitko ispisano štampanim slovima, ili štambiljem utisnuto ime ovlašćenog lica, a potpis mora biti overen pečatom nadležnog organa, odnosno veterinarske organizacije udruženog rada koja izdaje uverenje.

Član 3.

Uverenje se može izdati za svaku životinju posebno (pojedinačno uverenje) ili za više životinja ako su iste vrste i pripadaju istom vlasniku, odnosno držaocu (skupno uverenje).
Sisančad kopitara, goveda i bivola, pasa i mačaka mogu se upisati u pojedinačna uverenja majke.
Pojedinačna i skupna uverenja za kopitare i papkare izdaju se samo ako su životinje označene tako da se može utvrditi kome sopstveniku, odnosno korisniku pripadaju, pri čemu se koriste sledeće oznake: za kopitare - žig na vratu, butu, kopitu, dlakorez ili detaljan opis prirodnih oznaka; za svinje - ušna markica sa brojevima, ili tetovir-brojevi na unutrašnjoj strani ušne školjke ili na butu; za goveda i ovce - ušne markice sa brojevima.

Član 4.

U toku godine u kojoj je uverenje izdato izdaje se novo uverenje:
1) ako se na osnovu skupnog uverenja izdaju skupna uverenja za manji broj životinja i pojedinačna uverenja, odnosno ako se na osnovu pojedinačnih uverenja izdaje skupno uverenje;
2) ako na uverenju nema mesta za dalje produžavanje njegovog važenja ili ako je uverenje toliko oštećeno da je postalo neupotrebljivo;
3) ako je nastala promena u svojini, odnosno pravu korišćenja životinja - novom sopstveniku, odnosno držaocu životinja, pre ponovnog stavljanja životinja u promet.
Iz skupnog uverenja mogu se otpisati samo životinje koje su otuđene (poklon, prodaja i sl.), zaklane, uginule, ubijene ili nestale.
Pri izdavanju uverenja na osnovu ranije izdatog uverenja, rok važenja uverenja se produžava od dana izdavanja novog uverenja.

Član 5.

Duplikat uverenja izdaje se ako je uverenje nestalo (izgubljeno, uništeno i sl.).
Na duplikatu uverenja stavlja se crvenim slovima, oznaka "Duplikat".

Član 6.

Uverenje važi 10 dana, a za pčelinje zajednice tri meseca od dana izdavanja, odnosno od dana produžavanja njegovog važenja.
Važenje uverenja može se produžavati najduže za jednu godinu od dana izdavanja.
O izdatim uverenjima na osnovu ranije pribavljenih uverenja i o produžavanju važenja uverenja vodi se evidencija, na način koji je propisao nadležni organ u republici, odnosno autonomnoj pokrajini.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: