Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 25. Pravila o radu Zaštitnika građana Republike Srbije,
Zaštitnik građana donosi

PRAVILNIK

O OBRASCU SLUŽBENE LEGITIMACIJE ZAŠTITNIKA GRAĐANjA I NjEGOVIH ZAMENIKA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 121 od 20. decembra 2007)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se sadržina i oblik legitimacije Zaštitnika građana i njegovih zamenika i način izdavanja i vođenja evidencije o izdatim legitimacijama.

Član 2.

Imalac službene legitimacije, istu će koristiti za identifikovanje prilikom obavljanja službenih radnji zaštitnika građana i ne može je koristiti u druge svrhe.

Član 3.

Obrazac službene legitimacije štampa se ćiriličkim pismom i sadrži:
1. na koricama crne boje, kožnog poveza, na vrhu u sredini, zlatotiskom, nalazi se natpis: "Republika Srbija", ispod toga "SLUŽBENA LEGITIMACIJA", ispod toga grb RS, ispod toga masnim slovima: "ZAŠTITNIK GRAĐANA",
2. na unutrašnjoj strani korica u sredini mesto za fotografiju u boji veličine 25x30 milimetara, ispod toga, u sredini, ime i prezime imaoca legitimacije, zatim ispod toga, u sredini, funkcija imaoca legitimacije, ispod toga, u sredini, mesto za potpis imaoca legitimacije, ispod toga, u sredini mesto za otisak pečata organa, ispod toga levo, datum izdavanja, a desno mesto za potpis izdavaoca legitimacije,
3. na drugoj strani natpis: "IMUNITETSKO PRAVO", ispod toga tekst:
"Zaštitnik građana i njegovi zamenici uživaju imunitet kao narodni poslanici, a na osnovu člana 10. stav 1. Zakona o zaštitniku građana ("Službeni glasnik RS", br. 79/2005 i 54/2007) o ukidanju imuniteta Zaštitnika građana i njegovih zamenika odlučuje Skupština većinom glasova svih narodnih poslanika na osnovu člana 10. stav 2. Zakona",
4. na trećoj strani natpis: "Ovlašćenje", ispod toga tekst:
"Imalac ove službene legitimacije u vezi sa postupkom koji vodi Zaštitnik građana ima pravo da traži od organa uprave, a oni imaju obavezu da sarađuju sa Zaštitnikom građana i da mu omoguće pristup prostorijama i stave na raspolaganje sve podatke kojima raspolažu, a koji su od značaja za postupak koji vodi, odnosno za ostvarenje cilja njegovog preventivnog delovanja, bez obzira na stepen njihove tajnosti, osim kada je to u suprotnosti sa zakonom.
Zaštitnik građana ima pravo da obavi razgovor sa svakim zaposlenim u organu uprave kada je to od značaja za postupak koji vodi.
Zaštitnik građana ima pravo nesmetanog pristupa zavodima za izvršenje sankcija i drugim mestima na kojima se nalaze lica koja su lišena slobode, kao i pravo da sa tim licima razgovara nasamo."

Član 4.

Obrazac službene legitimacije odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 5.

Službena legitimacija je dimenzija 7x9,5 cm, u tvrdom kožnom povezu, crne boje.
Hartija na svakoj unutrašnjoj stranici legitimacije sadrži grb Republike Srbije u rasteru (vodeni žig).

Član 6.

O izdatim službenim legitimacijama vodi se službena evidencija, koja sadrži: redni broj; ime i prezime imaoca legitimacije; funkciju imaoca legitimacije, datum izdavanja; broj lične karte i fotografiju imaoca legitimacije; datum izdavanja i datum vraćanja službene legitimacije i rubriku za napomene.

Član 7.

Ako imalac službene legitimacije istu ošteti, izgubi ili na drugi način ostane bez službene legitimacije ili njenog dela dužan je da o tome odmah pismeno obavesti Generalnog sekretara Zaštitnika građana, radi brisanja iz evidencije i izdavanja duplikata na novom obrascu.
Imalac službene legitimacije kome prestane funkcija ili radni odnos kod Zaštitnika građana, obavezan je da službenu legitimaciju vrati prilikom prijema odluke o prestanku funkcije ili radnog odnosa.

Član 8.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
U Beogradu, 5. decembra 2007. godine
Zaštitnik građana, Saša Janković, s.r.