Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 24. stav 2. Zakona o sportu ("Službeni glasnik RS", br. 24/11 i 99/11 - dr. zakon),
Ministar omladine i sporta donosi

PRAVILNIK

O NOMENKLATURI SPORTSKIH ZANIMANjA I ZVANjA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 7 od 23. januara 2013)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se nomenklatura sportskih zanima i zvanja, tipični poslovi za utvrđena sportska zanimanja i zvanja i uslovi u pogledu obrazovanja, odnosno stručne osposobljenosti za sticanje zvanja od strane sportskih stručnjaka i stručnjaka u sportu.

Član 2.

Sportski stručnjaci i stručnjaci u sportu su fizička lica koja obavljaju stručni rad u skladu sa Zakonom o sportu (u daljem tekstu: Zakon).
Stručni rad u sportu posebno obuhvata:
1) planiranje i sprovođenje sportskih aktivnosti dece i omladine i rekreacija građana;
2) planiranje i sprovođenje treninga sportista, sportskog vaspitanja, obučavanja i sportskog usavršavanja;
3) planiranje i sprovođenje kineziterapijskog vežbanja;
4) kontrolu psihofizičkih i funkcionalnih sposobnosti učesnika u sportskim aktivnostima;
5) istraživačko-razvojni i naučnoistraživački rad u sportu;
6) stručno-savetodavni i stručno-informativni rad;
7) planiranje sportskih programa i projekata;
8) dokumentovanje sportske stručne literature, pripremanje i uređivanje sekundarnih informacionih izvora u sportu;
9) kreiranje, planiranje i organizovanje propagandnih kampanja i akcija, odnosa sa javnošću i kontakata sa sredstvima javnog informisanja u sportu;
10) izveštavanje sa sportskih priredbi, pisanje informativnih i analitičkih novinskih članaka u oblasti sporta;
11) planiranje i sprovođenje sportskih priredaba;
12) posredovanje u sportskim transferima;
13) sportski menadžment;
14) organizovanje sportskog poslovanja;
15) sportsko suđenje;
16) staranje o bezbednosti, redu i sigurnosti na sportskim priredbama i u sportskim objektima;
17) staranje o sprečavanju dopinga u sportu.
Sportski stručnjaci su lica koja imaju odgovarajuće visoko obrazovanje u oblasti sporta, odnosno fizičke kulture ili su osposobljena za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu, ako zakonom nije drukčije određeno.
Stručnjaci u sportu su lica drugih zanimanja koja imaju odgovarajuće obrazovanje za te vrste poslova i doprinose ostvarivanju sportskih aktivnosti i sportskih delatnosti u skladu sa Zakonom.

Član 3.

Sportski stručnjaci i stručnjaci u sportu razvrstavaju se prema sportskim zanimanjima i zvanjima u okviru zanimanja, u skladu sa ovim pravilnikom.
Najviša sportska zvanja u okviru određenih zanimanja, utvrđena ovim pravilnikom, mogu da steknu samo sportski stručnjaci koji imaju odgovarajuće obrazovanje.
Sportska zvanja uređena ovim pravilnikom stiču se sticanjem odgovarajućeg stepena obrazovanja, odnosno dobijanjem uverenja o završenom stručnom osposobljavanju za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu, u skladu sa Zakonom i pravilnikom kojim se uređuje stručno osposobljavanje za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu, ako ovim pravilnikom nije drugačije određeno.
Stručnjaci u sportu razvrstavaju se u zanimanja i zvanja koja odgovaraju stepenu obrazovanja i nazivu stečenom za obavljanje određenog zanimanja, odnosno određenih stručnih poslova u sportu, u skladu sa zakonom i pravilnikom kojim se uređuje stručno osposobljavanje za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu.
Sticanjem višeg sportskog zvanja u skladu sa ovim pravilnikom, u okviru jednog sportskog zanimanja, stiče se i pravo bavljenja poslovima karakterističnim za niža sportska zvanja iz istog sportskog zanimanja.

Član 4.

Kontrolu psihofizičkih i funkcionalnih sposobnosti učesnika u sportskim aktivnostima mogu obavljati lica koja su stekla visoko obrazovanje za zanimanja u oblasti sporta, odnosno fizičke kulture, kao i lica koja su stekla odgovarajuće visoko obrazovanje iz oblasti psiholoških, socioloških ili medicinskih nauka u saradnji sa sportskim stručnjacima.

Član 5.

Planiranje i sprovođenje kineziterapijskog vežbanja mogu obavljati lica koja su stekla najmanje visoko obrazovanje u oblasti fizičkog vaspitanja i sporta iz oblasti kineziterapije, u skladu sa zakonom.

Član 6.

Istraživačko-razvojni i naučnoistraživački rad u sportu mogu obavljati lica koja imaju odgovarajuće nastavno, odnosno naučno zvanje, u skladu sa zakonom.
Sportska zvanja za obavljanje poslova iz stava 1. ovog člana identična su odgovarajućim nastavnim, odnosno naučnim zvanjima, uz dodatak "u sportu".

Član 7.

Sportska zanimanja su:
1) trener u sportu;
2) instruktor u sportu;
3) organizator rekreacije u sportu;
4) organizator sportskog poslovanja;
5) menadžer u sportu;
6) sportski posrednik;
7) sudija u sportu;
8) sportski vodič;
9) sportski spasilac;
10) profesionalni sportista;
11) sportski dokumentalista;
12) novinar u sportu;
13) sportski propagandista;
14) savetnik u sportu;
15) sportski medicinar.

II. TRENER U SPORTU

Član 8.

Trener u sportu je zanimanje lica koja učestvuju u demonstriranju sportskih veština, programiranju, planiranju i realizaciji stručno-pedagoškog rada u određenoj sportskoj grani.
Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana obuhvata i naziv određene sportske grane, kao i usmerenost na određenu oblast (između naziva zanimanja i bližeg određenja sportske grane, odnosno usmerenosti stavlja se crtica).

Član 9.

Karakteristični poslovi trenera u sportu jesu: planiranje trenažnog procesa, vođenje treninga, kontrola pripremljenosti i selekcija sportista, analiza i korekcija trenažnog procesa i takmičenja, vođenje nastupa na takmičenjima; vođenje dokumentacije rada i postignutih rezultata, pripremanje izveštaje o radu; obezbeđivanje materijalno tehničkih uslova za izvođenje vežbanja i trenažnog procesa.

Član 10.

Zvanja u okviru zanimanja trenera u sportu jesu:
1) sportski učitelj;
2) sportski operativni trener;
3) sportski trener;
4) sportski trener specijalista;
5) sportski trener - diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i sporta.

Član 11.

Za sticanje zvanja sportski učitelj neophodno je srednje obrazovanje i osposobljenostIInivoa.
Sportski učitelj obavlja poslove iz člana 9. ovog pravilnika pod mentorskim nadzorom sportskog stručnjaka sa višim zvanjem u okviru zanimanja trener u sportu.

Član 12.

Za sticanje zvanja sportski operativni trener neophodni su sledeći uslovi:
1) završeno više obrazovanje iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na određenu granu sporta, odnosno sa diplomskim radom iz odgovarajućeg sporta;
2) završeno srednje obrazovanje i završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanjaIIInivoa;
3) završeno srednje obrazovanje i stečen rang vrhunski trener, sa sportskim statusom zaslužnog trenera u skladu sa Nacionalnom kategorizacijom sportskih