Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 20. Zakona o osnovnoj školi ("Službeni glasnik RS", br. 50/92, 53/93, 67/94, 48/94, 66/94, 22/2002, 62/2003 i 64/2003),
Ministar prosvete i sporta donosi

Pravilnik

o nastavnom planu i programu predmeta Građansko vaspitanje - saznanje o sebi i drugima za drugi razred osnovne škole

(Objavljeno u "Prosvetni glasnik", br. 8 od 25 novembra 2003)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se nastavni plan i program predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima za drugi razred osnovne škole.
Predmet iz stava 1. ovog člana ostvaruje se kao izborni predmet.

Član 2.

Broj časova nastave predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima u drugom razredu iznosi po jedan čas nedeljno, odnosno 36 časova godišnje.

Član 3.

Plan i program nastave predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima sastavni je deo propisanog nastavnog plana i programa za osnovnu školu.
Nastavni program predmeta iz stava 1. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Prosvetnom glasniku".
Broj 110-00-00088/2003-08
U Beogradu, 1. septembra 2003. godine
Ministar, prof. dr Gašo Knežević, s.r.
NASTAVNI PROGRAM
GRAANSKO VASPITANjE - SAZNANjE O SEBI I DRUGIMA
CILj PREDMETA
Opšti cilj predmeta "Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima" je podsticanje razvoja ličnosti i socijalnog saznanja kod učenika osnovne škole. Ovaj predmet treba da pruži mogućnost učenicima da postanu aktivni učesnici u procesu obrazovanja i vaspitanja i da izgrade saznanja, umenja, sposobnosti i vrednosti neophodne za formiranje autonomne, kompetentne, odgovorne i kreativne ličnosti, otvorene za dogovor i saradnju, koja poštuje i sebe i druge.
IIRAZRED (1 čas nedeljno, 36 časova godišnje)
ZADACI
U obrazovno-vaspitnom radu na realizaciji ovog predmeta razlikujemo nekoliko osnovnih zadataka:
- podsticanje grupnog rada, dogovaranja i saradnje sa vršnjacima i odraslima;
- podsticanje razvoja samosvesti, samopoštovanja i uvažavanja drugih;
- osposobljavanje učenika da prepoznaju i razumeju sopstvena osećanja i potrebe, i njihovu međusobnu povezanost i da štite i ostvaruju svoje potrebe na način koji ne ugrožava druge;
- razvijanje komunikativne sposobnosti, neverbalne i verbalne komunikacije, veština nenasilne komunikacije;
- osposobljavanje učenika za primenu veština nenasilne komunikacije u rešavanju sukoba i vršnjačkom posredovanju;
- razvijanje kreativnog izražavanja;
- osposobljavanje učenika da upoznaju neposredno društveno okruženje i sopstveno mesto u njemu i da aktivno doprinose razvoju škole po meri deteta;
- osposobljavanje učenika da upoznaju i uvažavaju dečja prava i da budu sposobni da aktivno učestvuju u njihovom ostvarivanju;
- razvijanje i negovanje osnovnih ljudskih vrednosti.
SADRŽAJI PROGRAMA
Itema (2 časa) - Podsticanje grupnog rada, dogovaranja i saradnje sa vršnjacima i odraslima.
- Susret roditelja, nastavnika i učenika. Razmena o uzajamnim očekivanjima, potrebama, zahtevima, teškoćama vezanim za ostvarivanje programa građanskog vaspitanja.
- Upoznavanje učenika sa sadržajem predmeta i načinom rada.
IItema (3 časa) - Podsticanje razvoja samosvesti, samopoštovanja i uvažavanja drugih.
- Reporteri: Kroz igru intervjuisanja upoznaju kvalitete kojima se odlikuju njihovi drugovi i uče da o njima govore sa uvažavanjem.
- Ponosim se što... učenici saopštavaju o sopstvenom postupku kojim su učinili dobro nekom kome je to bilo potrebno - roditeljima, drugovima, bratu/sestri, rođacima, nastavnicima...).
- Izražavanje zahvalnosti drugome: Učenici uče kako da izraze zahvalnost za neki postupak drugih prema njima koji im je prijao.
IIItema (7 časova) - Osposobljavanje učenika da prepoznaju i razumeju sopstvena osećanja i potrebe, i njihovu međusobnu povezanost i da štite i ostvaruju svoje potrebe na način koji ne ugrožava druge.
- Rečnik osećanja: Učenici uče da prepoznaju i imenuju različita osećanja koja se javljaju kad su im potrebe zadovoljene/nezadovoljene.
- Kako se ko oseća. Kroz igru uloga u zadatim situacijama učenici sagledavaju efekte optužujućih poruka, i uče da prepoznaju i izraze kako se učesnici razmene osećaju u toj situaciji i šta im treba.
- O stidu i sramoti. Kroz crtanje i razmenu učenici otkrivaju zaštitnu ulogu stida i načine da prevaziđu osećanje stida.
- Ljubomora. Učenici uče da prepoznaju osećanja i potrebe koje su u osnovi ljubomore, i da ih izraze na konstruktivniji način.
- Krivica. Učenici uče da prevedu osude o sebi u pozitivni program - kako mogu drugačije da postupe.
- Ja i ljubav. Učenici uče da se oslobode da pričaju o doživljaju i izražavanju ljubavi i da diferenciraju doživljaj i ekspresiju ljubavi.
- Moje potrebe. Kroz razgovor i crtanje učenici uočavaju različite načine za zadovoljavanje želja i potreba, i postaju svesni mogućnosti izbora.
IVtema (4 časa) - Razvijanje komunikativne sposobnosti, neverbalne i verbalne komunikacije, veština nenasilne komunikacije.
- Kako da kažem. Kroz igru i razmenu učenici upoznaju razlike između nasilnog i nenasilnog izražavanja.
- Slušanje i neslušanje. Učenici prolaze kroz iskustvo neuspešne komunikacije izazvane neslušanjem, i upoznaju se sa tehnikom aktivnog slušanja kao načinom na koji se može poboljšati uzajamna komunikacija, i tu tehniku isprobavaju u kraćim simulacijama.
- Da li se čujemo. Učenici se upoznaju sa različitim načinima na koje možemo slušati i čuti sebe i druge i različitim ishodima u zavisnosti od izbora saosećajnog i ne-saosećajnog slušanja.
- Čujem ti srce. Učenici uče da primene žirafine uši (saosećajno slušanje) u situacijama kad se sagovornik izražava nasilno.
Vtema (4 časa) - Osposobljavanje učenika za primenu veština nenasilne komunikacije u rešavanju sukoba i vršnjačkom posredovanju.
- Kad ja neću. Učenici uče da prepoznaju zašto govore "neću", i da umesto, neću govore šta je to što žele a što ih sprečava da prihvate zahtev odraslog.
- Posredovanje u sukobu između dečaka i devojčica. Na primerima tipičnih dečijih sukoba u školi učenici se uče da razluče fakte, osećanja i potrebe sukobljenih strana i da posreduju u nalaženju konstruktivnog rešenja.
- Posredovanje u sukobu između učenika istog pola. Na primerima tipičnih dečjih sukoba u školi učenici se uče da razluče fakte, osećanja i potrebe sukobljenih strana i da posreduju u nalaženju konstruktivnog rešenja.
- Posredovanje u sukobu između roditelja i dece. Kroz igru uloga učenici se uče da razluče fakte, osećanja i potrebe sukobljenih strana i da posreduju u nalaženju konstruktivnog rešenja.
VItema (4 časa) - Osposobljavanje učenika da upoznaju neposredno društveno okruženje i sopstveno mesto u njemu, i da aktivno doprinose razvoju škole po meri deteta.
- Porodično stablo. Kroz crtanje i razmenu o tome deca uče o rodbinskim vezama i vidovima ponašanja koji mogu da ih ojačaju ili oslabe.
- Žirafe u učionici. Kroz razmenu i dramatizaciju učenici se upoznaju sa efektima naredbi i zahteva, i razlikama u osećanjima kada nešto rade iz pozitivne odnosno negativne motivacije.
- Šta se kome dopada. Učenici se uče da artikulišu jasne zahteve u vezi sa onim što bi voleli da promene u školi.
- Šta možemo da uradimo. Kroz igru