Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 6. stav 2. i člana 11. stav 4. Uredbe o organizovanju i ostvarivanju verske nastave i nastave alternativnog predmeta u osnovnoj i srednjoj školi ("Službeni glasnik RS", broj 46/01),
Ministar prosvete i sporta donosi

Pravilnik

o nastavnom planu i programu predmeta Građansko vaspitanje - saznanje o sebi i drugima za prvi razred osnovne škole

(Objavljeno u "Prosvetni glasnik", br. 5 od 20 oktobra 2001)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se nastavni plan i program predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima za prvi razred osnovne škole, vrsta stručne spreme nastavnika i kriterijumi i način ocenjivanja učenika koji pohađa nastavu tog predmeta.
Predmet iz stava 1 ovog člana ostvaruje se kao fakultativan predmet.

Član 2.

Broj časova nastave predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima u prvom razredu iznosi po jedan čas nedeljno, odnosno 36 časova godišnje.

Član 3.

Plan i program nastave predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima deo je propisanog nastavnog plana i programa za osnovnu školu.
Nastavni program predmeta iz stava 1 ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada za predmet Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima može da izvodi:
- profesor razredne nastave;
- nastavnik razredne nastave;
- profesor pedagogije sa prethodno završenom akademijom ili učiteljskom školom;
- profesor pedagogije;
- diplomirani pedagog - opšti smer ili smer školske pedagogije;
- diplomirani školski pedagog - psiholog;
- profesor psihologije;
- diplomirani psiholog - opšti smer ili smer školske psihologije;
- diplomirani školski psiholog - pedagog.
Navedena lica mogu da izvode nastavu kada savladaju program obuke za izvođenje nastave iz predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima, koje organizuje Ministarstvo prosvete i sporta.
Prednost za upućivanje na sagledavanje programa obuke za nastavnika predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima ima lice iz stava 1 ovog člana koje je savladalo jedan ili više od navedenih programa: Interaktivna obuka/timski rad; Ni crno ni belo; Umeće odrastanja; Umeće komunikacije; Aktivna nastava/učenje; Edukacija za nenasilje - Reči su prozori ili zidovi; Čuvari osmeha; Učionica dobre volje; Kultura kritičkog mišljenja; Bukvar dečjih prava; Debatni klub; Bezbedno dete; Zlostavljanje i zanemarivanje dece; Zdravo da ste; Roditelji i vaspitači u akciji; Trening za trenere u oblasti prava deteta.

Član 5.

Uspeh učenika iz predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima ocenjuje se opisno.
Kriterijumi za ocenjivanje su: redovnost u pohađanju nastave, zainteresovanost i aktivno uključivanje u proces nastave.

Član 6.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Prosvetnom glasniku".
Broj 110-00-77/2001-08
U Beogradu, 6. septembra 2001. godine
Ministar, prof. dr Gašo Knežević, s.r.
NASTAVNI PROGRAM
GRAANSKO VASPITANjE - SAZNANjE O SEBI I DRUGIMA
CILj I ZADACI:
Opšti cilj predmeta "Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima" je podsticanje razvoja ličnosti i socijalnog saznanja učenika prvog razreda osnovne škole. Ovaj predmet treba da pruži mogućnost učenicima da postanu aktivni učesnici u procesu obrazovanja i vaspitanja, i da izgrade saznanja, umenja, sposobnosti i vrednosti neophodne za formiranje autonomne, kompetentne, odgovorne i kreativne ličnosti, otvorene za dogovor i saradnju, koja poštuje i sebe i druge.
Zadaci su:
U obrazovno-vaspitnom radu na realizaciji ovog predmeta razlikujemo nekoliko osnovnih zadataka:
- olakšavanje procesa adaptacije na školsku sredinu i podsticanje socijalne integracije - uspostavljanje i razvijanje odnosa drugarstva i saradnje sa vršnjacima i odraslima;
- podsticanje razvoja saznanja o sebi, o sopstvenim osećanjima i potrebama, svesti o ličnom identitetu i osobenosti, samopoštovanja i samopouzdanja;
- proširivanje znanja i umenja za rešavanje individualnih problema, učenje tehnika za prevladavanje neprijatnih emocionalnih stanja; učenje vidova samopotvrđivanja bez agresivnosti i uz uvažavanje drugih;
- podsticanje socijalnog saznanja, razumevanja i prihvatanja međusobnih razlika;
- podsticanje grupnog rada, sporazumevanja i saradnje;
- razvijanje komunikativne sposobnosti, veština nenasilne komunikacije i konstruktivnog razrešavanja sukoba sa vršnjacima i odraslima, veština posredovanja u vršnjačkim sukobima;
- razvijanje kreativnog izražavanja;
- podsticanje i osposobljavanje za aktivnu participaciju u životu škole pri čemu je bitno da sve što učenici rade, rade iz unutrašnje, pozitivne motivacije a ne zbog prinude i poslušnosti zasnovane na strahu;
- razvijanje osnovnih ljudskih vrednosti.
SADRŽAJI PROGRAMA
Irazred (jedan čas nedeljno, 36 časova godišnje)
Itema - Olakšavanje procesa adaptacije na školsku sredinu i podsticanje socijalne integracije (1 čas).
Susret roditelja, nastavnika i učenika. Razmena o uzajamnim očekivanjima, potrebama, zahtevima, teškoćama vezanim za promenu sredine odrastanja. Upoznavanje sa sadržajem predmeta "Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima" i načinom rada.
IItema (7 časova) - Podsticanje razvoja saznanja o sebi, o sopstvenim osećanjima i potrebama, svesti o ličnom identitetu i osobenosti, samopoštovanja i samopouzdanja.
1. Svest o sebiI. Kroz razmenu o tome šta vole da rade i crtanje svojih autoportreta i osećanja učenici otkrivaju svoje osobenosti, međusobne razlike i sličnosti.
2. Svest o sebiII. Kroz igru preobražaja, razmenu o sopstvenim sposobnostima i vrednostima, crtanje sopstvenog znaka učenici upoznaju sebe i druge.
3. Vremeplov. Kroz evociranje i crtanje prijatnih i neprijatnih uspomena učenici integrišu prošla iskustva. Kroz igru poverenja uče da se uzajamno podržavaju.
4. Snovi. Kroz evociranje, crtanje i odigravanje snova učenici uče da izraze i kontrolišu svoja privatna iskustva.
5. Moje želje. Kroz igru mašte učenici uče da artikulišu svoje želje i zahteve.
6. Kišobran. Kroz razgovor i crtanje učenici uočavaju različite načine za zadovoljavanje želja i potreba, i postaju svesni mogućnosti izbora.
7. Ja i kako me vide drugi. Kroz razmenu i crtanje učenici sagledavaju sebe iz različitih perspektiva.
IIItema (10 časova) - Izražavanje i komunikacija osećanja; proširivanje znanja i umenja za rešavanje individualnih problema, učenje tehnika za prevladavanje neprijatnih emocionalnih stanja.
1. Šta me brine. Kroz crtanje i razmenu učenici artikulišu svoje probleme, i uče da koriste maštu i kreativnost, i fizičke vežbe da se oslobode tenzije.
2. Moje mesto za opuštanje. Kroz vežbu opuštanja i vođene fantazije učenici uče kako mogu da postignu smirenost.
3. Izražavanje osećanja. Kroz vežbe kretanja, neverbalnog izražavanja i crtanja osećanja podstiče se opažanje i izražavanje osećanja.
4. Komunikacija osećanja. Učenici uče da prepoznaju osećanja izražena pokretima i izrazima lica.
5. Moj bes. Kroz igru asocijacija, crtanje unutrašnjeg doživljaja i simboličkog prikaza besa pruža im se mogućnost da izraze bes, i da razviju strategije za prevazilaženje umesto potiskivanje besa.
6. StrahoviI. Kroz igru asocijacija, crtanje unutrašnjeg doživljaja straha i razmenu o strategijama rasplašivanja daje im se mogućnost da izraze i podele strahove i da razviju nove strategije za prevazilaženje straha.
7. StrahoviII. Kroz evociranje izvora straha i pravljenje štita od straha daje im se mogućnost da izraze i podele strahove i da razviju nove strategije za prevazilaženje straha.
8. Tuga. Kroz razmenu o izvoru tuge, crtanje unutrašnjeg doživljaja tuge, razmenu i igru modeliranja daje im se mogućnost da izraze i podele tugu, dobiju dozvolu za plakanje, i razviju strategije za prevazilaženje tuge.
9. Stidu i sramoti. Kroz crtanje i razmenu učenici uviđaju zaštitnu ulogu stida i otkrivaju načine da prevaziđu osećanje stida.
10. Ljubav. Kroz igru asocijacija, neverbalno izražavanje, crtanje unutrašnjeg doživljaja ljubavi i razmenu o znacima ljubavi daje im se mogućnost da diferenciraju doživljaj i ekspresiju ljubavi.
IVtema (2 časa). - Podsticanje grupnog rada, dogovaranja i saradnje.
1. SaradnjaI. Kroz pravljenje zajedničkog crteža u malim grupama učenici se uče da se dogovaraju.
2. SaradnjaII. Kroz crtanje i igru prenošenja balona učenici se uče da sarađuju.
Vtema (2 časa) - Podsticanje socijalnog saznanja, razumevanja i prihvatanja međusobnih razlika;