Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 20. Zakona o osnovnoj školi ("Službeni glasnik RS", br. 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 66/94, 22/02, 62/03, 64/03, 58/04 i 62/04),
Ministar prosvete i sporta donosi

Pravilnik

o nastavnom planu i programu predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima za treći razred osnovne škole

(Objavljeno u "Prosvetni glasnik", br. 20 od 29 novembra 2004)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se nastavni plan i program predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima za treći razred osnovne škole.
Predmet iz stava 1. ovog člana ostvaruje se kao izborni.

Član 2.

Broj časova nastave predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima u trećem razredu ostvaruje se sa po jednim časom nedeljno, odnosno sa 36 časova godišnje.

Član 3.

Plan i program nastave predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima deo je propisanog plana i programa za osnovnu školu.
Nastavni program predmeta iz stava 1. ovog člana odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Prosvetnom glasniku."
Broj 110-00-185/04-02
U Beogradu, 3. novembra 2004. godine
Ministar, dr Slobodan Vuksanović, s.r.
NASTAVNI PROGRAM
GRAANSKO VASPITANjE - SAZNANjE O SEBI I DRUGIMA
CILj PREDMETA
Opšti cilj predmeta Građansko vaspitanje - Saznanje o sebi i drugima je podsticanje razvoja ličnosti i socijalnog saznanja kod učenika trećeg razreda osnovne škole. Ovaj predmet treba da pruži mogućnost učenicima da postanu aktivni učesnici u procesu obrazovanja i vaspitanja, i da izgrade saznanja, umenja, sposobnosti i vrednosti neophodne za formiranje autonomne, kompetentne, odgovorne i kreativne ličnosti, otvorene za dogovor i saradnju, koja poštuje i sebe i druge.
ZADACI:
U obrazovno-vaspitnom radu na realizaciji ovog predmeta razlikujemo nekoliko osnovnih zadataka:
- podsticanje grupnog rada, dogovaranja i saradnje sa vršnjacima i odraslima;
- podsticanje razvoja samopouzdanja i lične odgovornosti;
- osposobljavanje učenika da prepoznaju i razumeju sopstvene potrebe i potrebe drugih, i da štite i ostvaruju svoje potrebe na način koji ne ugrožava druge;
- razvijanje svesti o potrebi uvažavanja različitosti i osobenosti; uočavanje i prevazilaženje stereotipa vezanih za pol, uzrast, izgled, ponašanje, poreklo;
- osposobljavanje učenika za nenasilno rešavanje sukoba;
- razvijanje pojma prijateljstva;
- osposobljavanje učenika da razumeju neophodnost pravila koja regulišu život u zajednici i da kroz dogovaranje aktivno doprinose poštovanju ili menjanju pravila saglasno sa potrebama;
- osposobljavanje učenika da upoznaju i uvažavaju dečja prava i da budu sposobni da aktivno učestvuju u njihovom ostvarivanju;
- razvijanje i negovanje ekološke svesti;
- razvijanje moralnog rasuđivanja i negovanje osnovnih ljudskih vrednosti;
- osposobljavanje učenika da aktivno doprinose razvoju škole po meri deteta.
SADRŽAJI PROGRAMAIIIrazred (1 čas nedeljno, 36 časova godišnje)
Itema - (2 časa) Podsticanje grupnog rada, dogovaranja i saradnje sa vršnjacima i odraslima.
RODITELjSKI SASTANAK: susret roditelja, nastavnika i učenika. Razmena o uzajamnim očekivanjima, potrebama, zahtevima, teškoćama vezanim za ostvarivanje programa građanskog vaspitanja.
UVODNI ČAS: upoznavanje učenika sa sadržajem predmeta i načinom rada.
IItema (9 časova) Uvažavanje različitosti i osobenosti; uočavanje i prevazilaženje stereotipa vezanih za pol, uzrast, izgled, ponašanje, poreklo.
SLIČNOSTI I RAZLIKE : uočavanje osobenosti i različitosti koja im prija.
POLNI STEREOTIPI U IGRAMA: razmatranje stereotipa o muškim i ženskim igrama; razmena stavova o tome.
POSLEDICE POLNIH STEREOTIPA: razmatranje posledica stereotipa o muškim i ženskim igrama, o poštovanju slobode izbora; prihvatanju različitosti.
POSLEDICA UOPŠTENIH SUDOVA: stereotipi o dečacima i devojčicama, prevođenje na jezik činjenica.
POJAVA ISKLjUČIVANjA U GRUPI: razmatranje različitosti koja im ne prija - razmena o iskustvima i razlozima isključivanja iz grupe.
PONAŠANjE KOJE ODSTUPA OD OČEKIVANOG : sagledavanje posledica saosećajnog, odnosno osuđivačkog stava prema ponašanju koje odstupa od očekivanog; sukob potreba i kako ga razrešiti.
ODNOSI U ODELjENjU: razmena o tome šta su preduzeli da bi iznenadili pažnjom vršnjake suprotnog pola u protekloj sedmici.
ODNOSI MLAI - STARIJI: razmena o odnosu mlađe i starije dece u porodici, o poštovanju slobode izbora i dogovaranju, o ličnoj odgovornosti.
DISKRIMINACIJA PO UZRASTU: razmena o odnosu starije i mlađe dece, o diskriminaciji po uzrastu, o iskrenosti u druženju.
IIItema (5 časova): Prijateljstvo i moralne dileme u vezi sa tim; razvijanje pojma prijateljstva i moralnog rasuđivanja (krađa, laž).
PRIJATELjSTVO: definisanje pojma prijateljstva; Sukob i usaglašavanje stavova u vezi sa prijateljstvom.
LAŽ KAO MORALNI PREKRŠAJ: razmena o tome da li treba razotkriti laž koju je izrekao prijatelj/ica; da li je ćutanje o tome isto laž; da li je laž oprostiva; da li se može biti prijatelj nekome ko laže; zašto je laž moralni prekršaj.
PRIPADANjE GRUPI: razmena o sukobu potreba i kako ga prevazići, moralna dilema - krađa kao uslov prihvaćenosti u grupi, poštovanje tuđeg vlasništva.
KRAA KAO MORALNI PREKRŠAJ: razmena o tome da li je krađa moralni prekršaj i kad je pokrenuta dobrim namerama.
ODNOSI MEU PRIJATELjIMA: razmena o tome šta sve čini prijateljstvo i kakvi mogu biti odnosi među prijateljima.
IVtema (9 časova): Pojedinac i zajednica; pravila koja regulišu život u zajednici; prava i odgovornosti; dogovaranje.
OBAVEZE U KUĆI: razmena o pravima i odgovornostima ukućana; o podeli odgovornosti oko kućnih poslova, o slobodi izbora, pravima i obavezama dece.
DOGOVARANjE U PORODICI: razmena o tome kako prevazići sukob potreba dece i odraslih, o stereotipima u vezi sa polnim ulogama; o dečjim pravima i odgovornostima; o značaju dogovaranja.
PRAVA I ODGOVORNOSTI U ZAJEDNICI: razmena o tome kako prevazići sukob potreba dece i odraslih, o kućnom redu; o dečjim pravima i odgovornostima; o značaju dogovaranja.
SLOBODA IZBORA: razmena o slobodi izbora u odlučivanju kod kuće i u školi. O čemu deca mogu sama da odlučuju, o odgovornosti za posledice izbora, o tome kako lični izbor utiče na druge u okolini.
KUĆNI RED ŠKOLE : razmena o tome čemu pravila; kako nastaju pravila; da li deca mogu da utiču na menjanje pravila koje regulišu život u školi, o posledicama kršenja pravila, o merama koje treba preduzeti kad dođe do kršenja pravila.
OCENjIVANjE : razmena o tome čemu služe ocene, šta znači loša ocena, čemu ona služi, da li deca imaju pravo da znaju zašto su dobili ocenu koju su dobili, i šta je trebalo da odgovore, ako ocena nije zadovoljavajuća.
DEMOKRATIJA U UČIONICI: razmena o tome šta je to


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: