Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 10. stav 1. tačka 7. i stav 2. Zakona o zdravstvenoj zaštiti životinja ("Službeni glasnik SRS", br. 28/77 i 37/77),
Republički sekretarijat za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU SPROVOĐENjA KONTROLE ZDRAVSTVENOG STANjA PRIPLODNIH ZAPATA I GRLA I MUŠKIH PRIPLODNIH GRLA KOJA SE KORISTE ZA PRIRODNO I VEŠTAČKO OSEMENjAVANjE

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 13/82)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se način sprovođenja kontrole zdravstvenog stanja priplodnih zapata i grla i muških priplodnih grla koja se koriste za prirodno i veštačko osemenjavanje.

Član 2.

U sprovođenju kontrole zdravstvenog stanja zapata i grla iz člana 1. ovog pravilnika preduzimaju se sledeće mere:
1. zaštitna cepljenja;
2. dijagnostička i druga ispitivanja;
3. kontrola zdravstvene ispravnosti stočne hrane i vode, i
4. karantiniranje novonabavljenih životinja.

Član 3.

Zaštitna cepljenja priplodnih zapata i grla iz člana 1. ovog pravilnika sprovode se u skladu sa propisima za sprečavanje i suzbijanje pojedinih zaraznih bolesti.

Član 4.

Dijagnostička i druga ispitivanja sprovode se kod priplodnih goveda, konja, ovaca, svinja, živine, pčela i u odgajivalištima riba.

Član 5.

Kod priplodnih goveda dijagnostička i druga ispitivanja sprovode se na brucelozu, eptospirozu, tuberkulozu, leukozu, zarazno zapaljenje vimena, infekciju virusomIBR/IPVi vibriozu.
Dijagnostička i druga ispitivanja iz stava 1. ovog člana obavljaju se najmanje jedanput godišnje.

Član 6.

Kod priplodnih konja dijagnostička ispitivanja sprovode se na sakagiju, infektivnu anemiju kopitara, influencu konja i leptospirozu najmanje jedanput godišnje na način i po postupku utvrđenom propisima za suzbijanje tih zaraznih bolesti.

Član 7.

Kod priplodnih ovaca dijagnostička ispitivanja sprovode se na brucelozu, zaraznu šepavost i šugu najmanje jedanput u toku godine.

Član 8.

Kod priplodnih svinja dijagnostička ispitivanja sprovode se na brucelozu, leptospirozu i tuberkulozu najmanje jedanput u toku godine.

Član 9.

Kod priplodne živine dijagnostička ispitivanja sprovode se na atipičnu kugu, kokošiji tif, epidemični tremor, salmoneloze, gamoro-oboljenje i zarazni bronhit živine na način i po postupku utvrđenom posebnim propisima za suzbijanje tih zaraznih bolesti.
Ispitivanje imunitetskog stanja na atipičnu kugu živine, infektivni bronhit i epidemični tremor sprovodi se na način kom se obezbeđuje stalno imunitetsko stanje zapata.

Član 10.

U sprovođenju kontrole zdravstvenog stanja pčelinjih društava na zarazne bolesti pčela (acariosis, pestis apium, nosemosis, varoozis) sprovodi se kliničko, a po potrebi i laboratorijsko ispitivanje.

Član 11.

Radi sprečavanja pojava i širenja zaraznih bolesti riba u odgajivalištima pastrmki sprovode se klinički, a po potrebi i laboratorijski pregledi mlađa u julu, a matičnih zapata u decembru mesecu svake godine, a u odgajivalištima šarana sprovodi se kontrola zdravstvenog stanja na prolećnu viremiju u periodu mart - april svake godine.

Član 12.

U sprovođenju kontrole zdravstvenog stanja priplodnih zapata i grla iz člana 1. ovog pravilnika, bakteriološko ispitivanje stočne hrane za svaku kategoriju životinja, odnosno fizičko-hemijsko i bakteriološko ispitivanje vode za napajanje, sprovodi se jedanput godišnje.

Član 13.

Kontrola zdravstvenog stanja novonabavljenih životinja sprovodi se karantiniranjem i to:
- za goveda, konje, ovce i svinje u trajanju od najmanje mesec dana,
- za živinu u trajanju od najmanje tri nedelje.
Za vreme obavljanja karantina sprovode se propisana dijagnostička i druga ispitivanja.

Član 14.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije".