Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 25. stav 3. Zakona o računovodstvu ("Službeni list SRJ", br. 46/96), savezni ministar za finansije propisuje

PRAVILNIK

O NAČINU I ROKOVIMA VRŠENjA POPISA I USKLAĐIVANjA KNjIGOVODSTVENOG STANjA SA STVARNIM STANjEM

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 17/97)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se način i rokovi vršenja popisa imovine i obaveza i usklađivanja knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem koje se utvrđuje popisom.

Član 2.

Imovina koja je predmet popisa iz člana 1. ovog pravilnika obuhvata: nematerijalna ulaganja i osnovna sredstva, zalihe materijala, nedovršene proizvodnje, gotovih proizvoda i robe, finansijske plasmane i potraživanja i gotovinske ekvivalente i gotovinu.
Pravno lice kod koga se nalazi imovina drugih pravnih lica dužno je da tu imovinu popiše na posebnim popisnim listama, koje dostavlja pravnom licu vlasniku tih sredstava.

Član 3.

Ako pravno lice u poslovnim knjigama iskazuje proizvode i robu u prodavnici po vrsti, količini i vrednosti, opštim aktom može predvideti da, prilikom promene prodajnih cena, promenu vrednosti utvrđuje na osnovu podataka iz poslovnih knjiga, bez vršenja popisa.

Član 4.

Pravno lice, u skladu sa opštim aktom, obrazuje potreban broj stalnih ili povremenih komisija za popis imovine i obaveza, određuje dan pod kojim će komisija vršiti popis, vreme za popis i rokove dostavljanja izveštaja o izvršenom popisu nadležnom organu pravnog lica.
Za organizaciju i pravilnost popisa odgovoran je direktor pravnog lica, odnosno lice koje on ovlasti.

Član 5.

U komisiju za popis ne mogu biti određena lica koja rukuju imovinom, odnosno koja su zadužena za imovinu koja se popisuje i njihovi neposredni rukovodioci, kao ni lica koja vode analitičku evidenciju te imovine.
Komisija za popis može angažovati veštaka za procenu kvaliteta i vrednosti pojedinih oblika imovine i obaveza.

Član 6.

Popis imovine i obaveza u malom pravnom licu može vršiti jedno lice na način i u rokovima propisanim ovim pravilnikom.

II. NAČIN VRŠENjA POPISA

Član 7.

Lica koja rukuju imovinom i njihovi neposredni rukovodioci dužni su da, najdocnije do dana određenog za popis, izvrše neophodne pripreme radi što lakšeg, bržeg i pravilnijeg popisivanja.

Član 8.

Komisija za popis dužna je da pre početka popisa sačini plan rada po kome će vršiti popis.
Pravno lice dostavlja, pre početka popisa, rešenje o imenovanju članova komisije za popis i plan rada nadzornom odboru.
Komisiji za popis, pre početka popisa, mogu se dati liste sa: nomenklaturnim brojevima, nazivima, vrsti i jedinicama mere imovine koja se popisuje.
Podaci iz knjigovodstva, odnosno iz odgovarajućih evidencija o količinama ne mogu se davati komisijama za popis pre upisivanja stvarnog stanja u popisne liste i pre nego što članovi popisnih komisija potpišu te liste.

Član 9.

Rad komisije za popis obuhvata:
1) utvrđivanje stvarnih količina imovine koja se popisuje - merenjem, brojanjem, procenom i sličnim postupcima, bliže opisivanje popisane imovine, kao i unošenje tih podataka u popisne liste;
2) upisivanje u popisne liste naturalnih promena nastalih između dana popisa i određenog dana pod kojim se popis vrši, sa konačnim utvrđivanjem stanja na dan pod kojim se popis vrši, ako se ne vodi stalna količinska i vrednosna evidencija o ulazima i izlazima imovine koja se popisuje;
3) unošenje knjigovodstvenog naturalnog stanja imovine u popisne liste;
4) utvrđivanje naturalnih razlika između stanja utvrđenog popisom i knjigovodstvenog stanja;
5) unošenje cena popisane imovine;
6) vrednosno obračunavanje popisane imovine;
7) sastavljanje izveštaja o izvršenom popisu.
Izuzetno od odredbe stava 1. tačka 2. ovog člana, pravno lice koje vodi stalnu količinsku i vrednosnu evidenciju o ulazu i izlazu zaliha, kao stanje po popisu na dan 31. decembra, može upisati njihovo knjigovodstveno stanje na taj dan, pod uslovom