Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 201. tačka 28) Zakona o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - US i 24/11) i člana 24. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07, 65/08 i 16/11),
Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O NAČINU I POSTUPKU ZA RASPISIVANjE I SPROVOĐENjE URBANISTIČKO-ARHITEKTONSKOG KONKURSA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 58 od 13. juna 2012)

I. UVODNE ODREDBE

1. Predmet pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom se bliže propisuje način i postupak za raspisivanje i sprovođenje urbanističko-arhitektonskog konkursa (u daljem tekstu: konkurs) za rešenja lokacija koje su od značaja za jedinice lokalne samouprave.

2. Pojam

Konkurs

Član 2.

Konkurs, u smislu ovog pravilnika, čini skup aktivnosti na pripremi i objavljivanju raspisa i prikupljanju i ocenjivanju autorskih rešenja na zadatu temu u oblasti arhitekture i urbanizma.

Urbanističko-arhitektonski konkurs

Član 3.

Urbanističko-arhitektonski konkurs je konkurs na kojem se bira programsko, urbanističko, kompoziciono ili pejzažno rešenje za određenu lokaciju i idejno arhitektonsko rešenje za jedan ili više objekata, kao i parterno ili pejzažno uređenje delova ili celine predmetne lokacije.

Lokacija od značaja

Član 4.

Lokacija od značaja se određuje na osnovu sledećih kriterijuma:
1) vrednosti investicije za izgradnju prostornih celina, zona i objekata i uređenja prostora koja se predviđa i planira na lokaciji;
2) dimenzija objekta koja utiče na izgled teritorije, naselja ili dela naselja koji se predviđa i planira na lokaciji;
3) prostornih karakteristika celina, zona, objekata i uređenja prostora koji utiču na izgled teritorije, naselja ili dela naselja koji se predviđaju i planiraju na lokaciji;
4) programsko funkcionalnih karakteristika investicije;
5) estetske karakteristike, zona, objekata i javnih površina i prostora od uticaja i značaja za naselje ili deo naselja koji se predviđaju i planiraju na lokaciji;
6) značaja lokacije za teritoriju, naselje ili deo naselja;
7) drugih kriterijuma od značaja za lokalnu zajednicu.

3. Načela konkursa

Konkurentnost

Član 5.

Za teme, prostore i objekte koji su predmet konkursnog zadatka najkvalitetnije rešenje se dobija izborom između više predloženih rešenja koja zadovoljavaju zahteve i kriterijume određene raspisom konkursa.

Nezavisnost odlučivanja

Član 6.

Žiri konkursa je nezavistan u svojim odlukama i stavovima.

Ravnopravnost

Član 7.

Svi učesnici, istovremeno, dobijaju sve informacije vezane za konkurs i propisuju im se isti uslovi i rokovi.
Uslovi za učešće na konkursu ne mogu imati diskriminatorski karakter u bilo kom smislu, a posebno u pogledu teritorijalne pripadnosti i ličnih osobina učesnika.

Anonimnost

Član 8.

Anonimnost učesnika se poštuje dok žiri ne iznese svoj stav ili odluku.
Učesnici mogu, prilikom predaje rada, zahtevati da po objavljivanju rezultata ostanu anonimni.

Transparentnost

Član 9.

Kompletna dokumentacija i informacije vezane za konkurs su dostupne javnosti.

Pravičnost u nagrađivanju

Član 10.

Idejni i materijalni ulog učesnika nagrađuje se i nadoknađuje nagradama, otkupom radova ili obeštećenjima za rad, u skladu sa raspisom konkursa i postignutim kvalitetom radova.

Primenljivost rezultata konkursa

Član 11.

Primena rezultata konkursa vrši se kroz izradu odgovarajuće planske odnosno tehničke dokumentacije u skladu sa zakonom.

II. VRSTE KONKURSA

1. Otvoreni, ograničeni i pozivni konkurs

Član 12.

Otvoreni konkurs je konkurs na kome mogu učestvovati sva zainteresovana lica koja ispunjavaju uslove konkursa.

Član 13.

Ograničeni konkurs je konkurs na kome mogu učestvovati, isključivo, prethodno određena lica, odnosno na kome može da učestvuje isključivo određeni broj učesnika koji ispunjavaju uslove objavljene u raspisu konkursa.
Prilikom raspisa konkursa, navodi se broj učesnika, potrebni dokazi o stručnim i profesionalnim kvalifikacijama i ispunjavanju drugih uslova i postupak kojim se biraju konkurenti i imena već pozvanih učesnika.
Raspisivač u prvoj fazi ograničenog konkursa priznaje kvalifikaciju podnosiocima prijava na osnovu prethodno određenih uslova, a u drugoj fazi poziva sve podnosioce prijava kojima je priznao kvalifikaciju (učesnici) da predaju konkursni rad.
Učesnici se biraju prema jasnim kriterijumima i bez diskriminacije.

Član 14.

Pozivni konkurs se raspisuje za specifične zadatke i potrebe, u kojima raspisivač poziva na učešće u konkursu određene učesnike, na osnovu prethodnih stručnih kvalifikacija i ostalih uslova zadatka.
Pozvani učesnici se obeštećuju za svoj rad.
Pozvani učesnici na pozivnim konkursima pismenim putem potvrđuju raspisivaču svoje učešće na konkursu do određenog roka.
Raspisivač i žiri na osnovu prethodnih stručnih kvalifikacija i određenih uslova utvrđuju konačni izbor pozvanih učesnika.
Pozvani učesnici mogu biti uključeni u otvoreni i ograničeni konkurs.

2. Idejni i projektni konkurs

Član 15.

Idejni konkurs se organizuje i sprovodi kada se žele prikupiti rešenja i ideje za određenu temu, područje ili lokaciju, koje će poslužiti za dalje planiranje, projektovanje ili definisanje projektnog zadatka.
Idejni konkurs može se sprovesti i kao priprema projektnog konkursa ili u cilju izbora konkurenta za pozivni konkurs.

Član 16.

Projektni konkurs se raspisuje i sprovodi u nameri da se dobije rešenje za određeni konkretan arhitektonski ili urbanistički zadatak sa ciljem realizacije izabranog, prema pravilu, prvonagrađenog konkursnog rada.
Odabrano rešenje služi kao osnov za dalju razradu planske, projektne i tehničke dokumentacije.

3. Jednostepeni i dvostepeni konkurs

Član 17.

Jednostepeni konkurs se raspisuje i sprovodi za zadatke čiji je program namene i sadržaja jasno postavljen.
Jednostepeni konkurs se može nastaviti, kao produženi konkurs, u slučajevima kada žiri ne može da donese odluku o jednom, prvoplasiranom radu i u tom slučaju, konkurs se produžava na uži konkurs na kome pravo učešća imaju samo jednako plasirani radovi iz prethodne faze.
Žiri je obavezan da jasno formuliše zadatke i obaveze jednakoplasiranim konkurentima u produženom konkursu a raspisivač odredi adekvatnu jednaku naknadu za dodatno angažovanje.
Postupak odvijanja produženog konkursa je isti kao i postupak za drugi stepen dvostepenog konkursa.

Član 18.

Dvostepeni konkurs se raspisuje i sprovodi, po potrebi, za kompleksne zadatke, sa složenom problematikom i višeznačnim funkcionalno-tehničkim ili ambijentalnim zahtevima.
Svrha prvog stepena je da odabere ideje, proveri postavke programa.
Svrha drugog stepena je da se dobije konačno idejno rešenje zadatka na osnovu kojeg se može pristupiti izradi sledeće faze dokumentacije.
Pravo učešća u drugom stepenu konkursa ima isključivo raspisom određeni broj konkurenata koji su to pravo stekli izborom od strane žirija, prema raspisom konkursa jasno definisanim kriterijumima, u prvom stepenu konkursa.
Rezultati dvostepenog konkursa objavljuju se posle završenog drugog stepena konkursa.

III. NAČIN I POSTUPAK RASPISIVANjA I SPROVOĐENjA KONKURSA

Član 19.

Konkurs se raspisuje na osnovu odluke nadležnog organa jedinice lokalne samouprave (u daljem tekstu: raspisivač) na čijem području se nalazi lokacija od značaja.

Član 20.

Odluka o raspisivanju konkursa sadrži:
1) predmet konkursa;
2) cilj konkursa;
3) način finansiranja konkursa;
4) okvirni rokovi konkursa;
5) visina konkursnog fonda.
Odlukom iz stava 1. ovog člana određuje se žiri, stručni izvestioci i lice za obavljanje administrativnih poslova tokom konkursa.
U slučaju kada investitor nije organ jedinice lokalne samouprave, već drugo pravno ili fizičko lice, konkurs se raspisuje u skladu sa odlukom nadležnog organa jedinice lokalne samouprave, a međusobni odnosi između investitora i nadležnog organa se prethodno uređuju ugovorom.
Konkurs može zajednički raspisati više raspisivača.
Odlukom iz stava 1. ovog člana se određuje da li konkurs sprovodi neposredno raspisivač ili drugo lice kome se poverava sprovođenje konkursa na osnovu stručnih i tehničkih kvalifikacija i referenci u organizaciji konkursa, kao i organizacionih i finansijskih sposobnosti za sprovođenje konkursa (u daljem tekstu: sprovodilac).
Međusobni odnosi u sprovođenju konkursa između raspisivača i sprovodioca uređuju se ugovorom o sprovođenju konkursa.

Sprovođenje konkursa

Član 21.

Sprovođenje konkursa obuhvata:
1) pripremu konkursnog zadatka;
2) pripremu preliminarnog pregleda troškova konkursa i izradu konačnog finansijskog obračuna poslova specificiranih ponudom i ugovorom o sprovođenju konkursa;
3) pripremu predloga i zaključivanje odgovarajućih ugovora između