hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 41. stav 8. Zakona o pravima pacijenata ("Službeni glasnik RS", broj 45/13),
Ministar zdravlja donosi

PRAVILNIK

O NAČINU POSTUPANjA PO PRIGOVORU, OBRASCU I SADRŽAJU ZAPISNIKA I IZVEŠTAJA SAVETNIKA ZA ZAŠTITU PRAVA PACIJENATA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 71 od 9. avgusta 2013)

Sadržina pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se način postupanja savetnika za zaštitu prava pacijenata (u daljem tekstu: savetnik pacijenata) po prigovoru, obrazac i sadržaj zapisnika i izveštaja savetnika pacijenata.
Pojmovi upotrebljeni u ovom pravilniku u gramatičkom muškom rodu, podrazumevaju prirodni muški i ženski rod lica na koja se odnose.

Postupanje savetnika pacijenata

Član 2.

Savetnik pacijenata postupa na teritoriji jedinice lokalne samouprave po prigovoru pacijenta koji smatra da mu je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, ili da mu je postupkom zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika, uskraćeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi, privatnoj praksi, visokoškolskoj ustanovi zdravstvene struke koja obavlja zdravstvenu delatnost, odnosno drugom pravnom licu koje obavlja određene poslove zdravstvene delatnosti, u skladu sa zakonom.

Prigovor

Član 3.

Savetnik pacijenata postupa po usmeno ili pismeno podnetom prigovoru pacijenta ili njegovog zakonskog zastupnika (u daljem tekstu: podnosilac prigovora), daje savete i pruža potrebne informacije o pravima pacijenta, u skladu sa zakonom.
Prigovor iz stava 1. ovog člana može se podneti i preko tumača ili prevodioca, u skladu sa zakonom.

Zapisnik o usmeno podnetom prigovoru

Član 4.

Savetnik pacijenata o svakom usmeno podnetom prigovoru sačinjava zapisnik.
Zapisnik iz stava 1. ovog člana, sadrži:
- naziv jedinice lokalne samouprave u kojoj se podnosi usmeni prigovor;
- broj predmeta, datum, vreme i mesto sačinjavanja zapisnika;
- ime i prezime savetnika pacijenata;
- ime i prezime i adresu prebivališta podnosioca prigovora;
- ime i prezime, ime jednog roditelja i godinu rođenja pacijenta;
- izjavu podnosioca prigovora;
- potpis podnosioca prigovora;
- potpis savetnika pacijenata.
Zapisnik iz stava 2. ovog člana dat je na Obrascu br. 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Savetnik pacijenata, prilikom uzimanja izjave podnosioca prigovora, zatražiće informacije o svim bitnim činjenicama i okolnostima, potrebnim da se što tačnije odredi sadržaj prigovora.
Ako je prigovor podnet preko tumača ili prevodioca, pored podataka iz stava 2. ovog člana, zapisnik sadrži i ime, prezime i adresu tumača, odnosno prevodioca, sa navođenjem na kom jeziku je podnet prigovor.
Podnosilac prigovora, uz prigovor, podnosi fotokopiju medicinske dokumentacije koju poseduje, a u vezi sa navodima iz prigovora.

Otklanjanje nedostataka prigovora

Član 5.

Ako pismeni prigovor sadrži neki formalni nedostatak koji sprečava postupanje po prigovoru ili ako je nerazumljiv ili nepotpun, savetnik pacijenata zatražiće od podnosioca prigovora da u što kraćem roku otkloni uočene nedostatke.
Radi efikasnog postupanja po prigovoru, savetnik pacijenata o uočenim nedostacima obaveštava podnosioca prigovora pismeno ili usmeno, o čemu sastavlja zabelešku koja ostaje u spisima predmeta.

Nenadležnost za postupanje

Član 6.

Ako savetnik pacijenata nije nadležan za postupanje po prigovoru, obavestiće o tome podnosioca prigovora i uputiti ga savetniku pacijenata nadležnom za postupanje po prigovoru, odnosno nadležnom organu.

Identifikacija i obraćanje savetnika pacijenata

Član 7.

Savetnik pacijenata, nakon identifikacije službenom legitimacijom, obraća se direktoru zdravstvene ustanove ili rukovodiocu organizacione jedinice na koju se prigovor odnosi, odnosno osnivaču privatne prakse, odnosno odgovornom licu u visokoškolskoj ustanovi zdravstvene struke koja obavlja zdravstvenu delatnost, odnosno drugom pravnom licu koje obavlja određene poslove zdravstvene delatnosti, sa obaveštenjem o sadržaju prigovora po kojem postupa.

Bitne okolnosti i činjenice

Član 8.

Po podnetom prigovoru, savetnik pacijenata odmah, a najkasnije u roku od pet radnih dana od dana podnošenja prigovora, utvrđuje sve bitne okolnosti i činjenice u vezi sa navodima iznetim u prigovoru.

Utvrđivanje činjeničnog stanja

Član 9.

Prilikom utvrđivanja činjeničnog stanja, savetnik pacijenata vrši uvid u medicinsku dokumentaciju pacijenta koja je u vezi sa navodima iz prigovora, u prisustvu zdravstvenog radnika, u skladu sa zakonom.
Radi utvrđivanja činjeničnog stanja o navodima iz prigovora, savetnik pacijenata zatražiće pismene informacije, podatke i mišljenja od rukovodioca organizacione jedinice, zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika na čije postupanje se prigovor odnosi, kao i od direktora zdravstvene ustanove, odnosno osnivača privatne prakse, odnosno odgovornog lica u visokoškolskoj ustanovi zdravstvene struke koja obavlja zdravstvenu delatnost, odnosno drugog pravnog lica koje obavlja određene poslove zdravstvene delatnosti.

Zapisnik o bitnim okolnostima i činjenicama

Član 10.

O utvrđenim bitnim okolnostima i činjenicama u vezi sa navodima iznetim u prigovoru, savetnik pacijenata sačinjava zapisnik.
Zapisnik iz stava 1. ovog člana, sadrži:
- naziv jedinice lokalne samouprave u kojoj se postupa po prigovoru;
- broj predmeta;
- datum, vreme i mesto sačinjavanja zapisnika;
- ime i prezime

hor002