Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 49. Zakona o proizvodnji i prometu lekova ("Službeni list SRJ", br. 18/93), savezni ministar nadležan za poslove poljoprivrede propisuje

PRAVILNIK

O NAČINU PROPISIVANjA I IZDAVANjA LEKOVA KOJI SE UPOTREBLjAVAJU U VETERINI

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 20/94)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Lekovi koji se upotrebljavaju u veterini (u daljem tekstu: lekovi) propisuju se i izdaju prema odredbama ovog pravilnika.

Član 2.

Lekove mogu propisivati samo veterinari i samo one lekove koji se stavljaju u promet na osnovu Zakona o proizvodnji i prometu lekova.
Lekove u apotekama i veterinarskim preduzećima mogu izdavati samo lica koja su za to ovlašćena saveznim propisima (u daljem tekstu: ovlašćena lica).

Član 3.

Lekovi se propisuju i izdaju na veterinarski recept. Samo određeni lekovi mogu se izdavati bez recepta.

Član 4.

Jednim veterinarskim receptom može se propisati jedan lek ili više lekova za jednu životinju ili više životinja iste vrste koje pripadaju jednom vlasniku ili korisniku.

Član 5.

Veterinarski recept mora da sadrži:
1) naziv preduzeća, drugog pravnog lica ili fizičkog lica, koje izdaje lek, adresu (mesto, ulica i broj) i broj telefona. Navedeni podaci moraju biti odštampani ili utisnuti pečatom.
Ako se recept propisuje van preduzeća na zaglavlju recepta moraju biti odštampani ili pečatom utisnuti podaci o veterinaru koji propisuje recept (prezime, ime, adresa i broj telefona);
2) mesto i datum izdavanja veterinarskog recepta;
3) skraćenica Rp;
4) naziv leka, odnosno sastavnih delova magistralnog leka i njihovu količinu;
5) farmaceutski oblik leka;
6) nalog za izdavanje, odnosno način izdavanja leka;
7) signaturu koja sadrži uputstvo za upotrebu leka i karencu ako ona postoji za taj lek;
8) faksimil prezimena i imena veterinara koji je propisao lek i njegov svojeručni potpis;
9) vrstu, pol i uzrast životinja kojima je lek namenjen;
10) ime i prezime i adresu vlasnika, odnosno korisnika životinja.

Član 6.

Stručni deo teksta recepta piše se na latinskom jeziku.
Tekst veterinarskog recepta mora biti napisan čitko - mastilom, hemijskom olovkom ili pisaćom mašinom.

Član 7.

Na jednoj strani veterinarskog recepta mora ostati slobodan prostor za označavanje cene leka i za oznaku koju je ovlašćeno lice dužno da stavi na recept pri izradi, odnosno izdavanju leka.

Član 8.

Veterinarski recept ima značaj javne isprave.

II. PROPISIVANjE LEKOVA

Član 9.

Nazivi lekova koji se izrađuju u apoteci (magistralni lekovi ili galenski pripravci) ispisuju se na veterinarskom receptu, po pravilu, na latinskom jeziku, i to prema nazivima iz Nacionalne, odnosno Evropske farmakopeje ili stručno prihvaćenim nazivima u metodologiji izrade lekova (Formulae magistrales).
Nazivi lekova na veterinarskom receptu mogu se skraćivati na način koji je utvrđen Nacionalnom farmakopejom.
Nazivi gotovih lekova ispisuju se na receptu bez skraćivanja.

Član 10.

Uputstvo za upotrebu leka na veterinarskom receptu mora biti potpuno. Nije dovoljno staviti samo reči: "po naredbi", "po uputstvu" i sl.

Član 11.

Ako se pri izradi leka njegova količina mora meriti, veterinar na receptu mora označiti količinu leka izraženu u gramima (g) i to arapskim brojevima, odnosno rimskim brojevima - ako se izdaju kapi, pilule, tablete, supozitorije, ampule, dražeje i bolusi.
Pri propisivanju gotovog leka koji se nalazi u prometu u određenom pakovanju, veterinar mora na receptu rimskim brojevima označiti broj pakovanja koja propisuje, a ako propisuje više od jednog pakovanja - i slovima.
Ako se propisuje gotov lek koji se nalazi u prometu u raznim oblicima, veličinama, odnosno jačinama, veterinar na receptu mora označiti oblik, veličinu, odnosno jačinu leka.
Ako veterinar pri propisivanju leka namerava da prekorači maksimalnu dozu koja je određena Nacionalnom farmakopejom ili drugim propisom, dužan je da prekoračenu dozu leka označi i slovima, da pored te oznake stavi znak uzvika (!), kao i da uz taj znak stavi svoj potpis.

Član 12.

Ako zbog prirode bolesti lek treba hitno da se izda, veterinar je dužan da na recept stavi jednu od sledećih oznaka:"cito", "statim"ili"periculum in mora".

Član 13.

Veterinar je dužan da na recept svojeručno stavi oznaku"non reperatur" ako smatra da izdavanje leka na tom receptu ne treba ponoviti. Ta oznaka ne sme biti odštampana na veterinarskom receptu.

Član 14.

Lekovi koji sadrže opojne droge mogu se propisivati samo ako je njihova upotreba neophodna i ako se stavljaju u promet na osnovu Zakona o proizvodnji i prometu lekova.

Član 15.

Lekovima, u smislu člana 14. ovog pravilnika, smatraju se lekovi koji u svom sastavu sadrže jednu od sledećih supstancija:
1) alobarbiton;
2) amfetamin;
3) amobarbiton;
4) barbiton;
5) bralobarbiton;
6) ciklobarbiton;
7) difenoksilat;
8) fentanid;
9) folkodin;
10) fenobarbiton;
11) flutetimid;
12) kodein;
13) kokain;
14) morfin;
15) meprobamat;
16) metadon;
17) metakvalon;
18) pentazocin;
19) triheksifenidil.

Član 16.

Na jedan veterinarski recept može se propisivati samo jedan lek koji sadrži jednu od supstancija iz člana 15. ovog pravilnika.

Član 17.

Ako se izdaje lek koji sadrži opojne droge, veterinar sme da propiše za jednokratno izdavanje lek koji sadrži najviše maksimalnu dozu za jednokratnu upotrebu.

Član 18.

Na veterinarski recept ne smeju se propisivati:
1) kokain niti lekovi spravljeni od kokaina;
2) amfetamin, metadon i petidin kao supstancije.
Kokain se može izdavati za potrebe veterinarskih preduzeća iz člana 2. ovog pravilnika samo u obliku:
1) rastvora koji sadrži 20% kokaina;
2) masti za oči koja sadrži do 2% kokaina.

Član 19.

Veterinarski recepti na kojima se propisuju lekovi koji sadrže opojne droge moraju se propisivati u dva primerka, s tim što će se na drugom primerku staviti oznaka: "kopija" i naznačiti redni broj knjige evidencije o propisanim receptima.
Recepti iz stava 1. ovog člana važe pet dana od dana propisivanja.

III. IZDAVANjE LEKOVA

Član 20.

Preduzeća, druga pravna lica i fizička lica izdaju lekove na veterinarski recept (R).
Bez veterinarskog recepta se mogu izdavati samo oni gotovi lekovi za koje je Savezno ministarstvo za poljoprivredu pri davanju odobrenja za stavljanje u promet odredilo da se mogu izdavati bez recepta.
Bez veterinarskog recepta se mogu izdavati i lekovi koji u Nacionalnoj farmakopeji nisu obeleženi znakom jednog krsta (+) ili dva krsta (++), odnosno lekovi jakog ili vrlo jakog delovanja (remedia venena et separanda).
Izuzetno bez recepta se mogu izdavati:
-Cresoli solutio saponatau količini od 125 g;
-Iodi solutio aethanolicau količini od 10 g uz potrebno uputstvo o primeni.

Član 21.

Ovlašćeno lice dužno je da izda lek koji je propisan na veterinarskom receptu ako ga ima i ako je recept sačinjen saglasno odredbama ovog pravilnika.
Ako preduzeće, drugo pravno lice i fizičko lice nemaju propisani lek, ovlašćeno lice je dužno da preduzme mere za nabavku tog leka.
Ovlašćeno lice ne sme, bez prethodnog sporazuma sa veterinarom koji je propisao lek, da izda lek sličnog sastava.
Ako preduzeće, drugo pravno lice i fizičko lice nemaju propisani lek, ovlašćeno lice može da izda lek istog sastava koji se pod drugim imenom nalazi u prometu samo ako na to pristane vlasnik, odnosno korisnik životinje. Svaka zamena leka mora se naznačiti na receptu.

Član 22.

Ovlašćeno lice ne sme da izda lek po veterinarskom receptu koji nije ispravan (nije jasan, uputstvo o upotrebi leka je nepotpuno, nedostaju