hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 3z stav 2. Zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika ("Službeni glasnik RS", br. 18/05 i 104/09), na predlog Agencije za licenciranje stečajnih upravnika
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja donosi

PRAVILNIK

O NAČINU OBAVLjANjA STRUČNOG NADZORA NAD RADOM LICENCIRANIH STEČAJNIH UPRAVNIKA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 35 od 26. maja 2010)

Predmet uređenja

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuje način na koji Agencija za licenciranje stečajnih upravnika (u daljem tekstu: Agencija) obavlja poslove stručnog nadzora nad radom licenciranih stečajnih upravnika (u daljem tekstu: stečajni upravnik).

Predmet nadzora supervizora

Član 2.

U vršenju stručnog nadzora, supervizor Agencije (u daljem tekstu: supervizor) prati rad stečajnog upravnika, sa stanovišta primene propisa kojima se uređuje stečaj i to naročito analizom:
1) promena na računu stečajnog dužnika;
2) popisa i postupka procene imovine stečajnog dužnika, ne ulazeći u adekvatnost primenjenih metoda procene;
3) postupka pripreme i realizacije unovčenja stečajne mase, bez obzira na način unovčenja, vodeći računa da li je stečajni upravnik zaštitio interese svih učesnika u postupku, jednako postupao sa zainteresovanim kupcima imovine stečajnog dužnika, obezbedio javnost postupka unovčenja u skladu sa zakonom i uobičajenom praksom u stečaju, kao i da li je preduzeo sve neophodne aktivnosti u cilju najpovoljnijeg namirenja poverilaca;
4) troškova stečajnog postupka i obaveza stečajne mase u pogledu postojanja propisanih saglasnosti, odobrenja i odgovarajuće dokumentacije;
5) ispitivanja prijavljenih potraživanja poverilaca i izrade liste potraživanja, u pogledu preduzimanja svih propisanih aktivnosti i poštovanja rokova;
6) poštovanja rokova pri upravljanju stečajnom masom, pri čemu će posebnu pažnju obratiti na predmete čije je trajanje duže od dve godine;
7) postojanja potrebnih mišljenja, saglasnosti ili odobrenja odbora poverilaca i drugih organa postupka;
8) ispunjenja obaveze dostavljanja Agenciji propisane ili po zahtevu Agencije tražene dokumentacije i izveštaja.

Nadzor supervizora uvidom i analizom

Član 3.

Supervizor obavlja nadzor uvidom u izveštaje i drugu dokumentaciju koju je stečajni upravnik dužan da dostavlja u skladu sa propisima kojima se uređuje stečaj.
Ako supervizor utvrdi da tromesečni izveštaj nije sastavljen na propisan način ili izveštaj sadrži greške u računu ili slične tehničke greške, supervizor će stečajnom upravniku naložiti da takve nedostatke otkloni u sledećem tromesečnom izveštaju, uz odgovarajuće obrazloženje.
Ako dostavljeni izveštaji i dokumentacija ukažu na mogućnost postojanja nepravilnosti u radu stečajnog upravnika, supervizor bez odlaganja započinje ispitivanje rada stečajnog upravnika.
Supervizor može pozvati stečajnog upravnika da se, u primerenom roku koji ne može biti kraći od pet dana, izjasni o okolnostima iz stava 3. ovog člana. Po prijemu izjašnjenja, odnosno po isteku roka, kao i u daljem postupku rada, supervizor postupa u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje ispitivanje rada stečajnog upravnika i izveštaj supervizora.
Supervizor ne može vršiti nadzor nad radom jednog stečajnog upravnika u periodu koji je duži od tri godine, a koji se određuje aktom direktora Agencije o zaduženjima supervizora.

Pozivi i obaveštenja

Član 4.

Pozivi i obaveštenja stečajnim upravnicima u skladu sa ovim pravilnikom dostavljaju se pismenim putem ili elektronskom poštom, na adresu iz imenika stečajnih upravnika.

Redovni neposredni nadzor

Član 5.

Agencija vrši redovni neposredni nadzor u prostorijama stečajnog upravnika u skladu sa godišnjim planom vršenja neposrednog nadzora (u daljem tekstu: godišnji plan nadzora), a uzimajući u obzir obavezu da se neposredni nadzor nad radom svakog aktivnog stečajnog upravnika vrši najmanje jednom u svake tri godine.
Godišnji plan nadzora Agencija donosi najkasnije do 31. januara za tekuću godinu. Godišnjim planom se određuju stečajni upravnici nad kojima Agencija vrši neposredni nadzor u tekućoj godini, kao i okvirni godišnji raspored vršenja nadzor.
Pri određivanju stečajnih upravnika iz stava 2. ovog člana, Agencija naročito uzima u obzir sledeće kriterijume:
1) broj i složenost predmeta u kojima je stečajni upravnik imenovan;
2) iskustvo stečajnog upravnika;
3) rezultate ranije izvršenog nadzora nad radom stečajnih upravnika.
Posebnim rešenjem direktora Agencije, na osnovu programa iz stava 2. ovog člana određuje se dinamika vršenja nadzora na mesečnom nivou i to poslednjeg dana u mesecu za naredni mesec.

Vanredni neposredni nadzor

Član 6.

Tokom ispitivanja rada stečajnog upravnika supervizor može izvršiti vanredni neposredni nadzor u prostorijama stečajnog upravnika, u cilju utvrđivanja činjenica od značaja za ispitivanje rada stečajnog upravnika.
Supervizor, po pravilu, obaveštava stečajnog upravnika o vanrednom neposrednom nadzoru dan pre dana određenog za početak vršenja nadzora, a izuzetno, ukoliko posebne okolnosti od značaja da ispitivanje rada stečajnog upravnika to zahtevaju, i na sam dan početka vršenja nadzora.
Pozivi i obaveštenja stečajnim upravnicima u skladu sa ovim pravilnikom dostavljaju se pismenim putem ili elektronskom poštom, na adresu iz imenika stečajnih upravnika.

Predmet i način obavljanja neposrednog nadzora

Član 7.

Neposredni nadzor se obavlja u prostorijama stečajnog upravnika na adresi iz imenika stečajnih upravnika.
Predmet neposrednog nadzora je postupanje stečajnog upravnika u svim postupcima u kojima je imenovan za stečajnog upravnika i to uvidom u pojedine postupke po izboru supervizora, a sa posebnim osvrtom na postupke koji traju duže od dve godine, postupke veće vrednosti, kao i na postupke u kojima je supervizor, uvidom u izveštaje i dokumentaciju koju dostavlja stečajni upravnik, uočio nepravilnosti.
Supervizor dostavlja stečajnom upravniku obaveštenje o neposrednom nadzoru najkasnije osam dana pre dana početka vršenja nadzora.
Obaveštenje iz stava 3. ovog člana sadrži:
1) datum, vreme i mesto vršenja nadzora;
2) poziv stečajnom upravniku da pripremi i obezbedi supervizoru dostupnost dokumentacije neophodne za vršenje nadzora, u elektronskoj ili drugoj formi;
3) poziv stečajnom upravniku da obezbedi prisustvo drugih zaposlenih i angažovanih lica koja mogu dati podatke o upravljanju konkretnim stečajnim postupkom u kojem je imenovan stečajni upravnik.
Uvid u izabrane predmete supervizor vrši pregledom dokumentacije i postavljanjem pitanja sadržanih u jednoobraznom upitniku, koji sačinjava Agencija.
Upitnik iz stava 5. ovog člana sa popunjenim odgovorima potpisuju stečajni upravnik i supervizor. Ako stečajni upravnik odbije da potpiše takav upitnik, supervizor je dužni da to konstatuje i da navede razloge takvog odbijanja.
U slučaju da postoje opravdane okolnosti zbog kojih stečajni upravnik nije u mogućnosti da prisustvuje neposrednom nadzoru u zakazano vreme, stečajni upravnik je dužan da, bez odlaganja, o tome obavesti Agenciju kao i da o tim opravdanim okolnostima priloži odgovarajuće dokaze.
U slučaju da postoje opravdani razlozi zbog kojih stečajni upravnik ne može da učini dostupnim svu dokumentaciju na adresi iz imenika stečajnih upravnika, stečajni upravnik je dužan da blagovremeno o tome obavesti Agenciju, a najkasnije tri dana pre dana vršenja neposrednog nadzora, kao i da predloži drugo odgovarajuće mesto ili mesta na kojima će se nadzor vršiti.
U slučaju da stečajni upravnik ne postupi u skladu sa st. 8. i 9. ovog člana supervizor će sačiniti izveštaj

hor002