Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 35. stav 2. i člana 42. stav 4. Zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda ("Službeni glasnik RS", broj 36/09),
Ministar životne sredine i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O NAČINU, ALATIMA I SREDSTVIMA KOJIMA SE OBAVLjA PRIVREDNI RIBOLOV, KAO I O NAČINU, ALATIMA, OPREMI I SREDSTVIMA KOJIMA SE OBAVLjA REKREATIVNI RIBOLOV

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 73 od 12. oktobra 2010)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se način, alati i sredstva kojima se obavlja privredni ribolov, kao i način, alati, oprema i sredstva kojima se obavlja rekreativni ribolov.

Način obavljanja privrednog ribolova

Član 2.

Privredni ribolov obavlja se mrežarskim, udičarskim i samolovnim alatima i sredstvima.
Za obavljanje privrednog ribolova ne mogu se koristiti mrežarski alati (obruč, košara, zavesa ili drljača) i udičarski alati (grabulja, trokraka udica, samica i pampurski struk).

Mrežarski alati i sredstva za privredni ribolov

Član 3.

Mrežarski alati dele se na stajaće i povlačeće.
Stajaći mrežarski alati su stajaće mreže, koje imaju stranu okaca najmanje 40 mm u suvom stanju, odnosno 37 mm u vlažnom stanju.
Povlačeći mrežarski alati su povlačeće i poklapajuće mreže.
Povlačeće mreže imaju stranu okaca najmanje 40 mm u suvom, odnosno 37 mm u vlažnom stanju i koriste se bez dodatnih pomagala za lov ribe povlačenjem po dnu.
Poklapajuće mreže imaju stranu okaca najmanje 40 mm u suvom, odnosno 37 mm u vlažnom stanju, osim sačme koja ima stranu okaca najmanje 30 mm u suvom, odnosno 28 mm u vlažnom stanju.
Lov živih mamaca (sitne bele ribe) za privredni ribolov obavlja se pomoćnim mrežarskim sredstvima (rogač, čerenac, sačma, stajaća mreža za lov mamaca dužine 5 m i visine 1 m, sa okcima od najmanje 10 mm).
Strana okaca mrežarskih alata i pomoćnih mrežarskih sredstava u suvom stanju određuje se merenjem razmaka od 11 čvorova i deljenjem dobijenog broja sa 10. Pri merenju okaca mrežarskih alata i pomoćnih mrežarskih sredstava u vlažnom stanju dozvoljava se smanjenje razmaka za 5%.

Udičarski alati i sredstva za privredni ribolov

Član 4.

Udičarski alati za privredni ribolov su strukovi koji mogu imati od 10 do 100 udica. Način izlova ribe bućkom obavlja se pomoću udičarskog alata glavnog kanapa sa jednom jednokrakom udicom i jednog štapa sa jednom jednokrakom udicom i sredstva bućke.

Samolovni alati

Član 5.

Samolovni alati su bubnjevi ili vrške i senkeri. Samolovni alati imaju stranu okaca najmanje 50 mm u suvom stanju, odnosno 46 mm u vlažnom stanju. Prečnik prvog obruča bubnjeva ili vrški i senkera ne može biti veći od 1,2 m.
Senkeri koji se koriste u periodu od 1. decembra do 1. marta imaju stranu okaca najmanje 30 mm u suvom stanju, odnosno 28 mm u vlažnom stanju.
Strana okaca samolovnih alata u suvom stanju određuje se merenjem razmaka od 11 čvorova i deljenjem dobijenog broja sa 10. Pri merenju okaca samolovnih alata u mokrom stanju dozvoljava se smanjenje razmaka za 5%.

Upotreba alata za privredni ribolov

Član 6.

Stajaći mrežarski alati koriste se u vremenu od 17 do 8 časova u periodu letnjeg računanja vremena, a u periodu zimskog