Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 24. stav 6. Zakona o zaštiti od požara ("Službeni glasnik SRS", br. 37/88),
Republički sekretar za unutrašnje poslove, donosi

PRAVILNIK

O MINIMUMU SADRŽINE OPŠTEG DELA PROGRAMA OBUKE RADNIKA IZ OBLASTI ZAŠTITE OD POŽARA

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 40/90)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se minimum sadržine opšteg dela programa za obuku radnika iz oblasti zaštite od požara u organizacijama i organima, a koja je utvrđena u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni deo.

Član 2.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije".
MINIMUM SADRŽINE OPŠTEG DELA PROGRAMA OBUKE RADNIKA IZ OBLASTI ZAŠTITE OD POŽARA
IObaveze organizacija i organa u oblasti zaštite od požara
1. Normativno uređivanje zaštite od požara: Pravilnik o zaštiti od požara i Plan zaštite od požara.
2. Organizovanje poslova zaštite od požara: vatrogasne jedinice; služba zaštite od požara; referenti za zaštitu od požara i radnici zaduženi za organizovanje i sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara;
3. Preventivne mere zaštite od požara: uređaji, oprema i sredstva za gašenje požara; uređaji i instalacije za otkrivanje, dojavu i gašenje požara; električne, ventilacione, toplotne i druge instalacije; smeštaj zapaljivog materijala; smeštaj eksplozivnih materija, zapaljivih tečnosti i gasova i vatrogasne straže.
4. Obaveze u sprovođenju mera zaštite od požara: obaveze samoupravnih organa, unutrašnje kontrole, poslovodnih organa, odnosno funkcionera koji rukovodi državnim organom, radnika sa posebnim pravilima, obavezama i ovlašćenjima, odnosno rukovodećih radnika u državnim organima, kao i prava i obaveze radnika.
5. Odgovornost za nesprovođenje mera zaštite od požara: disciplinska i materijalna odgovornost radnika, kao i prekršajna i krivična odgovornost odgovornih lica.
IIOsnovi gorenja
1. Gorenje čvrstih materija.
2. Gorenje tečnih materija.
3. Gorenje zapaljivih gasova i para.
4. Eksplozije.
IIIUzroci nastajanja požara
1. Požari i način prenosa toplote i to: provođenjem (kondukcijom), dodirom (konvekcijom) i zračenjem (radijacijom).
2. Osnovni uzroci nastajanja požara: direktan dodir sa plamenom ili užarenim materijalom; električna struja; zavarivanje, rezanje i lemljenje; statički elektricitet; atmosferski elektricitet; samozagrevanje i samozapaljivanje; toplotno delovanje sunca; mehanička energija i paljevina.
IVGašenje požara
1. Metode gašenja požara.
2. Sredstva za gašenje požara: voda, pena, prah, ugljen-dioksid, haloni, i priručna sredstva za gašenje požara.
3. Mere zaštite pri gašenju požara.
4. Protivpožarna oprema: ručni i prevozni protivpožarni aparati - podela, namena, aktiviranje i rukovanje; postavljanje, čuvanje i kontrola aparata za gašenje požara; hidrantska mreža - hidranti, i oprema.
VSavremeni tehnički sistemi za otkrivanje i gašenje požara
1. Otkrivanje i dojava požara: automatski javljači požara - jonizacioni, termički i optički; ručni javljač požara; prenosni putevi i signalne centrale.
2. Savremena oprema i metode gašenja požara: izbor tipa stabilnih instalacija za gašenje požara - stabilne instalacije za gašenje požara vodom, penom, prahom, ugljen-monoksidom i halonom.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: