Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 93. Zakona o turizmu ("Službeni glasnik RS", br. 36/09 i 88/10),
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja, po pribavljenoj saglasnosti ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, ministra unutrašnjih poslova, ministra za infrastrukturu i energetiku i ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, donosi

PRAVILNIK

O MINIMALNIM TEHNIČKIM USLOVIMA ZA IZGRADNjU, UREĐENjE I OPREMANjE LOVNOTURISTIČKIH OBJEKATA I STANDARDIMA, USLOVIMA I NAČINU PRUŽANjA I KORIŠĆENjA USLUGA LOVNOG TURIZMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 56 od 29. jula 2011)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se minimalni tehnički uslovi za izgradnju, uređenje i opremanje lovnoturističkih objekata, kao i standardi, uslovi i način pružanja i korišćenja usluga lovnog turizma.

Član 2.

Objekat lovnog turizma, uređaji i oprema, pored uslova propisanih ovim pravilnikom, mora da ispunjava i uslove u pogledu izgradnje, protivpožarne zaštite, zaštite životne sredine, zaštite na radu i druge propisane uslove, standarde i normative.

II. MINIMALNO TEHNIČKI USLOVI ZA UREĐENjE I OPREMANjE OBJEKTA LOVNOG TURIZMA

Član 3.

Objekat lovnog turizma može se graditi u lovištu ili neposrednoj blizini lovišta od čvrstog materijala kojim se obezbeđuje odgovarajuća toplotna i zvučna izolacija i hidroizolacija.
Prilazni putevi ka objektu lovnog turizma i platoi oko objekta moraju da se grade od čvrstog materijala, ukoliko konfiguracija terena omogućava.

Član 4.

Površina izvan objekta lovnog turizma (terasa, bašta, prostor za roštilj i kotlić i sl.) mora da bude opremljena za pripremanje jednostavnih toplih jela i usluživanje gostiju na otvorenom prostoru u vreme vanlovnih aktivnosti.
Objekat lovnog turizma u kojem se pružaju usluge iznajmljivanja i smeštaja lovačkih pasa mora imati posebno uređen i ograđen prostor sa čvrstom podlogom izvan objekta lovnog turizma za smeštaj lovačkih pasa (boksovi za pse).

Član 5.

Objekat lovnog turizma mora da bude uređen i opremljen tako da se omogući racionalno korišćenje prostora, nesmetano kretanje i boravak gostiju i zaposlenog osoblja, bezbedno čuvanje oružja, čuvanje robe, hrane i pića ako se pružaju usluge ishrane i pića, zaštitu zdravlja gostiju i zaposlenog osoblja.
Spoljni izgled objekta, podovi, zidovi, tavanice, stolarija, uređaji i oprema moraju da se održavaju i da budu u ispravnom i funkcionalnom stanju.

Član 6.

Objekat lovnog turizma na ulazu mora da ima vidno istaknuto poslovno ime i sedište, naziv i vrstu objekta, kao i radno vreme.
Svi natpisi moraju da budu ispisani na srpskom jeziku.

Član 7.

Snabdevanje objekta lovnog turizma vodom za piće vrši se iz javne vodovodne mreže, iz sopstvenih bunara ili na drugi način.
Za odvod otpadnih tečnih materija objekat mora da bude priključen na javnu kanalizacionu mrežu ili na sopstvenu kanalizaciju, u skladu sa sanitarnim propisima i propisima o zaštiti životne sredine.

Član 8.

Objekat lovnog turizma mora da bude priključen na javnu električnu mrežu ili da se na drugi način obezbedi stalno snabdevanje dovoljnom količinom električne energije.
Električno osvetljenje mora da se uvede u sve prostorije objekta.

Član 9.

Čvrste otpadne materije moraju da se odlažu u specijalne kontejnere ili kante sa poklopcima istog kvaliteta koji su smešteni na posebno određenom delu dvorišta.

Član 10.

U objektu lovnog turizma sve prostorije i prostori u kojima borave ili se zadržavaju gosti moraju imati obezbeđeno grejanje, osim u objektima koji posluju samo u letnjem periodu.

Član 11.

U objektu lovnog turizma visina od poda do plafona u prostorijama za usluživanje gostiju, prostorijama za boravak gostiju, kuhinjskom prostoru, magacinima i drugim pomoćnim prostorijama, sanitarnim prostorijama, mora iznositi najmanje 2,30 m.
Visina od poda do plafona u smeštajnoj jedinici mora iznositi najmanje 2,30 m.
U svim prostorijama s koso izvedenim plafonom ili plafonom različitih visina (potkrovlje), prosečna visina od poda do plafona mora biti u skladu sa odredbama st. 1. i 2. ovoga člana, a najniža unutrašnja visina od poda do kosog plafona ne može biti manja od 1,20 m.

Član 12.

Objekat lovnog turizma u kojem se pružaju usluge ishrane i pića, a koji ima do 30 sedećih konzumnih mesta (u daljem tekstu konzumna mesta) mora imati najmanje jedan zajednički toalet za muškarce i žene koji se sastoji od jedneWCkabine i predprostora sa umivaonikom, a preko 30 sedećih konzumnih mesta mora imati uređen i opremljen toalet za žene i toalet za muškarce, i to:
1) toalet za žene koji se sastoji od prostorije u kojoj jeWCkabina i predprostor sa umivaonikom;
2) toalet za muškarce koji se sastoji od prostorije u kojoj jeWCkabina i predprostor sa umivaonikom i pisoarom koji je odvojen pregradom.
Izuzetno od stava 1. tačka 2) ovog člana, pisoar u toaletu za muškarce može da bude zamenjenWCkabinom.

Član 13.

Predprostor toaleta mora imati umivaonik s tekućom vodom, ogledalo, (tečni) sapun, papirni ubrus ili aparat za sušenje ruku i korpu za otpatke.
Toalet mora imati visokuWCšolju na ispiranje tekućom vodom, osim u toaletu lovačke kolibe.
Pod u toaletu mora da bude izrađen od keramičkih pločica ili drugog vodootpornog materijala koji se lako pere i održava i koji nije klizav.
Zidovi u toaletu do visine od najmanje 1,50 m od poda moraju da budu obloženi keramičkim pločicama ili drugim vodootpornim materijalom koji se lako pere i održava i koji je otporan na dezinfekciona sredstva.
Prozori toaleta moraju da budu od neprozirnog stakla ili sa mogućnošću zaštite od pogleda spolja.
Vrata toaleta moraju da budu od čvrstog neprovidnog materijala bezbednog za gosta.
Toaletna kabina mora da bude opremljena:
1) vešalicom za odeću;
2) napravom za zaključavanje vrata;
3) korpom za otpatke;
4) četkom za čišćenjeWCšolje;
5) toaletnim papirom.
U toaletu mora da bude obezbeđena prirodna ili veštačka ventilacija
Toalet za goste mora da se redovno čisti i dezinfikuje.

Član 14.

Objekat lovnog turizma vrste lovačka vila mora imati odvojene prostorije za presvlačenje i toalet odvojen za muško i za žensko zaposleno osoblje.
Prostorija za presvlačenje zaposlenog osoblja mora da bude opremljena dvodelnim ormarićem sa otvorom za ventilaciju za svakog zaposlenog.
Objekat lovnog turizma vrste lovačka kuća mora imati prostor za presvlačenje zaposlenog osoblja i zajednički toalet za muško i za žensko zaposleno osoblje.
Prostor za presvlačenje mora da bude opremljen vešalicama za odeću.
Odredbe ovog člana ne odnose se na objekat lovnog turizma ukoliko zaposleno osoblje stanuje u njemu ili u njegovoj neposrednoj blizini.

III. POSEBNI MINIMALNO TEHNIČKI USLOVI ZA UREĐENjE I OPREMANjE OBJEKATA LOVNOG TURIZMA

1. Posebni uslovi za objekte lovnog turizma za ishranu i piće

Član 15.

Objekat lovnog turizma u kojem se priprema i uslužuje hrana, piće i napici, mora imati odgovarajuće sadržaje za pružanje tih usluga u objektu ili u zasebnoj građevinskoj celini.

Član 16.

Objekat lovnog turizma u kojem se pružaju usluge pripreme jela mora imati kuhinjski prostor, koji odgovara potrebama ponude, odnosno asortimanu jela, pića i napitaka, kao i broju konzumnih mesta u objektu.
Kuhinjski prostor, u smislu ovog pravilnika, je celina koja se sastoji iz više funkcionalnih jedinica u kojima se odvija tehnološki proces obrade životnih namirnica i pripreme hrane u zatvorenom prostoru.
U kuhinjskom prostoru mogu da se obavljaju čisti i nečisti radni postupci, koji moraju da budu fizički odvojeni, tako da ne dolazi do njihovog ukrštanja.
Čisti postupci, u smislu stava 3. ovog člana, su priprema jela (hladna jela, topla jela, poslastice) i izdavanje jela.
Nečisti postupci, u smislu stava 3. ovog člana, su prijem životnih namirnica i drugih neprehrambenih proizvoda, hlađeno i nehlađeno skladištenje namirnica, obrada i priprema namirnica, pranje kuhinjskog i restoranskog posuđa, pribora, uređaja i opreme i kratkotrajno odlaganje otpadaka na higijenski način.
Zidovi u kuhinjskom prostoru do visine 1,50 m od poda, moraju da budu obloženi vodonepropusnim materijalom koji se lako čisti i održava i koji je otporan na dezinfekciona sredstva.

Član 17.

U objektu do 30 konzumnih mesta kuhinja se oprema:
1) termičkim uređajima;
2) radnim površinama i uređajima za obradu namirnica i pripremu hrane u zavisnosti od ponude jela i najmanje jednodelnom sudoperom sa toplom i hladnom tekućom vodom;
3) posuđem i priborom od nerđajućeg materijala i policama za odlaganje posuđa;
4) rashladnim uređajima za čuvanje namirnica i jela;
5) dvodelnom sudoperom za pranje posuđa, s tekućom toplom i hladnom vodom ili jednodelnom sudoperom i mašinom za pranje posuđa;
6) uređajem za odvod dima, pare i mirisa iznad