Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 75. stav 7. tačka 2) Zakona o upravljanju otpadom ("Službeni glasnik RS", broj 36/09),
Ministar životne sredine i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O METODOLOGIJI ZA PRIKUPLjANjE PODATAKA O SASTAVU I KOLIČINAMA KOMUNALNOG OTPADA NA TERITORIJI JEDINICE LOKALNE SAMOUPRAVE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 61 od 31. avgusta 2010)

Član 1.

Ovim pravilnikom se propisuje metodologija za prikupljanje podataka o sastavu i količinama komunalnog otpada na teritoriji jedinice lokalne samouprave.

Član 2.

Jedinica lokalne samouprave, preko javnih komunalnih preduzeća i drugih pravnih lica koja obavljaju komunalnu delatnost (u daljem tekstu: komunalna preduzeća) obezbeđuje prikupljanje podataka o sastavu i količini komunalnog otpada na svojoj teritoriji, u skladu sa zakonom kojim se uređuje upravljanje otpadom.

Član 3.

Prikupljanje podataka o sastavu komunalnog otpada vrši se analizom uzorka i utvrđivanjem morfološkog sastava otpada sa određenih zona - sektora stanovanja na teritoriji jedinice lokalne samouprave.
Izvor podataka iz stava 1. ovog člana jesu:
1) podaci prikupljeni iz gradske zone - sektora individualnog stanovanja (naselja sa kućama koja poseduju dvorište/baštu, a nalaze se u gradskoj zoni);
2) podaci prikupljeni iz gradske zone - sektora kolektivnog stanovanja i komercijalna zona (naselja sa blokovima stambenih zgrada);
3) podaci prikupljeni iz seoske zone stanovanja u okviru opštine (naselja sa kućama koja poseduju dvorište/baštu, a nalaze se u seoskoj zoni opštine).
Prikupljanje podataka o količinama generisanog komunalnog otpada vrši se merenjem ukupne mase generisanog komunalnog otpada.

Član 4.

Prikupljanje podataka o morfološkom sastavu komunalnog otpada dato je u Prilogu 1 - Podaci o morfološkom sastavu komunalnog otpada, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Prikupljanje podataka o količinama generisanog komunalnog otpada dato je u Prilogu 2 - Podaci o količinama generisanog komunalnog otpada, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 5.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-159/2010-05
U Beogradu, 20. avgusta 2010. godine
Ministar, dr Oliver Dulić, s.r.
Prilog 1.
PODACI O MORFOLOŠKOM SASTAVU KOMUNALNOG OTPADA
Prikupljanje podataka o sastavu otpada analizom i utvrđivanjem morfološkog sastava komunalnog otpada na teritoriji opštine, grada, grada Beograda obuhvata naročito: prostornu i vremensku dimenziju analize, vrste otpada, pristupe analize, nivo uzorkovanja, pripremu i veličinu uzorka, klasifikaciju, stratifikaciju, ekstrapolaciju u odnosu na ukupno stanovništvo, primenu u praksi i standardizaciju metode.
Prostorna dimenzija prikupljanja obuhvata lokalni nivo - teritoriju opštine, grada, odnosno grada Beograda. Vremenska dimenzija prikupljanja obuhvata osnovna ispitivanja (proleće, leto, jesen, zimu) kako bi se uzele u obzir sezonske varijacije tokom godine.
Podaci se prikupljaju za vrste komunalnog otpada (rezidualni otpad iz domaćinstva, odvojeno sakupljeni otpad, npr. organski otpad, papir/karton, staklo, ambalaža i dr.). Prikupljanje podataka analizom uzoraka i morfološkog sastava vrši se na uzorcima mase od oko 500kg komunalnog otpada koji se uzimaju iz tri zone - sektora stanovanja u opštini, gradu, odnosno gradu Beogradu, koje su određeni na osnovu načina stanovanja. Uzorak iz svake zone-sektora uzima se na osnovu slučajnog odabira, uključujući i ulice koje najbolje reprezentuju tu zonu-sektor, odnosno kante/kontejnere čiji se sadržaj prazni u kamion. Nakon prikupljene mase uzorka otpada, kamioni smećari iz sve tri zone-sektora stanovanja dovoze uzorke do lokacije za sortiranje i analizu (na dan regularne ture sakupljanja).
Podaci se prikupljaju analizom ukupne količine otpada skupljenog u jednom kamionu. Podaci o pojedinim frakcijama komunalnog otpada prikupljaju se iz sve tri zone - sektora, ručno se razvrstavaju, odnosno izdvajaju prema katalogu sortiranja.
Katalog sortiranja obuhvata obuhvata sledeće kategorije otpada:
1. baštenski otpad (pokošena trava, korov, cveće, grančice, grane, lišće, ostaci od žive ograde i dr.);
2. ostali biorazgradivi otpad (otpad od hrane - svih vrsta - hleb, meso, povrće, voće, uginuli pilići, životinjski organi i dr.);
3. papir (stare novine, oglasi i reklame na papiru, koverte, kompjuterska štampa, stara pošta, dnevnici, posteri, knjige, sveske, karte za autobus, računi, pisma i dr.);
4. staklo (flaše od vina, piva, žestokih pića, mineralne vode, sokova, staklene tegle od turšija, džemova, ravno staklo, sijalice, ogledala i dr.);
5. karton (kartonske kutije svih vrsta, kutije od pakovanja električnih uređaja, kutije od pakovanja hrane, pića, kartonske kutije za pivo, kutije keksa, igračaka, ravan karton i dr.);
6. kompozitni materijali (karton/vosak, karton/aluminijum i dr.);
7. metal - ambalažni i ostali (konzerve za hranu - sardine, paštete, mesni narezak, alat, metalni delovi od kola, kućni žičani vodovi, kuhinjski pribor - tiganj, šerpe, poklopci, delovi bicikla i dr.):
8. metal-aluminijumske konzerve (limenke za napitke - pivo, koka-kola, energetska pića i dr.);
9. plastični ambalažni otpad (plastične