Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 8. stav 3. i člana 9. stav 3. Zakona o organskoj poljoprivredi ("Službeni list SRJ", br. 28/2000), savezni ministar privrede i unutrašnje trgovine propisuje

PRAVILNIK

O METODAMA ORGANSKE BILjNE PROIZVODNjE I O SAKUPLjANjU ŠUMSKIH PLODOVA I LEKOVITOG BILjA KAO PROIZVODA ORGANSKE POLjOPRIVREDE

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 51 od 13. septembra 2002)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se metode organske biljne proizvodnje (u daljem tekstu: organska proizvodnja) kojima se utvrđuju: izbor vrsta i sorti bilja, plodored, obrada zemljišta, sredstva i način đubrenja, sistem održavanja plodonosti zemljišta, način suzbijanja biljnih bolesti, štetočina i korova, kao i mesto, vreme i način sakupljanja šumskih plodova i lekovitog bilja kao proizvoda organske poljoprivrede. Odredbe ovog pravilnika primenjuju se na proizvođače biljnih proizvoda organske poljoprivrede, odnosno sakupljanje šumskih plodova i lekovitog bilja.
Organska proizvodnja je sastavni deo delatnosti poljoprivrednih gazdinstva, preduzeća i zadruga (u daljem tekstu: organska proizvodna jedinica), koji se bave organskom poljoprivredom.

Član 2.

Za organsku proizvodnju mora se izvršiti izbor vrsta i sorti bilja koje su prilagođene agroekološkim uslovima.

Član 3.

Za organsku proizvodnju seme, rasad i sadni materijal moraju da potiču iz sertifikovane organske biljne proizvodnje.
Ako se ne raspolaže sertifikovanim semenom, rasadom i sadnim materijalom ili oni nisu dostupni, mogu se uz saglasnost saveznog inspektora u organskoj proizvodnji koristiti sortno seme, rasad i sadni materijal iz konvencionalne poljoprivredne proizvodnje koji nisu hemijski tretirani i pilirani. U ovom slučaju savezni inspektor dužan je da ograniči vreme upotrebe hemijski tretiranog semena, rasada i sadnog materijala.

Član 4.

U organskoj proizvodnji obavezna je primena plodoreda, u skladu sa tipom proizvodnje i plodnošću zemljišta.
U zavisnosti od tipa zemljišta i primerenog plodoreda, utvrđuju se način i vreme obrade zemljišta.
Osnovni način obrade zemljišta je sistem redukovane obrade.

Član 5.

Organska proizvodnja može biti zasnovana na zemljišnoj parceli koja je udaljena 50mod saobraćajnice na kojoj frekvencija vozila nije veća od 100 vozila na sat ili 10 vozila u minuti, odnosno udaljena najmanje 20mako je odvojena živom ogradom ili drugom fizičkom preprekom u visini od najmanje 1,5m.
Zemljišna parcela iz stava 1. ovog člana radi zaštite od drugih zagađivača (industrijski i drugi objekti) mora biti na određenoj udaljenosti od zagađivača koju određuje savezni inspektor u zavisnosti od konkretnih uslova (položaj zamljišta, ruža vetrova i sl.).

Član 6.

Kad se na proizvodnoj jedinici istovremeno proizvode biljne vrste metodama konvencionalne i organske poljoprivrede mora se osigurati:
1) razgraničenje između zemljišnih parcela sa konvencionalnom proizvodnjom i organskom proizvodnjom u širini 10mili 5mako između njih postoji živi pojas ili druga fizička prepreka u visini od najmanje 1,5m;
2) odvojeno vođenje knjiga polja za obe vrste proizvodnje;
3) da se u delu konvencionalne proizvodnje ne mogu koristiti genetski modifikovani organizmi.

Član 7.

U organskoj proizvodnji moraju se obezbediti na zemljišnoj parceli mere zaštite od zagađenja zemljišta, vode, vazduha i biljaka od štetnih materija.
U organskoj proizvodnji u prelaznom periodu mora se na osnovu knjige polja utvrditi moguće zagađenje zemljišne parcele teškim metalima, policikličnim aromatskim ugljikovodonicima, triazinskim herbicidima, organskim insekticidima i ostalim pesticidima iz prethodne proizvodnje.
Ako postoji sumnja da je za vreme proizvodnje došlo do zagađenja zemljišne parcele ili biljaka na njoj, ovlašćena organizacija izvršiće analizu uzoraka zemljišta i biljaka radi utvrđivanja mogućeg zagađenja.

Član 8.

Na zemljišnim parcelama i đubrivima organskog porekla koja se koriste u organskoj proizvodnji granične vrednosti sadržaja štetnih materija ekstrahovanih u carskoj vodi (jedan zapreminski deoHNO3 i tri zapreminska delaHC1) navedeni su u sledećoj tabeli:

------------------------------------------------------
Redni Metal Miligrama po kilogramu
broj vazdušno suvog zemljišta
------------------------------------------------------
1 2 3
------------------------------------------------------
1. KadmijumCd0,8
2. ŽivaHg0,8
3. OlovoPb50,0
4. CinkZn150,0
5. HromCr50,0
6. NikalNi30,0
7. BakarCu<> 50,0
: 91;40:8. Policikli~ni aromatski
: 91;41: ugqovodonici PAH1,0
9. Molidben Mo 10,0
10. ArsenAs10,0
11. KobaltCo30,0
------------------------------------------------------

Član 9.

Voda koja se koristi u organskoj proizvodnji mora odgovarati prvoj i drugoj kategoriji u skladu sa odredbama propisa o kategorizaciji voda.

Član 10.

Đubrenje u organskoj proizvodnji mora se vršiti u skladu sa plodnošću zemljišta i vrstom organske proizvodnje.
U organskoj proizvodnji dozvoljena je upotreba đubriva organskoj porekla i prirodnih mineralnih đubriva (u daljem tekstu: đubriva) radi održavanja i poboljšanja plodnosti zemljišta.
Đubriva organskog porekla čija je upotreba dozvoljena u organskoj proizvodnji utvrđena su u Prilogu br. 1 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Prirodna mineralna đubriva čija je upotreba dozvoljena u organskoj proizvodnji utvrđena su u Prilogu br. 2 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Savezni inspektor može na pojedinim organskim proizvodnim jedinicama dozvoliti upotrebu đubriva koja su navedena u Prilogu br. 1, Prilogu br. 2, ali samo u određenoj količini i u određenom periodu godine u toku prelaznog perioda na organsku proizvodnju.

Član 11.

Maksimalno dozvoljen sadržaj teških metala u kompostu i u đubrivima organskog porekla naveden je u sledećoj tabeli:

----------------------------------------------
Redni Metal Miligrama po kilogramu
broj suve materije
----------------------------------------------
1 2 3
----------------------------------------------
1. KadmijumCd0,7
2. ŽivaHg0,7
3. OlovoPb70,0
4. Molibden Mo 10,0
5. ArsenAs10,0
6. KobaltCo50,0
7. NikalNi42,0
8. BakarCu70,0
9. HromCr


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: