Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 5. stav 2. Zakona o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja ("Službeni glasnik RS", broj 30/10),
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O METODAMA ISPITIVANjA SORTI TRAVA (POACEAE) RADI PRIZNAVANjA SORTI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 92 od 26. septembra 2012)

1. Uvodne odredbe

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se metode ispitivanja sorti trava za stočnu hranu na oglednom polju i u laboratoriji, radi priznavanja sorti, i to: engleski ljulj (Lolium perenne L.); ježevica (Dactylis glomerata L.); italijanski ljulj (Lolium multiflorum Lam); livadski vijuk (Festuca pratensis Huds.); crveni vijuk (Festuca rubra L.ssp. vulgaris Gaud.); Hayek; visoki vijuk (Festuca arundinacea Schreb); festulolium (Festuca pratensis Huds x Lolium multiflorum Lam); prava livadarka (Poa pratensis L.); francuski ljulj (Arrhenatherum elatius (L.) P.Beauv.ex J.S.et K.B.Presl); mačiji rep (Phleum pratense L.); bela rosulja (Agrostis gigantea (Roth); bezosni vlasen (Bromus inermis Leyes.); šraderov vlasen (Bromus catharticus Vahl.); lisičiji rep (Alopecurus pratensis L.).

Član 2.

Sorta trava se ispituje na oglednom polju i u laboratoriji metodama kojima se ispituju određene bitne osobine sorte trava radi priznavanja sorte, odnosno kojima se utvrđuje da je sorta različita, uniformna i stabilna (DUS test), kao i da ima bolju proizvodnu i upotrebnu vrednost (VCU test), u skladu sa zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja.
Metode ispitivanja sorte trava su skup postupaka i podataka koje preduzima, odnosno prikuplja pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice koje ispunjava uslove za vršenje ispitivanja sorti propisane zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja (u daljem tekstu: izvođač ogleda).

2. Metode ispitivanja proizvodne i upotrebne vrednosti sorte (VCU test)

Bitne osobine sorte trava

Član 3.

Bitne osobine sorte trava su one proizvodne i upotrebne osobine sorte trava koje se, u skladu sa zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, ispituju da bi se utvrdila proizvodna i upotrebna vrednost sorte trava, i to:
1) prinos zelene mase;
2) prinos suve materije;
3) kvalitet krme (sadržaj sirovih proteina, sadržaj neutralnih - NDF vlakna i sadržaj kiselih - ADF vlakna).
Sorta trava ispituje se tako što se bitne osobine sorte iz stava 1. ovog člana koje se ispituju upoređuju sa bitnim osobinama jedne ili više sorti standard, u skladu sa zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja.

Ispitivanja na oglednom polju

Član 4.

Sorta trava ispituje se u više odvojenih ogleda na oglednom polju (mreža ogleda) u toku dve proizvodne godine nakon zasnivanja ogleda.
Ogledi iz stava 1. ovog člana izvode se na najmanje tri lokaliteta, a sastoje se od elementarnih parcela na kojima se vrši ispitivanje.
Ogledi iz stava 1. ovog člana se izvode po planu "potpuno slučajnog blok sistema" u četiri ponavljanja, a randomizacija, odnosno plan ogleda je isti za sve lokalitete.

Član 5.

Sorta trava ispituje se na oglednom polju u skladu sa zahtevom za priznavanje sorte u kome vlasnik sorte, odnosno njegov ovlašćeni zastupnik predlaže da se sorta trava, radi ispitivanja, razvrsta u odgovarajuću grupu trava prema vrsti.
Sorta trava razvrstana na način iz stava 1. ovog člana, radi ispitivanja, seje se u određeni ogled.
Seme sorte trava za ispitivanje na oglednom polju dostavlja se netretirano i zdravstveno ispravno, a kvalitet semena je u skladu sa odredbama propisa kojim se uređuje kvalitet semena poljoprivrednog bilja.

Član 6.

Predusev na celoj površini oglednog polja na kome se vrši ispitivanje sorte trava je ista kultura.
Sorta trava ispituje se na zemljištu bez depresija, dobre strukture i plodnosti koje je pre setve ispitano na prisutnost zemljišnih štetočina, a po potrebi, izvodi se i predsetveno tretiranje insekticidima.
Nakon setve trava, zasejana površina se povalja i zaliva kako bi se omogućilo ravnomernije i brže nicanje i dobijanje određenog sklopa biljaka.
Količine mineralnih đubriva, vreme i način njihove primene, kao i ostale agrotehničke mere primenjuju se prilikom ispitivanja sorte trava na oglednom polju tako da budu u skladu sa najvišim nivoom tehnologije gajenja trava.

Član 7.

Sorte trava koje se ispituju seju se na površini od 10m2, a čine je 10 redova od po