Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 38. stav 2. Zakona o osnovnim pravima iz radnog odnosa ("Službeni list SFRJ", br. 60/89 i 42/90), Savezni sekretarijat za rad, zdravstvo, boračka pitanja i socijalnu politiku propisuje

PRAVILNIK

O MERAMA I NORMATIVIMA ZAŠTITE NA RADU NA ORUĐIMA ZA RAD

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 18/91)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se mere i normativi zaštite na radu na oruđima za rad koja se koriste ili su namenjena tehnološkom procesu ili su u njegovoj funkciji, bez obzira na to kojom su vrstom energije pogonjena.

Član 2.

Oruđima, u smislu ovog pravilnika, smatraju se postrojenja, mašine, uređaji, sredstva za prenos tereta i mehanizovani ručni alat.
Mere i normativi zaštite na radu, propisani ovim pravilnikom, primenjuju se i na oruđa postavljena na saobraćajnim sredstvima železničkog, drumskog, pomorskog, rečnog, jezerskog i vazdušnog saobraćaja.
Mere i normative zaštite na radu, propisane ovim pravilnikom, dužne su da primenjuju organizacije i poslodavci koji projektuju, izrađuju i rekonstruišu oruđa (u daljem tekstu: proizvođači oruđa), kao i organizacije i poslodavci koji ta oruđa koriste (u daljem tekstu: korisnici oruđa).

Član 3.

Pod rukovanjem oruđem, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se upravljanje oruđem u procesu rada uređajima za upravljanje, kao i nadziranje nad ispravnim radom oruđa.
Pod posluživanjem oruđa, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se i prinošenje na oruđe i odnošenje s oruđa materijala ili izrađevina, kao i drugi pomoćni poslovi na oruđu.
Opasnim mestima, odnosno prostorima na oruđu, u smislu ovog pravilnika, smatraju se: mesta i prostori na kojima mogu, zbog opasnih gibanja, nastati prignječenja, uklještenja, zahvatanja, rezovi, posekotine, udarci, udari električne i druge energije, štetna delovanja opasnih materija (opekotine, nagrizanje, jonizacijska i nejonizacijska zračenja, trovanja i dr., delovanja štetnih prašina i dr.).
Opasna gibanja u smislu ovog pravilnika, jesu ona gibanja oruđa ili njegovog dela, alata, materijala, osovina, prenosnika snage, zamajaca, transportnih elemenata i dr. koja mogu stvarati opasna mesta, odnosno opasne prostore.
Opasnim materijama, u smislu ovog pravilnika, smatraju se materije čije delovanje može štetno uticati na život ili zdravlje zaposlenih radnika (eksplozivne materije, gasovi pod pritiskom, zapaljive tečnosti, zapaljive čvrste materije, samozapaljive materije, materije koje u dodiru s vodom oslobađaju zapaljive gasove, organski peroksidi, otrovi, zarazne, radioaktivne i nagrizajuće materije i sl.).
Zaštitne naprave, u smislu ovog pravilnika, jesu naprave koje onemogućavaju prodor ruku ili drugih delova tela radnika u opasno mesto za vreme rada, odnosno koje štite radnika od opasnog mesta zbog loma, odbacivanja, prskanja, izlivanja, požara, eksplozije, trovanja, nagrizanja, opasnih zračenja ili drugih neželjenih delovanja materije (ograde, zagrade, štitnici, poklopci, vratašca, oklopi, kućišta, kape, nape, branici, naprave za protivpovratno delovanje izrađevina i dr.).
Zaštitni uređaji ili uređaji sa zaštitnom funkcijom (sigurnosni uređaji), u smislu ovog pravilnika, jesu konstrukcijski elementi oruđa koji služe i za odvijanje rada na oruđu i za zaštitu radnika od pojedinih opasnosti na taj način što:
1) ograničavaju ili onemogućavaju pristup tela ili delova tela radnika na opasnim mestima (uređaj za dvoručno upravljanje, daljinsko vođenje, odnosno upravljanje, uređaj kojim upravljaju dva radnika i dr.);
2) onemogućavaju prekoračenje ili sniženje pritiska, temperature i drugih osobina materija (odušne cevi, sigurnosni ventili, prekidači pritiska, kontaktni termometri i dr.);
3) onemogućavaju preopterećenje oruđa (uređaji za detekciju preopterećenja - senzori i dr.);
4) onemogućavaju nekontrolisani rad oruđa ili njegovih delova (regulacijsko-sigurnosni sklopovi, elektromagnetski ventili, bimetalni osigurači, uređaji za automatsku kontrolu i dr.);
5) zaštićuju oruđe i radnika od drugih opasnih pojava zbog zatajivanja normalnih funkcija oruđa.
Zaštitni uređaji za blokiranje (zaštitne blokade), u smislu ovog pravilnika, jesu uređaji kojima se obezbeđuje međuzavisnost delova zaštitnih naprava ili uređaja i oruđa, odnosno njegovih delova, kao i siguran rad, odnosno zaustavljanje oruđa u slučaju kvara ili drugih neželjenih pojava u procesu rada (sprečavanje istovremenog odvijanja različitih operacija, ograničavanje hoda i okreta pokretnih oruđa - dizalica, ograničavanje opterećenja i dr.).
Međuzavisnost delova zaštitnih naprava ili uređaja i oruđa, odnosno njegovih delova zaštitnom blokadom obezbeđuje se naročito u slučajevima kad se zahteva da se oruđe ili njegov deo ne stavi u pogon dok se ne postavi ili dovede u ispravno stanje zaštitna naprava ili uređaj, odnosno da se zaštitna naprava ili uređaj ne skidaju dok se oruđe, odnosno njegov deo ne zaustavi da bi se radnik zaštitio od opasnosti koje mogu nastati pokretanjem ili delovanjem oruđa ili njegovih delova.

Član 4.

Zaštita radnika na radu na opasnim mestima, odnosno prostorima na oruđu obezbeđuje se prvenstveno konstruktiVnim rešenjima oruđa ili njegovog dela, i to:
1) izborom odgovarajućeg konstrukcijskog materijala;
2) pogodnim oblikovanjem oruđa;
3) zatvaranjem u kućište delova u gibanju, električne opreme i drugih izvora opasnosti;
4) ugradnjom izolacijskih materijala za zaštitu od udara električne struje, za termičku zaštitu, za zaštitu od buke i vibracija i zaštitu od jonizacijskog i nejonizacijskog zračenja;
5) ugradnjom odgovarajuće mehaničke i električne opreme i instalacija (uređaji za zaštitno blokiranje, uređaji za zaštitu od električnog udara, zaštitu od preopterećenja i dr.);
6) hermetizacijom tehnološkog procesa;
7) automatizacijom i daljinskim vođenjem procesa.

Član 5.

Ako se zaštita na radu na opasnim mestima, odnosno prostorima na oruđu ne može obezbediti konstruktivnim rešenjima, mora se obezbediti drugim tehničkim rešenjima: zaštitnim napravama, zaštitnim uređajima, zaštitnim blokadama i primenom tehničkih rešenja uz koja je nepotrebno neposredno rukovanje radnika na opasnom mestu.

Član 6.

Ako je zbog procesa rada potrebno rukom ili delovima tela prilaziti opasnom mestu ili pridržavati obrađivani materijal ili ga prinositi ili iz opasnog mesta vaditi, mora se koristiti pomoćni ručni alat ili mehanički držači za hvatanje, odnosno ulaganje, okretanje, vođenje, izbacivanje, vađenje i sl.
Kada se koristi pomoćni ručni alat, moraju se uzeti u obzir svi elementi važni za procenu da je takav način rada moguć bez opasnosti.

II. MERE I NORMATIVI ZAŠTITE NA RADU

1. Smeštaj oruđa

Član 7.

Oruđa se u prostoru moraju postaviti tako da pokretna oruđa ili njihovi delovi ne stvaraju opasna mesta s čvrstim ili pokretnim delovima u zgradi, izvan zgrade ili u blizini glavnih i pomoćnih prolaza.
Ako se ne mogu primeniti normativi iz stava 1. ovog člana, moraju se postaviti zaštitne naprave (zgrade, ograde, poklopci i dr.), ili, ako to nije moguće, mora se postaviti znak zabrane prolaza izrađen u skladu s odgovarajućim