Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 23. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija ("Službeni glasnik RS", broj 16/97),
Ministar pravde donosi

PRAVILNIK

O KUĆNOM REDU KAZNENO-POPRAVNOG ZAVODA OTVORENOG TIPA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 55 od 30. decembra 1999)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuje način života i organizacija rada osuđenih u kazneno-popravnom zavodu otvorenog tipa (u daljem tekstu: zavod)

Član 2.

Tekst ovog pravilnika dostupan je osuđenom sve vreme izdržavanja kazne u zavodu, u skladu sa zakonom.

II. PRIJEM OSUĐENOG

Identifikacija osuđenog

Član 3.

Prilikom prijema osuđenika obavezno se, u skladu sa zakonom, utvrđuje njegov identitet i to na osnovu pravosnažne sudske odluke i ličnih isprava (lične karte, putne isprave ili drugih dokumenata podobnih za utvrđivanje identiteta).

Pretresanje osuđenika

Član 4.

Pretresanje osuđenika mogu vršiti službena lica koja su istog pola kao osuđenik.
Ne smatra se pretresanjem osuđenika ako je izvršen samo spoljni pregled odeće i ličnog prtljaga.

Privremeno oduzimanje predmeta

Član 5.

Osuđeniku se prilikom prijema u zavod privremeno oduzimaju: novac, dragocenosti, noževi, makaze, žileti za brijanje, sprejovi, igle, remen, šal, pertle, kravate, ogledalo i slične stvari podobne za samopovređivanje, napad ili bekstvo.
Privremeno se oduzimaju i drugi predmeti koji su podobni za izvršenje krivičnog dela.

Potvrda o privremeno oduzetim predmetima

Član 6.

Potvrda o privremeno oduzetim predmetima sačinjava se u tri primerka u koju se upisuje: prezime, ime jednog roditelja i ime osuđenika, vrsta, količina i druge bitne osobine predmeta, broj presude, datum i čas oduzimanja predmeta, broj potvrde, potpis osuđenika, potpis službenog lica i službeni pečat.
Jedan primerak potvrde izdaje se osuđeniku, drugi primerak se ulaže u zavodsku arhivu, a treći u depozit osuđenika.
Ako se privremeno oduzimaju devizne novčanice, u potvrdi se upisuje vrsta valute, iznos i serijski brojevi novčanica.
Prilikom otpuštanja osuđenog, potpisana potvrda od strane osuđenika da je preuzeo privremeno oduzete predmete ulaže se u lični list.

Čuvanje privremeno oduzetih predmeta

Član 7.

Predmeti privremeno oduzeti od osuđenika čuvaju se u prostoriji zavoda, osigurani od oštećenja.
Novac i dragocenosti drže se u kasi ili na drugom sigurnom mestu.
Predmeti koji su po mišljenju zdravstvenog radnika podložni kvarenju oduzeće se od osuđenika i predati ili poslati porodici, ili licu koje osuđenik odredi, o trošku osuđenika. Na isti način može se postupiti i sa stvarima koje nisu podložne kvarenju.

Lekarski pregled

Član 8.

Neposredno posle prijema u zavod, osuđenika, u skladu sa zakonom, pregleda lekar i konstatuje u zdravstvenom kartonu njegovo zdravstveno stanje.

Kupanje i dezinfekcija

Član 9.

Po prijemu osuđenog u zavod vrši se podšišivanje, brijanje i kupanje.

Član 10.

O prijemu osuđenog, zavod izveštava nadležni sud i organ unutrašnjih poslova po mestu prebivališta, odnosno boravišta osuđenog.

Boravak u prijemnom odeljenju

Član 11.

Osuđeni koji nije boravio u zavodu za ispitivanje ličnosti osuđenih upućuje se u odeljenje za ispitivanje ličnosti, gde ostaje najduže trideset dana, u skladu sa zakonom.
U odeljenju za ispitivanje ličnosti ispituje se ličnost osuđenog sa psihološkog, pedagoškog, socijalnog i bezbedonosnog stanovišta i utvrđuje se program postupanja sa osuđenim.

Raspoređivanje osuđenog

Član 12.

Upravnik zavoda vrši raspoređivanje osuđenika u vaspitnu grupu, na radno mesto i u smeštajni objekat, najmanje dva puta u toku meseca.

Član 13.

Po prijemu u zavod za svakog osuđenog obrazuje se lični list u koji se unose podaci o osuđenom. Osuđeni se fotografiše i uzimaju mu se otisci prstiju.

III. POLOŽAJ OSUĐENOG

Smeštaj osuđenika

Član 14.

Prostorije u kojima osuđenici borave i rade moraju biti toliko prostrane da na svakog osuđenika dođe najmanje osam kubnih metara prostora, zagrejane i dovoljno osvetljene, u skladu sa zakonom.
Osuđeniku se obezbeđuje ormarić, odnosno posebna pregrada u ormanu ili poseban deo nameštaja za držanje stvari koje, po odobrenju upravnika zavoda, može imati kod sebe.
Sve prostorije u kojima borave osuđenici moraju se redovno provetravati i čistiti, a osuđenici su dužni da postupaju prema naređenju službenih lica zavoda kada je potrebno održavanje higijene.
Prostorije u kojima osuđeni borave, rade i hrane se, zagrevaju se u zimskom periodu. Zagrevanje prostorija zavisi od klimatskih uslova, a po pravilu traje od 15. oktobra do 15. aprila. Ukoliko vremenski uslovi ili drugi objektivni razlozi to zahtevaju, upravnik zavoda može skratiti ili produžiti grejnu sezonu.

Odevanje

Član 15.

Zavod je dužan da obezbedi osuđenima letnju i zimsku uniformu, u skladu sa zakonom.
U vremenu od 1. maja do 30. septembra osuđeni nose letnju, a od 1. oktobra do 30. aprila zimsku odeću i obuću.
U zavisnosti od klimatskih uslova upravnik zavoda može da odredi odstupanje od ovih rokova.
Osuđeni svojim potpisom potvrđuje prijem stvari na upotrebu i dužan je da ih brižljivo čuva i održava. Zabranjena je međusobna zamena i prekrajanje radne odeće.
Osuđeni je dužan da bude propisno obučen u svim prilikama kad se nalazi van spavaonice.
U sportskoj odeći osuđeni može biti za vreme i neposredno posle bavljenja sportom.
Direktor uprave može dozvoliti da osuđeni nosi sopstvenu odeću, u skladu sa zakonom.

Obezbeđivanje ležaja i posteljine

Član 16.

Zavod obezbeđuje svakom osuđenom poseban ležaj sa posteljinom. Uz ležaj osuđenom se obezbeđuje i poseban deo nameštaja za odlaganje odeće i obuće. Osuđeni su dužni da prostorije u kojima borave i rade uredno i čisto održavaju.
Osuđeni u ormanima mogu držati samo trajne prehrambene proizvode.

Čuvanje stvari dobijenih na poslugu

Član 17.

Prilikom zaduženja sa posteljinom, radnom odećom i obućom osuđenom se saopštava da je dužan da čuva stvari i predmete dobijene na poslugu, kojom prilikom potpisuje listu zaduženja, a ukoliko ih namerno ili grubom nepažnjom ošteti ili uništi, šteta će biti naplaćena shodno odredbama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija kojima se uređuje materijalna odgovornost osuđenog.

Stvari za ličnu upotrebu

Član 18.

Za vreme izdržavanja kazne osuđeni može imati kod sebe: pribor za održavanje lične higijene, pribor za brijanje, ortopedska pomagala, pribor za pisanje, pribor za čišćenje odeće i obuće i sopstvenu odeću po posebnom odobrenju direktora uprave.
Osuđeni može kod sebe imati spise i dokumentaciju u vezi sa krivičnom presudom, porodične fotografije i drugi pisani materijal čiji