Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 82. stav 1. Zakona o javnom tužilaštvu ("Službeni glasnik RS", broj 116 od 22. decembra 2008. godine), člana 58. stav 1. i člana 13. tačka 25. Zakona o Državnom veću tužilaca ("Službeni glasnik RS", broj 116 od 22. decembra 2008. godine),
Državno veće tužilaca donosi

PRAVILNIK

O KRITERIJUMIMA I MERILIMA ZA OCENU STRUČNOSTI, OSPOSOBLjENOSTI I DOSTOJNOSTI KANDIDATA ZA NOSIOCA JAVNOTUŽILAČKE FUNKCIJE

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 55 od 21 jula 2009)

GlavaI

Opšte odredbe

Predmet i cilj Pravilnika

Član 1.

Pravilnik o kriterijumima i merilima za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata za nosioca javnotužilačke funkcije (u daljem tekstu: Pravilnik) odnosi se na izbor javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca shodno čl. 129. i 131. Zakona o javnom tužilaštvu ("Službeni glasnik RS", broj 116 od 22. decembra 2008. godine) koji su izabrani ili raspoređeni po Zakonu o javnom tužilaštvu ("Službeni glasnik RS", br. 63/01, 42/02, 39/03, 44/04, 51/04, 61/05, 46/06 i 106/06) i Zakonu o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine ("Službeni glasnik RS", br. 67/03, 135/04, 61/05 i 101/07), a koji su na dan konstituisanja Državnog veća tužilaca nosioci javnotužilačke funkcije, kao i na predlaganje za izbor javnih tužilaca i predlaganje za prvi izbor zamenika javnih tužilaca.
Pravilnikom se utvrđuju objektivni i jedinstveni kriterijumi, primenjiva i uporediva merila i uređuje nepristrasan i kontroli podložan postupak utvrđivanja stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti.
Stručnost, osposobljenost i dostojnost predstavljaju osnov pri predlaganju i izboru nosioca javnotužilačke funkcije.

Utvrđivanje stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti

Član 2.

Stručnost se utvrđuje na osnovu: opšteg stručnog znanja i posedovanja posebnih znanja koja su od značaja za vršenje javnotužilačke funkcije.
Osposobljenost se utvrđuje na osnovu: ispoljene sposobnosti u primeni stručnih znanja i preduzimanja procesnih radnji, iskazane profesionalne veštine, analitičkog mišljenja, sposobnosti rasuđivanja i donošenja odluka, umešnosti obrazlaganja pravnih stavova, kvaliteta pisanog i usmenog izražavanja, sposobnosti komuniciranja i sposobnosti za timski rad.
Dostojnost se utvrđuje na osnovu ugleda koji kandidat uživa u profesionalnoj sredini svojim ponašanjem u vršenju javnotužilačke funkcije i van nje.

Utvrđivanje stepena ostvarenosti kriterijuma

Član 3.

Stepen ostvarenosti kriterijuma za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti utvrđuje se predviđenim merilima i izražava se ocenom.
Ocena je pokazatelj stručnosti i ospobljenosti javnog tužioca i zamenika javnog tužioca u vršenju javnotužilačke dužnosti.
Ocene su:
(1) ne zadovoljava,
(2) zadovoljava,
(3) zadovoljava za napredovanje.

Ocena stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti

Član 4.

Ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti nosioca javnotužilačke funkcije vrši Državno veće tužilaca.
Državno veće tužilaca pribavlja podatke i mišljenja od organa i organizacija kojima je kandidat radio, u skladu sa članom 80. stav 2. Zakona o javnom tužilaštvu.
Podatke o kandidatu Državno veće tužilaca pribavlja iz službene evidencije javnih tužilaštava u kojima je kandidat radio u poslednje tri godine.

Utvrđivanje proseka

Član 5.

Državno veće tužilaca je u obavezi da u roku od mesec dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika utvrdi i objavi prosečan broj donetih odluka po nosiocu javnotužilačke funkcije za vrstu tužilaštva za period od poslednje tri godine.
Prosek za opštinsko javno tužilaštvo utvrđuje se u odnosu na sva opštinska javna tužilaštva na području neposredno višeg okružnog javnog tužilaštva i računa se za svaku od poslednje tri kalendarske godine na taj način što se sabere ukupan broj donetih odluka opštinskih javnih tužilaštava na području neposredno višeg okružnog javnog tužilaštva, nakon čega se dobijeni broj podeli sa brojem nosilaca javnotužilačke funkcije kojima su dodeljeni predmeti u rad.
Prosek za okružno javno tužilaštvo utvrđuje se u odnosu na sva okružna javna tužilaštva na teritoriji neposrednog Apelacionog tužilaštva i računa se za svaku od poslednje tri kalendarske godine na taj način što se sabere ukupan broj donetih odluka okružnih javnih tužilaštava, nakon čega se dobijeni broj podeli sa brojem nosilaca javnotužilačke funkcije kojima su dodeljeni predmeti u rad.
Prosek za Republičko javno tužilaštvo, odnosno za ostala javna tužilaštva koja su nadležna za teritoriju cele Republike utvrđuje se na osnovu podataka za to tužilaštvo na taj način što se sabere ukupan broj donetih odluka za svaku vrstu predmeta posebno, nakon čega se dobijeni broj podeli sa brojem nosilaca javnotužilačke funkcije za svaku vrstu predmeta.

Značenje izraza

Član 6.

Izrazi u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
(1) Doneta odluka predstavlja procesno relevantni stav tužioca u koji spadaju: rešenje o odbačaju krivične prijave, zahtev za sprovođenje istrage, zahtev za proširenje istrage prema novom licu, predlog da se istraga ne sprovede, optužnica, optužni predlog, predlog za izricanje mere bezbednosti prema neuračunljivim licima, predlog da se pokrene pripremni postupak prema maloletniku, usvojeni predlog da se postupak prema maloletniku obustavi zbog necelishodnosti krivičnog gonjenja, predlog da se maloletniku izrekne krivična sankcija, a u predmetima KTR upisnika službena beleška.
(2) Posebno složeni predmeti i posebno složeni poslovi su oni predmeti, odnosno oni poslovi koji su kao takvi određeni od strane Republičkog javnog tužioca, na obrazloženi predlog nadležnog javnog tužioca, a u skladu sa kriterijumima koje utvrđuje Državno veće tužilaca.

GlavaII

Kriterijumi za ocenu zamenika javnog tužioca koji su na dan konstituisanja Državnog veća tužilaca nosioci javnotužilačke funkcije

Uopšte o kriterijumima za ocenu zamenika javnog tužioca i njihova podela

Član 7.

Kriterijumi za ocenu stručnosti i osposobljenosti u radu zamenika javnog tužioca su:
- efikasnost u postupanju,
- ispoljena stručnost,
- iskazana sposobnost u preduzimanju procesnih radnji, kvalitet pisanog i usmenog izražavanja i umešnost obrazlaganja pravnih stavova,
- usvajanje novih znanja, primena novih ovlašćenja, stručno usavršavanje i obuka,
- odnos i saradnja sa zaposlenima, sudom i drugim državnim organima, organizacijama i učesnicima u postupku.
Kriterijumi se dele na kvantitativne i opisne.
Kvantitativni kriterijum je efikasnost u postupanju.
Opisni kriterijumi su: ispoljena stručnost; iskazana sposobnost u preduzimanju procesnih radnji, kvaliteta pisanog i usmenog izražavanja i umešnosti obrazlaganja pravnih stavova; usvajanje novih znanja, primena novih ovlašćenja, stručno usavršavanje i obuka; odnos i saradnja sa zaposlenima, sudom, drugim državnim organima, organizacijama i učesnicima u postupku.
Ostvarenost opisnih kriterijuma utvrđuje se na osnovu podataka za poslednje tri kalendarske godine.

Efikasnost u postupanju

Član 8.

Ocena efikasnosti u postupanju vrši se na sledeći način: podaci iz evidencije javnog tužilaštva koji se odnose se na broj donetih odluka nosioca javnotužilačke funkcije upoređuju se sa podatkom o proseku donetih odluka po nosiocu javnotužilačke funkcije shodno članu 5. ovog pravilnika.
Stepen ostvarenosti merila:
nosilac javnotužilačke funkcije koji je u periodu ocenjivanja prosečno doneo odluka:
- do 50% od proseka - ne zadovoljava,
- od 50% do 120% od proseka - zadovoljava,
- preko 120% od proseka - zadovoljava za napredovanje.
Nosilac javnotužilačke funkcije koji je radio na posebno složenim predmetima ili vršio posebno složene poslove u javnom tužilaštvu, a ostvario do 50% od proseka ocenjuje se ocenom "zadovoljava", a onaj koji je ostvario od 50% do 120% od proseka ocenjuje se "zadovoljava za napredovanje".
Republički javni tužilac može na obrazloženi predlog nadležnog javnog tužioca, a u skladu sa kriterijumima Državnog veća tužilaca, oceniti nosioca javnotužilačke funkcije iz stava 3. ovog člana ocenom "zadovoljava za napredovanje" i kada je ostvario do 50 % od proseka, ako je takva ocena očigledno opravdana radom na posebno složenim predmetima.
Ocena po osnovu stava 3. ovog člana mora biti posebno obrazložena.

Ispoljena stručnost

Član 9.

Ocena ispoljene stručnosti nosioca javnotužilačke funkcije vrši se na osnovu procene stepena složenosti predmeta koji su mu dodeljeni u rad, rada sa pripravnicima i saradnicima, iskazanog opšteg stručnog znanja neophodnog za kvalitetno obavljanje funkcije i stručnog znanja iz posebnih oblasti od značaja za rad u javnom tužilaštvu.
Utvrđivanje ocene vrši se na osnovu zapažanja ili primedbi javnog tužioca, odnosno zapažanja ili primedbi prilikom pregleda rada, kao i osnovanosti pritužbi na rad.
Sa podacima iz stava 2. kolegijum upoznaje javni tužilac.
Stepen ostvarenosti merila:
nosilac javnotužilačke funkcije koji u periodu ocenjivanja
- ne ispoljava stručno znanje; iznete su brojne i suštinske primedbe ili je ocenjeno da su brojne pritužbe uglavnom osnovane - ne zadovoljava,
- ispoljava potrebno stručno znanje; nema suštinskih primedbi na njegov rad - zadovoljava,
- ispoljava nadprosečno stručno znanje; visok stepen stručnog znanja iz posebnih oblasti od značaja za rad u javnom tužilaštvu; radi na posebno složenim predmetima;
- radi sa pripravnicima i saradnicima; radi na složenim projektima obuke - zadovoljava za napredovanje.
Ocena iz stava 4. tačka 3. ovog člana mora biti posebno obrazložena.

Iskazana sposobnost u preduzimanju procesnih