Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 187. stav 3. i člana 221. stav 1. tačka 1) Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službeni glasnik RS", br. 107/05, 109/05 - ispravka, 57/11, 110/12 - US i 119/12),
Upravni odbor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, na sednici održanoj 7. juna 2013. godine, donosi

PRAVILNIK

O KONTROLI SPROVOĐENjA ZAKLjUČENIH UGOVORA SA DAVAOCIMA ZDRAVSTVENIH USLUGA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 72 od 14. avgusta 2013)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom se uređuju način i postupak kontrole sprovođenja zaključenih ugovora između Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (u daljem tekstu: Republički fond) i davalaca zdravstvenih usluga, kao i drugih subjekata koji učestvuju u ostvarivanju prava iz zdravstvenog osiguranja.

Član 2.

Kontrola sprovođenja zaključenih ugovora sa davaocima zdravstvenih usluga obuhvata:
- kontrolu pravilnosti izvršavanja zaključenih ugovora između Republičkog fonda i davalaca zdravstvenih usluga;
- kontrolu zakonitog i namenskog korišćenja finansijskih sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja prenetih davaocima zdravstvenih usluga za ostvarivanje zakonom utvrđenih prava osiguranih lica;
- kontrolu ličnih podataka koji se odnose na zdravstveno stanje osiguranih lica koji se vode u medicinskoj dokumentaciji osiguranog lica u skladu sa zakonom.

Član 3.

Kontrolu sprovođenja zaključenih ugovora sa davaocima zdravstvenih usluga vrši Republički fond u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom.

Član 4.

Kontrola sprovođenja zaključenih ugovora sa davaocima zdravstvenih usluga organizuje se i vrši u Republičkom fondu, u okviru Sektora za kontrolu.
Pokrajinski fond obavlja poslove kontrole sprovođenja zaključenih ugovora između filijala i davalaca zdravstvenih usluga na području autonomne pokrajine.
U filijali se organizuje i vrši kontrola izvršavanja ugovornih obaveza davalaca zdravstvenih usluga sa kojima je zaključen ugovor.

Član 5.

Kontrolu pravilnosti izvršavanja zaključenih ugovora sa davaocima zdravstvenih usluga, kao i kontrolu zakonitog i namenskog korišćenja finansijskih sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, prenetih davaocima zdravstvenih usluga za ostvarivanje zakonom utvrđenih prava osiguranih lica vrše službena lica (u daljem tekstu: nadzornik osiguranja) Republičkog fonda, filijale, odnosno Pokrajinskog fonda.

Član 6.

Poslove nadzornika osiguranja može vršiti zaposleni u Republičkom fondu koji ima stečeno visoko obrazovanje iz naučne oblasti: ekonomske nauke, pravne nauke, medicinske nauke, stomatološke nauke ili farmaceutske nauke.
Pored uslova iz stava 1. ovog člana, nadzornik osiguranja mora imati položen stručni ispit.

Član 7.

Za kontrolu ličnih podataka koji se odnose na zdravstveno stanje osiguranih lica, koji se vode u medicinskoj dokumentaciji osiguranog lica, nadzornik osiguranja je ovlašćen doktor medicine, doktor stomatologije, odnosno diplomirani farmaceut.

Član 8.

U postupku vršenja kontrole nadzornik osiguranja ima i daje na uvid službenu legitimaciju izdatu od strane direktora Republičkog fonda.

Član 9.

Nadzornik osiguranja je samostalan u radu u granicama ovlašćenja utvrđenih zakonom i ovim pravilnikom, lično je odgovoran za svoj rad i dužan da postupa savesno i nepristrasno u vršenju poslova kontrole.
Podatke koji se odnose na medicinsku dokumentaciju osiguranih lica, a do kojih dođe u vršenju kontrole, nadzornik osiguranja je obavezan da čuva u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

Član 10.

U zavisnosti od predmeta i obima, kontrolu sprovođenja ugovornih obaveza obavlja jedan ili više nadzornika osiguranja.

II. NAČIN I POSTUPAK OBAVLjANjA POSLOVA KONTROLE

Član 11.

Nalog za pokretanje postupka kontrole donosi u skladu sa usvojenim godišnjim programom rada ili na osnovu posebnog zahteva direktor Republičkog fonda, odnosno direktor Sektora za kontrolu.
Kada se zbog predmeta i obima, kontrola obavlja od strane najmanje tri nadzornika osiguranja, obrazuje se komisija. Rešenje o obrazovanju komisije donose lica iz stava 1. ovog člana.
Nalogom, odnosno rešenjem mora biti određen nadzornik osiguranja koji će izvršiti kontrolu, subjekat kontrole, predmet kontrole, kao i dužina trajanja kontrole.

Član 12.

Postupak kontrole sastoji se od pripreme, kontrole i zapisnika.
Priprema poslova kontrole podrazumeva postupke i radnje pre same kontrole, a obuhvata prikupljanje