Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 70. stav 1. i člana 71. stav 2. Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) i tačke 8. stav 5. podtačka 5) Odluke o osnivanju Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 76/09),
Upravni odbor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije donosi

PRAVILNIK

O KONTROLI RADIOAKTIVNOSTI ROBA PRI UVOZU, IZVOZU I TRANZITU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 44 od 17. juna 2011)

PREDMET UREĐIVANjA

Član 1.

Ovim pravilnikom se uređuju:
1. metode i način kontrole radioaktivnosti pri uvozu, izvozu i tranzitu, životnih namirnica, vode za piće, stočne hrane, veštačkih đubriva, lekova, predmeta opšte upotrebe, građevinskih materijala, rude, metalnih proizvoda primarnog oblika, mineralnih sirovina, sekundarnih sirovina i druge robe;
2. procedura korišćenja monitora i postupak za intervenciju u slučaju nedozvoljenog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala preko granice Republike Srbije.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1. životna namirnica jeste svaka supstanca ili proizvod, prerađena, delimično prerađena ili neprerađena a namenjena je za ishranu ljudi ili se opravdano može očekivati da će se koristiti za ljudsku upotrebu, osim hrane za životinje koje ne služe za proizvodnju hrane, živih životinja, ako nisu pripremljene za stavljanje u promet radi ishrane ljudi, biljaka pre žetve, berbe ili ubiranja plodova, medicinskih proizvoda, kozmetičkih proizvoda, duvana i duvanskih proizvoda, narkotika ili psihotropnih supstanci, ostataka (rezidua) i kontaminenata. Životna namirnica jeste i piće, guma za žvakanje, kao i bilo koja supstanca namenski dodata hrani tokom pripreme, obrade ili proizvodnje;
2. stočna hrana jeste svaka supstanca ili proizvod, prerađena, delimično prerađena ili neprerađena, a namenjena je za ishranu životinja koje služe za proizvodnju hrane;
3. identifikacija radionuklida jeste kvalitativno i kvantitativno određivanje sadržaja radionuklida u ispitivanom uzorku.

KONTROLA NEDOZVOLjENOG I ILEGALNOG PROMETA NA GRANIČNIM PRELAZIMA

Član 3.

Kontrola nedozvoljenog i ilegalnog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala preko granice Republike Srbije vrši se na graničnim prelazima.
Neposrednu kontrolu nedozvoljenog i ilegalnog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala vrše pripadnici Uprave carina (u daljem tekstu: carinski službenici) koristeći prenosne indikatore zračenja i stacionarne monitore zračenja. Carinski službenici imaju zadatak da pri vršenju kontrole roba i putnika detektuju svako prekoračenje doze iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju.

Član 4.

Ukoliko carinski službenik detektuje prekoračenje doze od 20% iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju, o tome odmah obaveštava inspekciju nadležnu za zaštitu od jonizujućih zračenja i Agenciju za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije (u daljem tekstu: Agencija) koji odlučuju o daljem postupku.
Vozilo u kojem je detektovano prekoračenje doze iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju smešta se na bezbedno mesto sa koga neće ugroziti granični prelaz i zdravlje ljudi.

Član 5.

Agencija pruža stručnu podršku carinskim službenicima za kontrolu radioaktivnosti na graničnim prelazima.
Po nalogu Agencije, pravna lica ovlašćena za obavljanje poslova određivanja sadržaja u robama pri uvozu, izvozu i tranzitu (u daljem tekstu: ovlašćena pravna lica) sprovode stručnu i tehničku podršku na graničnim prelazima.

METODE I NAČIN KONTROLE ROBA PRI UVOZU, IZVOZU I TRANZITU

Član 6.

Kontrola radioaktivnosti pri uvozu obavezna je za životne namirnice, vodu za piće, hranu za životinje, veštačka đubriva, lekove (osim radiofarmaceutika), predmete opšte upotrebe, građevinske materijale, rude, metalne proizvode primarnog oblika, mineralne sirovine, sekundarne sirovine.
Kontrola radioaktivnosti se vrši na osnovu merenja koja vrše ovlašćena pravna lica i podrazumevaju merenje jačine doze jonizujućih zračenja poreklom iz robe i ispitivanje uzoraka roba metodom gamaspektromerije.
Kontrola radioaktivnosti roba pri uvozu, izvozu i tranzitu može se izvršiti i na osnovu sertifikata o radioaktivnosti koji prati robu (u daljem tekstu: sertifikat), a koji je izdala laboratorija akreditovana za ispitivanje radioaktivnosti.
Sertifikat je originalan i izdat na jeziku zemlje porekla, kao i na srpskom jeziku u slučaju uvoza.
Sertifikat sadrži: naziv i punu adresu izvoznika, zemlju porekla robe, zemlju uvoza, prevozno sredstvo i identifikaciju prevoznog sredstva, naziv i opis robe, količinu robe, datum, mesto, pečat i potpis izvoznika, naziv i punu adresu laboratorije koja je izvršila ispitivanje, naziv akreditacionog tela kod kojeg je laboratorija akreditovana, broj ispitanih uzoraka, sadržaj radionuklida za svaki ispitani uzorak (za robu za koju su obavezna gamaspektrometrijska merenja), najveća izmerena vrednost jačine doze na površini pošiljke (za robu za koju su obavezna merenja jačine doze), datum kada je izvršeno ispitivanje, mesto, pečat i potpis laboratorije koja je izvršila ispitivanje.
Izuzetno, prema posebnom nalogu inspekcijskih organa vrši se ispitivanje prisustva čistih beta i alfa emitera.

Član 7.

Merenje jačine doze obavezno je za građevinske materijale, metalne proizvode primarnog oblika, mineralne sirovine i sekundarne sirovine navedene u Prilogu 1 ovog pravilnika.
Za robu za koju su merenja jačine doze utvrdila odstupanje veće od dvostruke vrednosti prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju, vrši se identifikacija radionuklida metodom gamaspektrometrije.

Član 8.

Identifikacija radionuklida gamaspektrometrijom obavezna je za životne namirnice, stočnu hranu, veštačka đubriva, građevinske materijale, metalne proizvode primarnog oblika, mineralne sirovine i sekundarne sirovine koji su navedeni u Prilogu 2 ovog pravilnika.

Član 9.

U slučaju tranzita roba, vrši se samo kontrola prenosnim indikatorima zračenja i stacionarnim monitorima zračenja koju obavljaju carinski službenici.
Ukoliko carinski službenik detektuje prekoračenje doze od 20% iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju, postupa po proceduri iz člana 4. ovog pravilnika.

Član 10.

Uzorkovanje robe za koju su potrebna gamaspektrometrijska ispitivanja vrši ovlašćeno pravno lice po nalogu veterinarske, fitosanitarne, sanitarne inspekcijske službe ili fitosanitarne inspekcije za bezbednost hrane, u skladu sa njihovim nadležnostima.
Uzorkovanje robe se vrši na samom graničnom prelazu ili u mestu carinjenja.
Uzorkovanje robe za koju su potrebna gamaspektrometrijska ispitivanja, a koja nije u nadležnosti veterinarske, fitosanitarne, sanitarne inspekcijske službe ili fitosanitarne inspekcije za bezbednost hrane, vrši ovlašćeno pravno lice po nalogu inspekcije nadležne za zaštitu od jonizujućih zračenja ili inspekcije nadležne za nuklearnu sigurnost i upravljanje radioaktivnim otpadom, na samom graničnom prelazu.

Član 11.

Troškove merenja koja vrše ovlašćena pravna lica snosi uvoznik, odnosno vlasnik robe u slučaju tranzita.

Član 12.

Do dobijanja izveštaja o izvršenim merenjima od strane ovlašćenog pravnog lica zabranjuje se uvoz i carinjenje robe, ali se može izdati privremeno rešenje o prevozu do odredišne carinarnice radi privremenog smeštaja.
Po izvršenim merenjima, ovlašćeno pravno lice dostavlja izveštaj nadležnoj inspekciji koja donosi rešenje na osnovu izveštaja.

Član 13.

Kontrolu radioaktivnosti robe koja se izvozi vrše ovlašćena pravna lica.
Obavezna je kontrola radioaktivnosti sekundarnih sirovina koje se izvoze.
Kontrola robe koja se izvozi obavlja se na mestu utovara. Nakon obavljene kontrole radioaktivnosti sekundarnih sirovina, ovlašćeno pravno lice izvozniku dostavlja izveštaj o obavljenim merenjima.
Izveštaj o obavljenim merenjima radioaktivnosti sekundarnih sirovina sadrži najmanje sledeće podatke:
1. mesto i datum merenja;
2. ovlašćeno pravno lice koje je obavilo merenje radioaktivnosti;
3. vrstu sekundarne sirovine;
4. količinu sekundarne sirovine;
5. izvoznik sekundarnih sirovina;
6. prevoznik pošiljke sekundarnih sirovina;
7. organizator prevoza pošiljke otpadnih sirovina;
8. primalac pošiljke sekundarnih sirovina;
9. registarski broj motornog ili priključnog vozila, ukoliko se prevoz obavlja drumskim saobraćajem ili broj tovarnog lista vagona, ukoliko se prevoz obavlja železničkim saobraćajem;
10. jačina doze osnovnog zračenja na mernom mestu;
11. opis, kako su