Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 67. st. 1. i 3. Zakona o prelaženju državne granice i kretanju u graničnom pojasu ("Službeni list SFRJ", br. 34/79), u sporazumu sa saveznim sekretarom za narodnu odbranu, savezni sekretar za unutrašnje poslove propisuje

PRAVILNIK

O KONTROLI PRELAŽENjA DRŽAVNE GRANICE I O KRETANjU, BORAVKU, NASTANjIVANjU, LOVU I RIBOLOVU U GRANIČNOM POJASU

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 14/80)

Član 1.

Ovim pravilnikom se propisuju: način vršenja kontrole prelaženja državne granice, prenošenja oružja preko državne granice, kretanje i zadržavanje na graničnom prelazu, kretanje i boravak u graničnom pojasu, lov i ribolov u graničnom pojasu, nastanjivanje u graničnom pojasu, davanje odobrenja za let civilnog vazduhoplova iznad graničnog pojasa, izgradnja objekata u graničnom pojasu i evidencija o kontroli prelaženja državne granice, kao i obrasci dozvola za kretanje i boravak na graničnom prelazu, za kretanje i boravak van mesta graničnog prelaza i za kretanje i boravak u graničnom pojasu.

1. Kontrola prelaženje državne granice

Član 2.

Kontrola prelaženje državne granice vrši se odmah po dolasku prevoznog sredstva, odnosno putnika na granični prelaz. Kontrola se može, po potrebi, vršiti i u samom prevoznom sredstvu ili na drugom određenom mestu na području graničnog prelaza.
Kontrola prelaženja državne granice vrši se za vreme redovnog zadržavanja prevoznog sredstva na graničnom prelazu, a izuzetno može se vršiti u vozovima, vazduhoplovima, pomorskim i rečnim plovilima u međunarodnom saobraćaju i van graničnog prelaza.
Kontrolu prelaženja državne granice vrše, po pravilu, organi unutrašnjih poslova nadležni za kontrolu prelaženja državne granice na ulazu u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju prvi, a na izlazu iz Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije - poslednji.

Član 3.

Organizacije udruženog rada za iskorišćavanje luka, odnosno iskorišćavanje rečnih, jezerskih i vazduhoplovnih pristaništa i železničko-transportne organizacije udruženog rada, kao i sopstvenici, odnosno korisnici prevoznih sredstava u međunarodnom pomorskom, rečnom, jezerskom, vazdušnom i železničkom saobraćaj, dužni su da blagovremeno, a najdocnije u roku od dva časa - ako se radi o vazduhoplovu, odnosno 12 časova - ako se radi o drugim prevoznim sredstvima, obaveste organ nadležan za kontrolu prelaženja državne granice o ulasku, odnosno izlasku redovnih i vanrednih prevoznih sredstava koja prelaze državnu granicu.

Član 4.

Organizacije udruženog rada za iskorišćavanja luka, odnosno za iskorišćavanje rečnih, jezerskih i vazduhoplovnih pristaništa i železničke transportne organizacije udruženog rada, kao i sopstvenici, odnosno korisnici prevoznih sredstava, odnosno lica koja upravljaju prevoznim sredstvima u međunarodnom saobraćaju, dužni su da ovlašćenom službenom licu organa nadležnog za kontrolu prelaženja državne granice prilikom vršenja kontrole prelaženja državne granice u samom prevoznom sredstvu stave na raspolaganje potrebne prostorije, i omoguće slobodan pristup i besplatan prevoz prevoznim sredstvom u toku vršenja kontrole i povratka u mesto službovanja.
Organizacije iz stava 1. ovog člana dužne su da osvetle prevozno sredstvo, odnosno deo područja graničnog prelaza na kome se vrši kontrola.

Član 5.

Spisak putnika i prepis popisa članova posade plovila koje dolazi iz inostranstva ili odlazi u inostranstvo sadrže: prezime i ime putnika, odnosno član posade, datum njegovog rođenja, državljanstvo i broj putne isprave ili druge isprave o identitetu.
Prilikom vršenja kontrole putnih isprava ili drugih isprava o identitetu putnika i članova posade plovila u međunarodnom pomorskom, rečnom i jezerskom saobraćaju utvrđuje se identitet svih lica na plovilu i upoređuju podaci iz putnih isprava ili drugih isprava o identitetu lica na plovilu sa podacima u spisku putnika i prepisu popisa članova posade, odnosno popisa članova posade.

Član 6.

Prostor na kome se prevozna sredstva pri prelasku državne granice zaustavljaju, odnosno pristaju, određuju:
1) na području drumskog graničnog prelaza - organ nadležan za kontrolu prelaženja državne granice u sporazumu sa nadležnom carinarnicom;
2) na području aerodromskog, pomorskog, rečnog, jezerskog i železničkog graničnog prelaza - organizacija udruženog rada za iskorišćavanja luka, odnosno za iskorišćavanje rečnih, jezerskih i vazduhoplovnih pristaništa, odnosno šef železničke stanice, u sporazumu sa organom nadležnim za kontrolu prelaženja državne granice, nadležnom carinarnicom i lučkom, odnosno pristanišnom kapetanijom.

Član 7.

Članovi posade plovila, odnosno osoblje zaposleno na prevoznim sredstvima i putnici koji tim sredstvima ulaze u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju iz inostranstva, odnosno izlaze iz Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije u inostranstvo, mogu do završetka kontrole prelaženja državne granice na graničnom prelazu opštiti samo sa ovlašćenim službenim licima koja vrše propisanu kontrolu na graničnom prelazu.
Zapovednik plovila, odnosno vazduhoplova, voditelj čamca, železničko osoblje i vozač drugog prevoznog sredstva ne smeju dopustiti da se po završenoj kontroli prelaženja državne granice ukrcaju u prevozno sredstvo druga lica bez odobrenja ovlašćenog službenog lica organa nadležnog za kontrolu prelaženja državne granice.

Član 8.

Ako plovilu u međunarodnom saobraćaju na kome je izvršena kontrola prelaženja državne granice na ulazu, odnosno izlazu dođe, u toku dalje plovidbe u obalnom moru i na rekama i jezerima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije na kojima se vrši međunarodna plovidba, u dodir sa drugim plovilima, zapovednik plovila je dužan, na zahtev organa nadležnog za kontrolu prelaženja državne granice, da plovilo ponovo podvrgne kontroli prelaženja državne granice. Troškove naknade kontrole snosi sopstvenik, odnosno korisnik plovila.

Član 9.

U slučaju više sile (poplava, požar, druga elementarna nepogoda) lica stalno nastanjena ili zatečena u graničnom pojasu mogu prelaziti državnu granicu i van mesta određenog za prelaženje državne granice i bez važeće putne isprave, dok razlozi više sile postoje.
Stranci koji u slučaju iz stava 1. ovog člana prelazeći državnu granicu dođu na teritoriju Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije prijavljuju prelazak državne granice najbližem organu uprave nadležnom za unutrašnje poslove, odnosno stanici milicije ili najbližoj graničnoj vojnoj jedinici.
Organ u republici, odnosno autonomnoj pokrajini nadležan za unutrašnje poslove obavestiće o prelasku državne granice lica iz stava 2. ovog člana, republički, odnosno pokrajinski organ uprave nadležan za unutrašnje poslove i granične organe susedne države.
Prelaženje državne granice iz stava 1. ovog člana može se vršiti i preko graničnih prelaza za međunarodni saobraćaj, odnosno i preko graničnih prelaza za pogranični saobraćaj. Ako se prelaženje državne granice vrši preko tih graničnih prelaza, saglasnost za prelaženje daje organ nadležan za kontrolu prelaženja državne granice.

Član 10.

Organ uprave nadležan za unutrašnje poslove vratiće odmah preko državne granice stranca za koga utvrdi da je nenamerno prešao državnu granicu, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.

Član 11.

Lica koja prelaze državnu granicu van graničnog prelaza po međunarodnom ugovoru, dužna su da se prethodno prijave najbližem organu u republici, odnosno autonomnoj pokrajini nadležnom za unutrašnje poslove.
Organ iz stava 1. ovog člana obavestiće o prijavi nadležnu graničnu vojnu jedinicu.

2. Prenošenje oružja i municije preko državne granice

Član 12.

Smatraće se da je prijavljivanje oružja i municije na graničnom prelazu izvršeno ako su prijavljeni ovlašćenom službenom licu organa unutrašnjih poslova nadležnog za kontrolu prelaženja državne granice ili carinskom radniku.
O prijavljenom oružju i municiji ovlašćeno