Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 25. stav 3. Zakona o turizmu ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 88/10 i 99/11 - dr. zakon),
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja donosi

PRAVILNIK

O KATEGORIZACIJI TURISTIČKIH MESTA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS". br. 24 od 30. marta 2012, 31/12)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi za određivanje kategorije turističkog mesta, način određivanja i promene kategorije, kao i vrste podataka o turističkim mestima koji se evidentiraju u Registru turizma.

Član 2.

Razvrstavanje turističkih mesta u kategorije vrši se na osnovu kvantitativnih i kvalitativnih kriterijuma.
Kvantitativni kriterijumi procenjuju se na osnovu raspoloživih podataka obima turističkog prometa u poslednje tri godine koje prethode godini u kojoj se vrši određivanje kategorije turističkog mesta.
Kvalitativni kriterijumi procenjuju se na osnovu stepena izgrađenosti komunalne, saobraćajne i turističke infrastrukture kao i turističke suprastrukture područja koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta (u daljem tekstu: područje).

II. KVANTITATIVNI KRITERIJUMI

Obim turističkog prometa

Član 3.

Procena obima turističkog prometa područja, određuje se na osnovu:
1) registrovanog broja dolaska turista;
2) registrovanog broja noćenja turista u ugostiteljskim objektima za smeštaj;
3) ukupnog broja noćenja turista u ugostiteljskim objektima za smeštaj u toku godine u odnosu na broj stanovnika područja.
Procena obima turističkog prometa iz stava 1. ovog člana vrši se na osnovu zvaničnih podataka Republičkog zavoda za statistiku, sabiranjem raspoloživih podataka o turističkom prometu i deljenjem sa brojem godina koje su obuhvaćene statističkim izveštajem.
Broj stanovnika područja iz stava 1. tačka 3. ovog člana utvrđuje se prema poslednjem popisu stanovništva.
Procena obima turističkog prometa vrši se prema vrednostima navedenim u Tabeli broj 1 - Obim turističkog prometa, koja je odštampana uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Na osnovu kvantitativnih kriterijuma područje se razvrstava na sledeći način:
- u grupuIako vrednost turističkog prometa iznosi od 12 do 15 bodova;
- u grupuIIako vrednost turističkog prometa iznosi od 9 do 11 bodova;
- u grupuIIIako vrednost turističkog prometa iznosi od 5 do 8 bodova;
- u grupuIVako vrednost turističkog prometa iznosi od 1 do 4 boda.

III. KVALITATIVNI KRITERIJUMI

Komunalna infrastruktura

Član 5.

Procena stepena izgrađenosti komunalne infrastrukture vrši se na osnovu sledećih kriterijuma: vodovodna mreža (javna vodovodna mreža sprovedena na području celog mesta ili obezbeđeno snabdevanje higijenski ispravnom vodom u dovoljnoj količini); kanalizaciona mreža (javna kanalizaciona mreža sa uređajem za prečišćavanjem otpadnih voda ili organizovano redovno pražnjenje septičkih jama); električna mreža (električna mreža na području celog mesta, javna rasveta); telekomunikacije (uspostavljena fiksna telefonija, pokrivenost signalima mreža mobilne telefonije na celokupnom području, pokrivenost priključcima za internet); usluge uklanjanja otpada (uklanjanje čvrstih otpadnih materija, organizovan odvoz smeća).
Prilikom procene stepena izgrađenosti komunalne infrastrukture uzima se u obzir i pružanje usluga zdravstvene zaštite i uređenost i opremljenost javnih površina na području.
Procena pružanja usluga zdravstvene zaštite na području vrši se na osnovu dostupnosti medicinskoj pomoći (dom zdravlja/ambulanta, blizina bolnice ili lečilišta do 15 km).
Uređenost i opremljenost javnih površina na području procenjuje se na osnovu sledećih kriterijuma: postavljene korpe za otpatke na javnim površinama, uređeni središnji trgovi, održavanje zelenih površina, održavanje zelenih površina oko lokalnih saobraćajnica od ulaska u mesto i u samom mestu.

Saobraćajna infrastruktura

Član 6.

Procena stepena izgrađenosti saobraćajne infrastrukture vrši se na osnovu sledećih kriterijuma: udaljenost aerodroma od područja koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta; udaljenost sportskog aerodroma od područja koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta; udaljenost železničke stanice od područja koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta; autobuska stanica (povezanost mesta autobuskim linijama sa drugim destinacijama); luka (za međunarodni saobraćaj); parking sa organizovanom naplatom ili garaža (obezbeđeno parkiranje vozila na parkingu sa organizovanom naplatom ili u garaži); usluge taksi prevoza (organizovane usluge taksi prevoza); saobraćajna signalizacija i oprema saobraćajnica (jasno obeleženi pešački prelazi, natkrivena čekališta na autobuskim stanicama, odmorište uz saobraćajnice opremljeno klupama); turistička signalizacija na putevima (interpelacijske table, panoi sa planovima grada/opštine/naselja i drugim turističkim informacijama, table dobrodošlice).

Turistička infrastruktura

Član 7.

Procena stepena izgrađenosti turističke infrastrukture vrši se na osnovu izgrađenosti područja u pogledu sledećih vrsta objekata: turistički informativni centar (organizovano informisanje turista, centar za prihvat turista i posetilaca); otvoreni i zatvoreni objekti sportske rekreacije (teniski teren, golf, mini golf, fudbalski teren, odbojkaški teren, košarkaški teren, bazen za kupanje, male veštačke akumulacije sa kupalištem, dečje igralište, teren za jahanje, biciklistička staza, trim staza, staza zdravlja, staza za motorne sanke, panoramski put); tematski i zabavni park (jedan ili više tematskih ili zabavnih parkova); objekti nautičkog turizma; ostala infrastruktura i objekti (vidikovac, objekat za posmatranje prirodnih retkosti, objekat za predah i kraće zadržavanje turista, muzej, letnja pozornica, pešačke staze, objekti avanturističke aktivnosti - bandži, paraglajding itd.).

Član 8.

Prilikom procene stepena izgrađenosti turističke infrastrukture uzima se u obzir i prirodna i kulturna baština, kao i turistički proizvodi područja.
Procena prirodne i kulturne baštine područja vrši se na osnovu sledećih kriterijuma: prirodna baština (prostiranje nacionalnog parka na području koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta, prostiranje parka prirode na području koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta, poseban rezervat udaljen do 70 km od područja koje se razvrstava u kategoriju turističkog mesta); nepokretna kulturna dobra u funkciji turizma (spomenici kulture, prostorne kulturne-istorijske celine, arheološka nalazišta - blizina do 30 km, znamenita mesta, lokaliteti i spomenici pod zaštitom UNESKA).
Procena ponude turističkih proizvoda područja vrši se u odnosu na sledeće turističke proizvode: gradski odmor ("City break"); kružna putovanja ("Touring"); poslovni turizam + MICE (kapacitet do 100, 200 i 500 mesta); zdravstveni turizam ("Spa/njellness") (utvrđeno područje banje, pružanje usluga zdravstvenog turizma); planine (uređene ski staza/spasilačke ekipe, sertifikat FIS-a, mogućnost veštačkog osnežavanja); jezera i reke (tuševi/toaleti, kabine za presvlačenje, spasilačka služba, skakaonica, tobogan, odbojka na pesku, suncobrani, ležaljke, pedaline i dr, prilaz za invalide, korpe za