Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 8. stav 6. Zakona o upravljanju otpadom ("Službeni glasnik RS", broj 36/09),
Ministar životne sredine i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O KATEGORIJAMA, ISPITIVANjU I KLASIFIKACIJI OTPADA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 56 od 10. avgusta 2010)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se: Katalog otpada; lista kategorija otpada (Lj lista); lista kategorija opasnog otpada prema njihovoj prirodi ili aktivnosti kojom se stvaraju (Y lista); lista komponenti otpada koji ga čine opasnim (C lista); lista opasnih karakteristika otpada (H lista); lista postupaka i metoda odlaganja i ponovnog iskorišćenja otpada (D i R lista); granične vrednosti koncentracije opasnih komponenti u otpadu na osnovu kojih se određuju karakteristike otpada; vrste parametara za određivanje fizičko-hemijskih osobina opasnog otpada namenjenog za fizičko-hemijski tretman; vrste parametara za ispitivanje otpada za potrebe termičkog tretmana; vrste parametara za ispitivanje otpada i ispitivanje eluata namenjenog odlaganju; vrste, sadržina i obrazac izveštaja o ispitivanju otpada i način i postupak klasifikacije otpada.

Član 2.

Katalog otpada je zbirna lista neopasnog i opasnog otpada prema kojoj se vrši razvrstavanje otpada u dvadeset grupa u zavisnosti od mesta nastanka i porekla, data u Prilogu 1. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Grupe otpada iz stava 1. ovog člana označene su dvocifrenim brojevima, a šestocifrenim brojevima označene su pojedinačne vrste otpada.
Brojevi iz stava 2. ovog člana nazivaju se indeksni brojevi otpada i označavaju:
1) prve dve cifre označavaju aktivnost iz koje nastaje otpad;
2) treća i četvrta cifra označavaju proces u kojem otpad nastaje;
3) peta i šesta cifra označavaju deo procesa iz kojeg otpad nastaje.
U Katalogu otpada, opasan otpad označen je zvezdicom (*) koja se stavlja posle indeksnog broja.

Član 3.

Otpad je određen prema kategorijama koje su date u Prilogu 2. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Lista kategorija ili srodnih tipova opasnog otpada prema njihovoj prirodi ili prema aktivnosti kojom se stvaraju (Y lista) data je u Prilogu 3. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Opasan otpad se određuje prema karakteristikama otpada koje ga čine opasnim (N lista) i komponentama otpada zbog kojih se otpad smatra opasnim (S lista).
Komponente otpada zbog kojih se otpad smatra opasnim ako ima opasne karakteristike (S lista) date su Prilogu 4. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Otpad karakterisan kao opasan koji pokazuje jednu ili više karakteristika sa Liste opasnih karakteristika otpada (H lista) dat je u Prilogu 5. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo i u odnosu na H3-H8, H10 i H11 jednu ili više od sledećih karakteristika, i to:
1) tačka paljenja (manje ili jednako) (manje ili jednako) 55oC;
2) jedna ili više supstanci klasifikovanih kao veoma toksične pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako) 0,1%;
3) jedna ili više supstanci klasifikovanih kao toksične pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako) 3%;
4) jedna ili više supstanci klasifikovanih kao štetne pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako) 25%;
5) jedna ili više korozivnih supstanci klasifikovanih kao R35 (izaziva ozbiljne opekotine) pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako) 1%;
6) jedna ili više korozivnih supstanci klasifikovanih kao R34 (izaziva opekotine) pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako) 5%;
7) jedna ili više iritantnih supstanci klasifikovanih kao R41 (rizik od ozbiljnog oštećenja očiju) pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako)10%;
8) jedna ili više iritantnih supstanci klasifikovanih kao R36, R37, R38 (nadražuje oči, respiratorni sistem i kožu) pri ukupnoj koncentraciji (veće ili jednako)20%;
9) jedna supstanca za koju se zna da je karcinogena kategorija 1 ili 2 pri koncentraciji (veće ili jednako)0.1%;
10) jedna supstanca za koju se zna da je karcinogena kategorija 3 pri koncentraciji (veće ili jednako)1%;
11) jedna supstanca toksična za reprodukciju kategorije 1 ili 2 klasifikovane kao R60, R61 (može smanjiti plodnost, može prouzrokovati oštećenje fetusa) pri koncentraciji (veće ili jednako)5%;
12) jedna supstanca toksična za reprodukciju kategorije 3 klasifikovane kao R62, R63 (rizik od smanjenja plodnosti, mogući rizik od oštećenja fetusa) pri koncentraciji (veće ili jednako)5%;
13) jedna mutagena supstanca kategorije 1 ili 2 klasifikovane kao R46 (može prouzrokovati nasledno genetsko oštećenje) pri koncentraciji (veće ili jednako)0.1%;
14) jedna mutagena supstanca kategorije 3 klasifikovane kao R40 (ograničeno prisustvo karcinogenog efekta) pri koncentraciji (veće ili jednako)1%.
Za karakteristike opasnog otpada navedene u H1, H2, H9 i H12 do H14 ne mogu se primeniti karakteristike specificirane u stavu 4. ovog člana.

Član 5.

Oznake postupaka i metoda odlaganja ili postupaka i metoda radi ponovnog iskorišćenja otpada određene (D i R lista) date su u Prilogu 6. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 6.

Utvrđivanje sastava, odnosno opasnih karakteristika otpada vrši se ispitivanjem i klasifikacijom otpada, kao i određivanje daljih postupaka ili metoda postupanja sa otpadom u skladu sa Zakonom.
Ispitivanje otpada vrši se kroz sledeće postupke:
1) uzorkovanje otpada;
2) identifikacija otpada sa utvrđivanjem kategorije otpada;
3) karakterizacija otpada u zavisnosti od stepena opasnosti (inertan, neopasan, opasan) i određivanje opasnih karakteristika otpada;
4) karakterizacija opasnog otpada i utvrđivanje koncentracije opasnih materija u otpadu;
5) određivanje fizičko-hemijskih karakteristika otpada;
6) određivanje toksikoloških karakteristika i efekata na ljudsko zdravlje;
7) određivanje mogućih uticaja na životnu sredinu;
8) druge postupke u skladu sa primenjenom metodologijom;
9) izrada Izveštaja o ispitivanju otpada.
Granične vrednosti koncentracije opasnih komponenti u otpadu na osnovu kojih se određuju karakteristike otpada date su u Prilogu 7. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 7.

Opasan otpad namenjen za fizičko-hemijski tretman ispituje se u skladu sa članom 6. ovog pravilnika, a prema Listi parametara za određivanje fizičko-hemijskih karakteristika opasnog otpada namenjenog za fizičko-hemijski tretman, datoj u Prilogu 8. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Otpad koji nastane nakon fizičko-hemijskog tretmana se klasifikuje drugom oznakom iz Kataloga otpada, a ukoliko se odlaže na deponiju mora ispunjavati minimalne kriterijume za odlaganje granulisanog otpada ili monolitnog otpada koji su sastavni deo Priloga 8.
Monolitni otpad iz stava 2. ovog člana je otpad koji je tretiran sa namerom, radi solidifikacije i čvrstog vezivanja (kalupi, blokovi, kolone, materijali koji imaju osobine cementa i sl.).

Član 8.

Otpad namenjen termičkom tretmanu ispituje se u skladu sa članom 6. ovog pravilnika, a prema Listi parametara za ispitivanje otpada za potrebe termičkog tretman datoj u Prilogu 9. koja je odštampana uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Otpad namenjen termičkom tretmanu je:
a) otpad visoke toplotne moći, koji je sagorljiv bez dodatnog goriva; ili
b) otpad niske toplotne moći, koji nije sagorljiv bez dodatnog goriva.

Član 9.

Otpad namenjen odlaganju ispituje se prema u skladu sa članom 6. ovog pravilnika, a ispituje prema Listi parametara za ispitivanje otpada namenjenog odlaganju, datoj u Prilogu 10. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Toksične karakteristike otpada namenjenog odlaganju ispituju se radi utvrđivanja rizika po zdravlje ljudi i životnu sredinu usled mogućeg zagađenja podzemnih voda iz odloženog otpada.
Otpad namenjen za odlaganje na deponije neopasnog, opasnog ili inertnog otpada se ispituje posebno, u zavisnosti od karaktera otpada.
Parametri za ispitivanje otpada namenjenog odlaganju na deponiju dati su u Prilogu 10. ovog pravilnika.

Član 10.

Izveštaj o ispitivanju otpada sadrži:
1) naziv i adresu laboratorije koja je vršila ispitivanja;
2) jedinstvenu identifikaciju izveštaja o ispitivanju i identifikaciju svake strane izveštaja;
3) podatke o podnosiocu zahteva za ispitivanje (naziv, ime i prezime odgovornog lica, adresu, broj telefona, faksa i e-mail);
4) podatke o uzorku: naziv uzorka, naziv proizvođača otpada, lokacija sa koje je uzet uzorak, GPS koordinate, način i metodu uzorkovanja, datum i vreme uzorkovanja i drugi podaci o uzorku, ako je relevantno, ime lica koje je vršilo uzorkovanje;
5) opis stanja i nedvosmislenu identifikaciju uzorka koji je ispitivan;
6) rezultate ispitivanja (parametre koji se ispituju, nađene vrednosti koncentracija, nađene vrednosti fizičkih, bioloških i mikrobioloških ispitivanja, referentne vrednosti određene važećim propisima i referentne vrednosti koje nisu sadržane u propisima već u posebno naznačenim dokumentima, jedinice u kojima se rezultati izdaju, oznaku metoda);
7) potpis lica koje je vršilo ispitivanje i koje overava izveštaj o ispitivanju;
8) datum izdavanja izveštaja;
9) prostor za upisivanje eventualnih napomena (ako nisu sprovedena sva