Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 122. stav 1. Zakona o državnom premeru i katastru i upisima prava na nepokretnostima ("Službeni glasnik RS", br. 83/92, 53/93, 67/93, 48/94, 12/96 i 15/96),
Direktor Republičkog geodetskog zavoda donosi

PRAVILNIK

O KATASTRU VODOVA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 46 od 8. novembra 1999)

I. UVODNA ODREDBA

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se tehnički normativi, metode i način rada u postupku izrade i održavanja katastra vodova.
U katastru vodova vodi se evidencija o nadzemnim i podzemnim vodovima sa pripadajućim postrojenjima i uređajima za koje postoji obaveza pribavljanja građevinske i upotrebne dozvole i to za: vodovodnu, kanalizacionu, toplovodnu, parovodnu, elektroenergetsku, telekomunikacionu, naftovodnu, gasovodnu i drenažnu mrežu.
Podaci u katastru vodova prikazuju se grafički, numerički i opisno.

II. IZRADA KATASTRA VODOVA

Član 2.

Katastar vodova, u skladu sa Zakonom o državnom premeru i katastru i upisima prava na nepokretnostima ("Službeni glasnik RS", br. 83/92, 53/93, 67/93, 48/94, 12/96 i 15/96 - u daljem tekstu: Zakon) sastoji se od elaborata originalnih terenskih podataka dobijenih snimanjem vodova, planova pojedinih vodova sa opisom karakterističnih podataka o vodovima, preglednih planova vodova i registra vodova.
Katastar vodova izrađuje se po katastarskim opštinama.

Član 3.

Izrada katastra vodova obuhvata:
1) pripremne radove;
2) snimanje vodova sa izradom elaborata originalnih terenskih podataka;
3) izradu planova vodova;
4) izradu registra vodova.

1. Pripremni radovi

Član 4.

Nakon donošenja odluke o izradi katastra vodova i načinu finansiranja, pristupa se izvođenju pripremnih radova koji obuhvataju:
1) prikupljanje i analizu upotrebljivosti postojeće dokumentacije o vodovima;
2) pronalaženje podzemnih vodova;
3) izradu skica snimanja vodova.

Član 5.

Pre pristupanja merenju, prikupljanju i utvrđivanju mernih i opisnih podataka o vodovima pribavlja se postojeća dokumentacija o izgrađenim podzemnim i nadzemnim vodovima kojom raspolažu korisnici vodova: planovi i karte sa prikazanim vodovima; elaborati originalnih terenskih snimanja vodova; tehnički projekti i izveštaji; opisi karakterističnih podataka o vodovima, skice snimanja pripadajućih uređaja i postrojenja i drugo.
Korisnicima vodova u smislu stava 1. ovog člana smatraju se pravna lica koja su investitori izgradnje, kao i pravna lica koja upravljaju određenom vrstom vodova.
Pre korišćenja podataka iz stava 1. ovog člana za izradu katastra vodova ceni se njihova upotrebljivost o čemu se izrađuje tehnički izveštaj.

Član 6.

Podaci o vodovima iz člana 5. stav 1. ovog pravilnika, koji po tačnosti odgovaraju odredbama ovog pravilnika, smatraju se upotrebljivim i koriste se za izradu katastra vodova. Na planovima vodova takvi vodovi se označavaju ćiriličnim štampanim slovom "P" (preuzeti vodovi).
Podaci o vodovima koji po tačnosti ne odgovaraju odredbama ovog pravilnika, kao i podaci iz nepotpune i nepouzdane dokumentacije, preuzimaju se samo za potrebe pronalaženja i naknadnog snimanja vodova.

Član 7.

Za pronalaženje postojećih podzemnih vodova koriste se pripadajući vidljivi nadzemni uređaji i postrojenja.
Otkrivanje podzemnih vodova vrši se tragačem, otkopavanjem, i tragačem i otkopavanjem.

Član 8.

Pripadajući vidljivi nadzemni uređaji i postrojenja preko kojih se pronalaze postojeći podzemni vodovi su:
1) za cevaste vodove: zatvarači, poklopci, okna, komore i armature na cevima;
2) za kablovske vodove: kablovska okna i komore, oznake na površini terena (stubići) i druge oznake upozorenja postavljene u nivou terena.
U postupku pronalaženja cevastih vodova potrebno je tačno odrediti položaj istih u odnosu na pripadajuće uređaje i postrojenja.
Otvaranje poklopaca i drugih sličnih zatvarača, kao i proveru ulaza kablova u trafo-stanice, okna i komore vrši stručno lice određeno od strane korisnika voda, uz prisustvo lica koje vrši snimanje vodova.

Član 9.

Otkrivanje podzemnih vodova tragačem, vrši lice koje će iste i snimiti.
Podzemni vodovi otkriveni tragačem, na planovima pojedinih vodova i skicama vodova, označavaju se slovom "T".
Dubine određene tragačem odnose se na osovinu provodnika, ili cevovoda te prilikom računanja kota treba uzeti korekciju dubine za jednu polovinu prečnika voda.

Član 10.

Za otkrivanje podzemnih vodova koristi se tragač koji mora biti ispitan u metrološkoj laboratoriji, o čemu se dobija sertifikat. Ispitivanje tragačem može se vršiti i na trasi voda snimljenog pre zatrpavanja, jednom od terestričkih metoda sa tačnošću merenja dužina i visina na jedan centimetar.
Kad se ispitivanja vrše na trasi ranije snimljenog voda rezultati ispitivanja unose se u poseban zapisnik i prilažu se uz elaborat. Zapisnik treba da sadrži podatke o "poznatim" merenjima u horizontalnom i vertikalnom položaju voda, i merenjima dobijenih tragačem. Dozvoljeno odstupanje između "poznatih" merenja i merenja dobijenih tragačem je dva centimetra.

Član 11.

Otkopavanje trasa podzemnih vodova vrši korisnik vodova.
Otkopavanje trase podzemnog voda vrši se na celoj trasi, ili delimično, na karakterističnim mestima, na osnovu podataka iz člana 5. stav 1. ovog pravilnika.
Vod se otkopava na celoj trasi ukoliko tragač ne može da detektuje materijal od koga je napravljen vod.
Karakteristična mesta na kojima se obavezno vrši otkopavanje trase voda, su:
1) svi prelomi voda u horizontalnoj i vertikalnoj ravni;
2) mesta na kojima je promenjena dimenzija ili materijal voda;
3) splet kablova jedne ili više vrsta vodova.

Član 12.

Pronađene tačke podzemnog voda na površini zemlje obeležavaju se:
1) na svim prelomima u horizontalnoj i vertikalnoj ravni;
2) na mestima gde se menja dimenzija (presek) ili materijal voda;
3) u pravcu, na približno ravnom terenu na svakih 50 m.
Krive linije trase voda obeležavaju se tačkama, tako da veličina strele luka ne sme preći vrednost propisanu za snimanje detalja za tu razmeru.
Trasa podzemnog voda koja se nalazi ispod asfaltne ili betonske podloge obeležava se farbanjem oznaka masnom bojom na asfaltnoj, odnosno betonskoj podlozi odgovarajućom bojom voda. Farbanjem oznaka masnom bojom na odgovarajućoj podlozi (dimenzije 20x20cm) prikucanoj na kolac vrši se obeležavanje trase podzemnog voda koji se nalazi ispod mekane podloge.
Način obeležavanja trase voda dat je u prilogu 1, koji čini sastavni deo ovog pravilnika.

Član 13.

Skice snimanja vodova formiraju se korišćenjem radnog originala katastarskog plana, postojećeg topografskog plana, ili orto-foto plana.
Kao skice za snimanje vodova polarnom i ortogonalnom metodom snimanja koriste se i fotoskice izrađene fotolaboratorijskom obradom filmova korišćenih za izradu fotoskica u postojećem premeru.

Član 14.

Kada se oceni da se svi vodovi ne mogu ucrtati jasno i pregledno na skicama snimanja iz člana 13. ovog pravilnika, skice vodova mogu se izrađivati u dva ili više primeraka.
Pojedine deonice (raskrsnice, ukrštanje više vrsta vodova i sl.) koje se zbog gustine vodova ne mogu prikazati na skici snimanja vodova prikazuju se u krupnijoj razmeri na dopunskoj skici vodova.

Član 15.

Trase podzemnih i nadzemnih vodova i njihovi karakteristični opisni podaci prikazuju se na skicama vodova kao i na planu vodova.

2. Snimanje vodova

Član 16.

U postupku izrade i održavanja katastra vodova vrši se snimanje vodova i sledećih pripadajućih postrojenja i uređaja van gabarita zgrada i drugih građevinskih objekata i to za:
1) vodovodnu mrežu: reni bunari i cevasti bunari, rezervoari i vodotornjevi, pogoni za preradu vode, kontrolno-merna mesta, rasteretne komore, crpne stanice, cisterne kao stalni objekti, filterske instalacije, mesta odvajanja (račvanja), vertikalni i horizontalni lomovi trase cevovoda, zatvarači, blindirane cevi, hidranti, vodovodna okna (sa vazdušnim ventilima, ispustima i regulatorima pritiska), katodna zaštita, vodovodni priključci (kod blokovske izgradnje i slobodno stojećih objekata do fasadnog zida, a do prvog okna odnosno skloništa vodomera iza regulacione linije kod individualne izgradnje), fontane, javne česme, kaptaže, kontrolne komore, taložnici, prolaz cevovoda ispod ili iznad objekata i vodovodni tuneli.
2) kanalizacionu mrežu: crpne stanice, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, istovarišta otpadnih voda (fekalija), kanalizacioni kanali opšteg (mešovitog) ili posebnog (separatnog) sistema, kanalizacioni kolektori, natkriveni prirodni vodotoci, ulični i drugi odvodnici sa priključcima (kod blokovske izgradnje i slobodno stojećih objekata do fasadnog zida, a do prvog okna iza regulacione linije kod individualne izgradnje), septičke jame (ukoliko je za njihovu izgradnju propisana obaveza pribavljanja dozvole), galerije, reviziona okna, komore, ventilacioni otvori, slivnici za odvod atmosferske vode, taložnici, kolektorski izlivi u recipijent, prelivne brane, otvoreni odvodni kanali, podzemni pokriveni betonski