Na osnovu člana 191. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija ("Službeni glasnik RS'', broj 85/05),
Ministar pravde donosi
PRAVILNIK
O IZVRŠENjU USLOVNE OSUDE SA ZAŠTITNIM NADZOROM
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 20 od 19. februara 2008)
Predmet pravilnika
Član 1.
Ovim pravilnikom bliže se uređuju izvršenje uslovne osude sa zaštitnim nadzorom (u daljem tekstu: zaštitni nadzor), kao i ovlašćenja, način rada i obaveze poverenika.
Načela izvršenja zaštitnog nadzora
Član 2.
Zaštitnim nadzorom prati se ponašanje osuđenog na slobodi za određeno vreme u toku vremena proveravanja i pruža mu se neophodna pomoć, staranje i zaštita u cilju ostvarenja svrhe izrečene uslovne osude.
Izvršenje zaštitnog nadzora obavlja se na način kojim se osuđenom i njegovoj porodici garantuje poštovanje ljudskog dostojanstva, osnovnih prava i sloboda i privatnosti. Zabranjuje se diskriminacija zbog rase, boje kože, pola, jezika, vere, političkog ili drugog uverenja, nacionalnog i socijalnog porekla, imovnog stanja, rođenja, obrazovanja, društvenog položaja ili drugog ličnog svojstva.
Nadležnost za izvršenje zaštitnog nadzora
Član 3.
Zaštitni nadzor organizuje, sprovodi i nadzire Odeljenje za tretman i alternativne sankcije (u daljem tekstu: Odeljenje) Uprave za izvršenje zavodskih sankcija (u daljem tekstu: Uprava) Ministarstva pravde.
Određivanje poverenika
Član 4.
Za izvršenje zaštitnog nadzora određuje se poverenik prema prebivalištu, odnosno boravištu osuđenog lica.
Poverenika, na predlog načelnika Odeljenja, rešenjem određuje direktor Uprave.
Shodna primena
Član 5.
Odredbe Pravilnika o izvršenju kazne rada u javnom interesu kojima se uređuje status poverenika, uslovi i način određivanja, ovlašćenja, način rada, odgovornost, obaveze i evidencija poverenika shodno se primenjuju i na poverenika za izvršenje uslovne osude sa zaštitnim nadzorom, ukoliko ovim pravilnikom nije drugačije propisano.
Zamena poverenika
Član 6.
Poverenik može biti zamenjen, pored razloga propisanih Pravilnikom o izvršenju kazne rada u javnom interesu, i na osnovu usvojenog prigovora osuđenog na rad poverenika.
Ovlašćenje poverenika
Član 7.
Poverenik je ovlašćen da uspostavi i održava kontakt sa osuđenim, njegovom porodicom ili njemu bliskim licima na način koji garantuje poštovanje ljudskog dostojanstva, osnovnih prava i sloboda i privatnosti.
Način rada poverenika
Član 8.
Izvršenje zaštitnog nadzora poverenik realizuje kroz program izvršenja zaštitnog nadzora (u daljem tekstu: program).
Program se realizuje u lokalnoj zajednici u saradnji sa drugim državnim organima, organizacijama i institucijama, poslodavcima, organima lokalne samouprave, porodicom i osobama bliskim osuđenom.
Saradnja sa drugim organima
Član 9.
U cilju sprovođenja izvršenja zaštitnog nadzora poverenik sarađuje sa sudom, organom unutrašnjih poslova, ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite, poslodavcem i drugim ustanovama, organizacijama i udruženjima.
Program
Član 10.
Poverenik je dužan da u roku od tri dana od prijema sudske odluke otpočne pripreme za njeno izvršenje.
Poverenik je dužan da u roku od 15 dana posle prijema odluke i obavljenog razgovora sa osuđenim utvrdi program.
Program se utvrđuje prema obavezama i rokovima naloženim u sudskoj odluci, ličnim karakteristikama osuđenog, njegovim socijalnim prilikama, zdravstvenom stanju, sposobnostima, stečenim znanjima, stručnosti, zaposlenju i drugim okolnostima.
Tokom utvrđivanja programa poverenik sarađuje sa osuđenim.
Poverenik će na jednostavan i razumljiv način upoznati osuđenog sa: svrhom zaštitnog nadzora i njegovim obavezama, programom i posledicama neispunjenja obaveza.
Poverenik dostavlja program osuđenom, sudu, Odeljenju i odgovarajućem subjektu iz člana 9. ovog pravilnika.
Na utvrđeni program osuđeni ima pravo prigovora shodno članu 188. stav 4. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija.
Sadržaj programa
Član 11.
Utvrđeni program sadrži:
1. lične podatke osuđenog;
2. plan aktivnosti koje će preduzimati poverenik tokom izvršenja zaštitnog nadzora i učestalost kontakta sa osuđenim;
3. vrstu, način i rokove realizacije predviđenih aktivnosti osuđenog;
4. plan saradnje sa porodicom osuđenog;
5. plan saradnje sa ustanovama i organizacijama, kao i pojedincima koji su uključeni u realizaciju programa;
6. plan saradnje sa žrtvom krivičnog dela i način njenog uključenja u program, u cilju otklanjanja ili ublažavanja štete pričinjene krivičnim delom ili izmirenja sa osuđenim.
Realizacija programa
Član 12.
Aktivnosti predviđene programom poverenik realizuje u neposrednom kontaktu sa osuđenim najmanje jednom mesečno, a po potrebi i češće, kao i stalnom proverom ispunjavanja obaveza.
Poverenik je u obavezi da tokom izvršenja zaštitnog nadzora sarađuje sa porodicom osuđenog.
Poverenik je dužan da u neposrednom kontaktu sa subjektima navedenim u članu 9. ovog pravilnika koji su uključeni u program, proverava stepen saradnje osuđenog, dinamiku realizacije i uspešnost ostvarivanja utvrđenog programa.
Izmena programa i nemogućnost realizacije programa
Član 13.
Ukoliko tokom izvršavanja programa nastanu okolnosti koje zahtevaju izmenu programa ili dela programa, poverenik će izmene dostaviti saglasno članu 10. stav 6. ovog pravilnika.
Ukoliko tokom sprovođenja programa nastanu okolnosti koje onemogućavaju njegovo sprovođenje (bolest osuđenog koja zahteva duže lečenje ili druge posebne okolnosti), poverenik će odmah obavestiti sud i Odeljenje.
Obaveze i prava osuđenog
Član 14.
Osuđeni je dužan da ispuni presudom naložene obaveze u skladu sa ovim pravilnikom i na način utvrđen programom.
Ukoliko je osuđeni opravdano sprečen da ispuni programom utvrđene obaveze, dužan je da o tome obavesti poverenika najkasnije u roku od 48 sati od nastanka razloga sprečenosti.
Osuđeni ima pravo da kontaktira svog poverenika na dogovoren način.
Osuđeni ima pravo na uvid u svoj dosije izvršenja zaštitnog nadzora, osim u nalaz i zapažanja poverenika.