Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 184. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija ("Službeni glasnik RS", broj 85/05),
Ministar pravde u saradnji sa ministrom rada i socijalne politike donosi

PRAVILNIK

O IZVRŠENjU KAZNE RADA U JAVNOM INTERESU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 20 od 19. februara 2008)

I. Osnovne odredbe

Predmet pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuju izvršenje kazne rada u javnom interesu (u daljem tekstu: rad u javnom interesu) izrečene u krivičnom postupku, kao i status poverenika, uslovi za određivanje poverenika, ovlašćenja, način rada, odgovornost, obaveze i evidencija poverenika.

Načela izvršenja rada u javnom interesu

Član 2.

Rad u javnom interesu je društveno koristan, besplatan i ne služi sticanju dobiti.
Obavljanjem rada u javnom interesu teži se razvoju odgovornijeg odnosa osuđenog lica prema društvu i posledicama sopstvenih postupaka.
Rad u javnom ineteresu obavlja se na način kojim se osuđenom i njegovoj porodici garantuje poštovanje ljudskog dostojanstva, osnovnih prava i sloboda i privatnosti. Zabranjuje se diskriminacija zbog rase, boje kože, pola, jezika, vere, političkog ili drugog uverenja, nacionalnog i socijalnog porekla, imovnog stanja, rođenja, obrazovanja, društvenog položaja ili drugog ličnog svojstva.

Nadležnost za izvršenje rada javnom interesu

Član 3.

Rad u javnom interesu organizuje, sprovodi i nadzire Odeljenje za tretman i alternativne sankcije (u daljem tekstu: Odeljenje) Uprave za izvršenje zavodskih sankcija (u daljem tekstu: Uprava) Ministarstva pravde.

Organizacija rada u javnom interesu

Član 4.

U cilju organizacije izvršenja rada u javnom interesu ministarstvo nadležno za pravosuđe sarađuje sa ministarstvom nadležnim za rad, ministarstvom nadležnim za zdravlje, sudom, organizacijama nadležnim za poslove zapošljavanja, drugim državnim organima i organizacijama i organima lokalne samouprave.
Rad u javnom interesu obavlja se kod poslodavca.
Na osnovu stalnog javnog konkursa za zainteresovane poslodavce ili neposredne saradnje sa nadležnim državnim organima i organizacijama, ministarstvo nadležno za pravosuđe zaključuje ugovor o saradnji sa izabranim poslodavcem o obavljanju rada u javnom interesu.
Ugovor iz stava 3. ovog člana sadrži: naziv poslodavca, sedište, vrstu delatnosti poslodavca, opis i obim poslova na kojima se može obavljati rad u javnom interesu i mesto obavljanja rada.
Na osnovu ugovora iz stava 3. ovog člana direktor Uprave zaključuje pojedinačni ugovor sa poslodavcem za svakog osuđenog kojim se određuje međusobni odnos ministarstva, poslodavca i osuđenog u vezi sa obavljanjem rada u javnom interesu, a posebno naknada štete ako osuđeno lice ili treće lice pretrpi štetu na radu ili u vezi sa radom.
Odeljenje vodi evidenciju o zaključenim ugovorima iz st. 3. i 5. ovog člana.

Delatnost, obaveze i prava poslodavca

Član 5.

Rad u javnom interesu obavlja se kod poslodavca koji se bavi delatnošću od društvenog interesa a naročito humanitarnom, zdravstvenom, ekološkom ili komunalnom delatnošću.
Poslodavac je u obavezi:
1) da rasporedi osuđenog na odgovarajuće poslove čije obavljanje ne može ugroziti ili narušiti njegovo zdravlje;
2) da odredi predstavnika koji će pratiti rad i ponašanje osuđenog na radu i o tome izveštavati poverenika;
3) da tokom obavljanja rada u javnom interesu primenjuje opšte propise koji se odnose na uslove rada, radno vreme, odmor u toku rada, dnevni i nedeljni odmor kao i bezbednost i zdravlje na radu.
Poslodavac ostvaruje pravo na naknadu štete prouzrokovane radom osuđenog u skladu sa opštim propisima.

Određivanje poverenika

Član 6.

Za nadzor nad obavljanjem rada u javnom interesu određuje se poverenik.
Poverenika prema prebivalištu, odnosno boravištu osuđenog lica na predlog načelnika Odeljenja rešenjem određuje direktor Uprave u roku od osam dana od prijema sudske odluke.

II. Realizacija rada u javnom interesu

Obavljanje rada u javnom interesu

Član 7.

Po prijemu sudske odluke, poverenik će najkasnije u roku od tri dana pozvati osuđenog na razgovor.
Nakon obavljenog razgovora sa osuđenim poverenik u roku od 15 dana određuje obavljanje rada u javnom interesu (početak rada, mesto rada, vrstu i obim rada, ime i prezime predstavnika poslodavca koji neposredno prati rad osuđenog, rok završetka rada u javnom interesu) i podatke o učestalosti kontakta sa osuđenim.
Tokom određivanja rada u javnom interesu poverenik sarađuje sa osuđenim, koji potpisuje izjavu da je upoznat sa obavljanjem rada u javnom interesu.
Obavljanje rada u javnom interesu se utvrđuje prema rokovima utvrđenim sudskom odlukom, ličnim karakteristikama osuđenog, socijalnim prilikama, zdravstvenom stanju, sposobnostima, stečenim znanjima, stručnosti i drugim okolnostima.
Poverenik će na jednostavan i razumljiv način upoznati osuđenog sa: svrhom obavljanja rada u javnom interesu i njegovim obavezama i posledicama neispunjenja obaveza.

Aktivnosti poverenika

Član 8.

Poverenik dostavlja osuđenom, sudu i Odeljenju obaveštenje od kada počinje obavljanje rada u javnom interesu.
Predviđene aktivnosti poverenik realizuje u neposrednom kontaktu sa osuđenim najmanje jednom mesečno a po potrebi i češće, kao i stalnom proverom ispunjavanja obaveza.
Poverenik lično upoznaje osuđenog sa predstavnikom poslodavca i upoznaje predstavnika poslodavca sa onim podacima o osuđenom koji su značajni za obavljanje rada.
Poverenik ne sme davati podatke koji su u vezi sa izvršenim krivičnim delom i ličnim ili porodičnim prilikama osuđenog.

Izmena i nemogućnost realizacije rada u javnom interesu

Član 9.

Ukoliko tokom izvršavanja rada u javnom interesu nastupe okolnosti koje zahtevaju izmenu u obavljanju rada u javnom interesu, poverenik će izmene dostaviti saglasno članu 8. stav 1. ovog pravilnika.
Ukoliko tokom obavljanja rada u javnom interesu nastupe okolnosti koje onemogućavaju njegovo sprovođenje (npr. bolest osuđenog koja zahteva duže lečenje ili druge vanredne okolnosti), poverenik će odmah obavestiti sud i Odeljenje.

Obaveze i prava osuđenog

Član 10.

Osuđeni je dužan da obavi rad u predviđenom roku.
Ukoliko je osuđeni opravdano sprečen da obavi rad, dužan je da o tome obavesti poverenika i predstavnika poslodavca najkasnije u roku od 24 sata od nastanka razloga sprečenosti.
Osuđeni ima pravo uvida u lični dosije izvršenja rada u javnom interesu, osim u nalaz i zapažanja poverenika.

Dostavljanje izveštaja

Član 11.

Tokom obavljanja rada u javnom interesu poverenik je dužan da najmanje dva puta obavesti sud i Odeljenje o realizaciji rada u javnom interesu.
Nakon isteka polovine rada u javnom interesu poverenik dostavlja redovan izveštaj.
U roku od osam dana od završetka rada u javnom interesu poverenik dostavlja završni izveštaj.
Po potrebi, poverenik će pored redovnog i završnog izveštaja, dostaviti i izveštaj o okolnostima koje bitno utiču na realizaciju rada u javnom interesu.

Sadržaj izveštaja

Član 12.

Izveštaji poverenika sadrže:
1. lične podatke osuđenog;
2. podatke o presudi;
3. podatke o realizaciji rada u javnom interesu;
4. podatke o saradnji osuđenog u realizaciji rada u javnom interesu;
5. ocenu saradnje sa ostalim učesnicima u realizaciji rada u javnom interesu;
6. ostala zapažanja od značaja za ostvarivanje svrhe