Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 256. Zakona o vazdušnoj plovidbi ("Službeni list SFRJ", br. 45/86), predsednik Saveznog komiteta za saobraćaj i veze propisuje

PRAVILNIK

O ISPITIVANjU UGROŽAVANjA BEZBEDNOSTI VAZDUHOPLOVA

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 79/87)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se: sastav i rad Komisije za ispitivanje ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova (u daljem tekstu: Komisija za bezbednost), način ispitivanja ugrožavanja bezbednosti jugoslovenskih i stranih vazduhoplova u vazdušnom prostoru Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i način izrade komisijskog izveštaja o ugrožavanju bezbednosti vazduhoplova.

Član 2.

Komisija za bezbednost ispituje okolnosti pod kojima je došlo do ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova, utvrđuje uzroke i predlaže mere za otklanjanje i sprečavanje novih opasnosti.

Član 3.

Pre početka rada Komisije za bezbednost, kad je neophodno da se prema licima koja su dovela do ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova hitno preduzmu propisane mere, sekretar Komisije za bezbednost odmah o tome obaveštava Savezni vazduhoplovni inspektorat.

Član 4.

Prijava o ugrožavanju bezbednosti vazduhoplova podnosi se Komisiji za bezbednost, po pravilu, u pismenoj formi, na propisanom obrascu (prilog br. 1), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Lice koje je učestvovalo u ugrožavanju bezbednosti vazduhoplova odmah će o tome obavestiti neposrednog rukovodioca ili Komisiju za bezbednost.
Obrasce iz stava 1. ovog člana obezbeđuje Komisija za bezbednost, u dovoljnom broju, i dostavlja ih, po pravilu, svim subjektima koji mogu učestvovati ili saznati za ugrožavanje bezbednosti vazduhoplova.

Član 5.

Komisiju za bezbednost sačinjavaju predsednik, zamenik predsednika i članovi Komisije.
Komisija za bezbednost imenuje sekretar Komisije iz redova svojih članova.

Član 6.

Odmah po saznanju za ugrožavanje vazduhoplova, sekretar Komisije za bezbednost prikuplja materijal neophodna za rad Komisije.
Komisija za bezbednost počinje rad u sednicama posle kompletiranja prikupljenog materijala, a najkasnije 30 dana od dana kad je došlo do ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova.
Članovi Komisije za bezbednost, po pravilu, uz poziv za sednicu dobijaju sav neophodan materijal, najkasnije 10 dana pre zakazivanja sednice.

Član 7.

Zaključci Komisije za bezbednost punovažni su kad ih donosi većina prisutnih članova Komisije.
Komisija za bezbednost punovažno će odlučivati i ako su u radu učestvovali članovi Komisije određenih stručnih specijalnosti, zavisno od vrste ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova.

Član 8.

Predsednik Komisije za bezbednost može, posle sagledavanja slučaja, u pripremanju sednice angažovati i druga stručna lica koja na sednicama imaju pravo učešća u raspravi.
Komisija za bezbednost može na sednicu Komisije pozvati i druga lica potrebna za ispitivanje ugrožavanja vazduhoplova (učesnici, očevici, svedoci i dr.).

Član 9.

Radom sednica Komisije za bezbednost rukovodi predsednik Komisije, odnosno njegov zamenik ili, izuzetno, član Komisije za bezbednost koga, u slučaju potrebe, odredi predsednik Komisije.
Na osnovu analize prikupljenog materijala, uvodni referat na sednici Komisije za bezbednost, po pravilu, podnosi sekretar Komisije.
Na sednicama Komisije za bezbednost vodi se zapisnik, koji sadrži predloge mera i koji posle sednice potpisuju svi prisutni članovi.

Član 10.

Predsednik potpisuje i svoji parafom overava svaku stranicu Izveštaja Komisije za bezbednost.
Potpisani izveštaj sa zapisnicima sa sednica Komisije za bezbednost i ostalim prilozima overava se posebnim pečatom Komisije za bezbednost.

Član 11.

Svaki član Komisije za bezbednost ima pravo da izdvoji svoje mišljenje.
Član Komisije za bezbednost koji se ne složi sa donesenim zaključkom ili pojedinim delovima u komisijskom izveštaju dužan je da pismeno izloži činjenice i razloge na kojima zasniva svoje mišljenje, što predstavlja sastavni deo Izveštaja Komisije za bezbednost o ispitivanju ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova.

Član 12.

Izveštaj Komisije za bezbednost u originalu, sa prilozima čuva se u arhivi te komisije. Uvid u Izveštaj Komisije za bezbednost može se izvršiti uz prethodno pribavljeno odobrenje predsednika Saveznog komiteta za saobraćaj i veze, a ako je u ugrožavanju učestvovao i vojni vazduhoplov - i saveznog sekretara za narodnu odbranu.

Član 13.

Izveštaj Komisije za bezbednost sadrži, naročito: 1) podatke o mestu, datumu i vremenu kad je došlo do ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova, kao i o učesnicima u tom ugrožavanju; 2) opis ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova; 3) postupke učesnika u ugrožavanju bezbednosti vazduhoplova; 4) okolnosti pod kojima je došlo do ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova; 5) predlog mera za sprečavanje novih ugrožavanja vazduhoplova.

Član 14.

Komisija za bezbednost, krajem svake kalendarske godine, izdaje bilten o ispitivanju slučajeva ugrožavanja bezbednosti vazduhoplova, bez navođenja imena učesnika i dostavlja ga zainteresovanim organima i organizacijama udruženog rada u vazdušnoj plovidbi.

Član 15.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Obrasci koji su sastavni deo ovog pravilnika dati su u paketu CODE OBRASCI.