Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 20. stav 2. Zakona o zdravstvenom osiguranju vojnih osiguranika ("Službeni list SFRJ", br. 13/72, 67/73 i 58/76), u saglasnosti sa saveznim sekretarom za narodnu odbranu, Skupština Zajednice socijalnog osiguranja vojnih osiguranika donosi

PRAVILNIK

O INDIKACIJAMA ZA PROTETIČKA I ORTOTIČKA SREDSTVA, STOMATOLOŠKE NADOKNADE, OČNA I SLUŠNA POMAGALA I SANITARNE SPRAVE

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 30/90)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se indikacije za protetička i ortotička sredstva, stomatološke nadoknade, očna i slušna pomagala i sanitarne sprave (u daljem tekstu: pomagala), standardi za materijal od kog se izrađuju ta sredstva, odnosno sprave i rokovi trajanja tih sredstava i sprava.

Član 2.

Pomagala iz člana 1. ovog pravilnika obezbeđuju se vojnim osiguranicima i članovima njihovih porodica (u daljem tekstu: osigurana lica) na teret sredstava Fonda zdravstvenog osiguranja vojnih osiguranika, na osnovu predloga lekara odgovarajuće specijalnosti (ortopeda, hirurga, ginekologa, zubnog lekara, zubnog lekara odgovarajuće specijalnosti, lekara specijaliste za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju i lekara specijaliste za plastičnu hirurgiju).
Predlog za pomagala iz čl. 33. i 34. ovog pravilnika može dati i drugi lekar pojedinac.
Predlog za izradu pomagala sadrži sve potrebne medicinske i tehničke uslove za izradu pomagala.

Član 3.

Izrada novih pomagala pre isteka roka trajanja starih pomagala vrši se samo pod uslovima i na način propisanim ovim pravilnikom.

Član 4.

U ostvarivanju prava na pomagala osigurana lica učestvuju u snošenju troškova korišćenja tog vida zdravstvene zaštite u visini propisanoj Odlukom Skupštine Zajednice socijalnog osiguranja vojnih osiguranika kojom se reguliše učešće vojnih osiguranika i članova njihovih porodica u snošenju troškova korišćenja zdravstvene zaštite.

Član 5.

Prava na pomagala osigurana lica ostvaruju u skladu sa odredbama pravilnika kojim je propisan način ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja vojnih osiguranika i članova njihovih porodica.

II. VRSTE POMAGALA I INDIKACIJE ZA NjIHOVO DOBIJANjE

Član 6.

Pod uslovima propisanim ovim pravilnikom, osigurana lica mogu dobiti sledeća pomagala:
1) protetička sredstva;
2) ortotička sredstva;
3) ortopedsku i specijalnu obuću;
4) invalidska kolica;
5) očna pomagala;
6) slušna pomagala;
7) pomagala za omogućavanje glasnog govora;
8) zubnoprotetička sredstva;
9) druga pomagala i sanitarne sprave.

1. Protetička sredstva

Član 7.

Protetičko sredstvo daje se osiguranom licu kome nedostaje ceo gornji, odnosno donji ekstremitet ili njegov deo. Zavisno od medicinskih i tehničkih indikacija pri amputaciji gornjih ekstremiteta, osiguranom licu se mogu dati mehanička, elektronska ili pneumatska protetička sredstva.
Uz protetičko sredstvo za gornji ekstremitet, osiguranom licu se daju kožne rukavice i estetka rukavica, a uz mehaničko protetičko sredstvo za gornji ekstremitet - i veštačka mehanička šaka sa estetskom rukavicom i funkcionalna hvataljka. Umesto funkcionalne hvataljke, osiguranom licu se mogu, na njegov zahtev, dati radni nastavci.
Osiguranom licu kome je amputiran donji ekstremitet daje se i: protetičko sredstvo za kupanje, par običnih cipela (po potrebi sa ugrađenim uloškom za nogu), pod uslovom da ne koristi ortopedsku i specijalnu obuću, par artikulacionih guma, rezervna garnitura kaiša i ključ.
Uz protetičko sredstvo za gornji ili donji ekstremitet, osiguranom licu se daje i čarapa za patrljak koja ispunjava medicinsko-tehničke uslove.
Osiguranom licu - vozaču, vlasniku motornog vozila, kome je gornji ili donji ekstremitet amputiran, oduzet ili oštećen za najmanje 60% daje se i uređaj za bezbedno rukovanje motornim vozilom, koji može biti mehanički ili automatski (saksomat).

2. Ortotička sredstva

Član 8.

Ortotička sredstva (aparati za gornje i donje ekstremitete, uključujući i elektronske i pneumatske aparate, pojasevi, suspenzorijumi, korseti i ortopedski ulošci) daju se osiguranom licu kome su potrebni radi omogućavanja oslonca, sprečavanja deformiteta, korigovanja postojećih deformiteta i kontrolisanja nevoljnih pokreta.

3. Ortopedska i specijalna obuća

Član 9.

Ortopedska obuća daje se osiguranom licu:
1) ako mu je noga kraća za više od 2,5 cm, bez obzira na to da li je skraćenje prividno ili stvarno;
2) ako ima jače deformisan skočni zglob ili stopalo usled iščašenja, preloma ili koštanih izraštaja većih razmera, jače izraženu deformaciju palca i ako se obuća mora izraditi prema gipsanom otisku;
3) ako ima ukočen zglob (ankylosis);
4) ako ima petno stopalo(pes calcaneus);
5) ako ima konjsko stopalo(pes equinus);
6) ako ima uvrnuto stopalo(pes equino-varus);
7) ako ima unutrašnju deformaciju stopala(pes varus adductus);
8) ako ima izrazito trofične promene na stopalima;
9) ako boluje od elefantijaze;
10) ako ima paralitično ili paretično stopalo;
11) ako ima edžcavatus stopala jakog stepena, urođen ili stečen;
12) ako ima superduktus palca ili drugog prsta na stopalu;
13) ako nema najmanje tri prsta ili palac na jednom stopalu ili oba stopala;
14) ako ima izvrnuto stopalo(pes plano-valgus);
15) ako ima deformaciju stopala posle dubokih opekotina;
16) ako ima vulnerabilnu kožu stopala posle operacije i postopekotinskih sekvela.

Član 10.

Osiguranom licu - detetu do navršene 14. godine života daje se ortopedska obuća:
1) ako mu je noga kraća za 1,5 cm ili više, bez obzira na to da li je skraćenje prividno ili stvarno;
2) ako ima suviše uzdignut svod stopala(pes excavatus);
3) ako ima spušten svod stopala(pes planus);
4) ako ima stopalo tipapes plano-varus, pes plano valgusilidigitus contractus.
Deca do navršene treće godine života koja imaju spušten svod stopala(pes planus) ne dobijaju ortopedsku obuću.

Član 11.

Ortopedska obuća je sastavni deo pomagala ako je osiguranom licu:
1) potrebno ortotičko sredstvo (aparat) u spoju sa obućom;
2) potrebna metalna sandala ili ortotičko sredstvo (aparat) sa metalnom sandalom;
3) potrebno veštačko stopalo ili deo veštačkog stopala;
4) odsečen deo nožja ili donožja, a ne koristi ortotičko sredstvo (aparat).

Član 12.

Specijalna obuća, sa gumenim umetkom umesto šnira, daje se osiguranom licu:
1) kome je amputirana ruka iznad ručnog zgloba ili kome su oštećeni prsti (najmanje tri, među njima palac ili kažiprst) jedne ruke, tako da se njome ne može služiti;
2) kome su potpuno oduzeta dva ili tri glavna nerva iste ruke(Nn radialis, medianus, ulnaris);
3) kome je ukočen lakat jedne ruke pod uglom većim od 90 stepeni, računajući neutralni položaj od 0 stepeni;
4) kome su kuk, koleno ili kičmeni stub ukočeni u tolikoj meri da ne može obuti cipelu (ankylosis genu, ankylosis coxae, ankylosis lumbalis col. vertebralis);
5) koje je slepo.

4. Invalidska kolica

Član 13.

Pravo na invalidska kolica (sobna ili terenska) ima osigurano lice:
1) ako su mu amputirane obe noge iznad ili ispod kolena ili je jedna noga amputirana iznad, a druga ispod kolena;
2) ako mu je amputirana jedna noga, a zbog progresivnog oboljenja ili predviđenog pogoršanja stanja druge noge ne može se omogućiti hod i upotreba proteze;
3) ako su mu amputirane jedna noga i jedna ruka;
4) ako su mu potpuno oduzeti donji ekstremiteti, pa, i pored upotrebe ortotičkog sredstva (aparata), veći deo vremena provodi u kolicima;
5) ako ima teške deformativne ili zapaljive procese na velikim zglobovima donjih ekstremiteta, kao i u slučaju politrauma;
6) ako su mu potpuno istostrano oduzete ruka i noga, a osposobljavanje za kretanje nije indicirano iz drugih medicinskih razloga (srčana oboljenja i sl.).
Terenska invalidska kolica daju se osiguranom licu ako se medicinskom rehabilitacijom osposobi za samostalno upravljanje takvim kolicima, što utvrđuje lekar odgovarajuće specijalnosti.
Invalidska sobna kolica na električni pogon daju se osiguranom licu kome je povreda ili oboljenje kičmenog stupa prouzrokovalo kvadriplegiju.
Osiguranom licu koje se nalazi na profesionalnoj rehabilitaciji, kao i osiguranom licu koje pohađa nastavu daju se na upotrebu, pored sobnih invalidskih kolica, i terenska invalidska kolica koja su tehnički opremljena za kretanje na otvorenom prostoru.
Kolica sa ugrađenim električnim motorom daju se osiguranom licu - vojnom invalidu koji ne koristi pravo na putničko motorno vozilo propisano zakonom kojim se uređuju osnovna prava vojnih invalida i porodica palih boraca.

5. Očna pomagala

Član 14.

Zavisno od indikacija propisanih ovim pravilnikom, osigurano lice dobija naočare i druga očna pomagala. Naočare sa staklima ili od optičke plastike u dioptriji daju se osiguranom licu za korekciju oštrine vida na daljinu i blizinu u slučaju ametropije ili prezbiopije.
Naočare sa mlečnim staklima daju se osiguranom licu koje ima diplopiju i monokularnu afakiju i u slučaju anizokorije.
Naočare sa tamnim ili fotosenzitivnim