Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 15. Zakona o inspekciji rada (..) propisujem

PRAVILNIK

O HIGIJENSKIM I TEHNIČKIM ZAŠTITNIM MERAMA PRI RADU U GRAFIČKIM PREDUZEĆIMA

(Objavljen u "Sl. listu FNRJ", br. 56/47)

Član 1.

Higijenski i tehnički uslovi rada u grafičkim preduzećima imaju se u potpunosti prilagoditi odredbama Opšteg pravilnika o higijenskim i tehničkim zaštitnim merama pri radu, ukoliko ovim pravilnikom nije izričito drukčije određeno.

I- OPŠTE ZAŠTITNE MERE U RADNIM PROSTORIJAMA

Član 2.

U radnim prostorijama u kojima se obavljaju radovi sa olovom ili hemikalijama mora na svako zaposleno lice u njima otpasti najmanje 15 m3slobodnog prostora i 3 m2slobodne površine poda radne prostorije.
Visina radnih prostorija mora iznositi najmanje 3 m.

Član 3.

Zidovi radnih prostorija u kojima se obavljaju radovi sa olovom ili hemikalijama treba da su obloženi u visini do 1,80 m iznad poda materijalom koji se lako pere ili masnom bojom. Ostali delovi zida i tavanice (stropovi) biće okrečeni.
Pranje zidova u visini do 1,80 m odnosno dokle su obloženi materijalom koji se lako pere ili masnom bojom, treba vršiti sapunom jedanput nedeljno.
Krečenje vršiće se najmanje jedanput godišnje.

Član 4.

Sve radne prostorije u grafičkim preduzećima treba da imaju ravan pod i bez pukotina, kako bi se sprečilo zadržavanje olovne prašine ili druge materije. Prelazi između podova i zidova treba po pravilu da budu zaobljeno izvedeni.
Podovi u grafičkim preduzećima treba da su od materijala koji se lako pere, ili premazani materijama koje onemogućuju dizanje prašine pri čišćenju.

II- SPECIJALNE ZAŠTITNE MERE

Ručna slagačnica

Član 5.

Regali i rafovi u ručnoj slagačnici treba da budu bez nogara tako da svojom donjom površinom leže na patosu kako bi se izbeglo sakupljanje prašine ispod njih, ili na dovoljno visokim nogarima, koji omogućuju lako čišćenje pod njima.
Prolaz između regala ne sme biti manji od 1,80 metara.

Član 6.

Stolovi u ručnim slagačnicama moraju biti pokriveni sa gornje strane limom. Po završetku rada svake smene stolovi se moraju čistiti.

Član 7.

Čišćenje regala i sanduka za slova u ručnim slagačnicama vršiće se električnim aparatom za isisavanje prašine. U nedostatku električnih aparata za isisavanje prašine, regali i sanduci za slova čistiće se redovno van radnih prostorija (izbacivanjem slova, mehom, mokrom krpom i sl.).
Ako se regali čiste bez upotrebe aparata za isisavanje lica zaposlena na čišćenju regala i sanduka za slova biće snabdevena respiratorom.

Član 8.

U odeljenju ručne slagačnice treba postaviti limene posude u koje će se smeštati svi olovni otpaci (oštećena slova, slomljeni proredi i sl.).

Član 9.

Pre nego što se pristupi rasturanju (razlaganju) slog se mora oprati. Pranje slogova mora se vršiti sredstvima koja nisu štetna po zaposlena lica, a koja ujedno ne nagrizaju i ne oksidišu slagački materijal (blagi rastvor kamene sode i sl.). Posle pranja slog se mora dobro isprati svežom vodom, kako bi se odstranili svi ostaci upotrebljenih nagrizajućih materija. Lica zaposlena na pranju slogova biće zaštićena zaštitnim rukavicama.

Mašinska slagačnica

Član 10.

Na svim mašinama za slaganje treba postaviti uređaj za ventilaciju direktno nad kazanom za topljenje olova kako bi se olovni gasovi odstranjivali neposredno sa mesta razvijanja pomoću uređaja za izvlačenje (ekshaustor).

Član 11.

U kazane za topljenje olova na mašinama za slaganje ne smeju se staviti već upotrebljeni reci ili olovni otpaci. Olovo se sme stavljati u ove kazane samo posle prelivanja u kocke ili šipke.

Član 12.

Mašine za slaganje treba da imaju naročiti kanal kojim će se olovni otpaci, nastali pri livenju redaka, odvoditi neposredno u posudu za prikupljanje tih otpadaka da bi se sprečilo njihovo rasipanje i raznošenje.

Član 13.

U odeljenju mašinske slagačnice treba da bude provedena veštaka ventilacija.

Mašinsko odeljenje

Član 14.

Ako postoji mogućnost da se ručni zavrtnji kaseta (valova) za boju kod brzotisnih mašina lako dohvate, mora se postaviti siguran oslonac na koji će se radnik osloniti prilikom rada na regulisanju zavrtnja kasete (valova) za boju.

Član 15.

Kod brzotisnih mašina mora se postaviti ograda od savijenog gvožđa u visini gornje površine kolica za štampu, kako bi se izbegle povrede koje ova kolica mogu naneti prilikom svog kretanja zaposlenim licima. Razmak između kolica za štampu (u krajnjem prednjem položaju) i ograde ne sme biti manje od 5 cm.

Član 16.

Pranje valjaka na brzotisnim mašinama ne sme se vršiti kad se mašina kreće motornim pogonom.

Član 17.

Na mašinama za bronziranje treba uvesti uređaje za odstranjivanje bronzane prašine iz same mašine koja se stvara prilikom rada. Bronziranje rukom treba vršiti u odvojenim prostorijama sa dobrim provetravanjem, a radnici koji rade na tim poslovima treba da budu snabdeveni respiratorima.

Član 18.

Kod tiglova sa električnim pogonom treba postaviti zaštitnu napravu koja će sprečiti da se ruka radnika zadrži između forme i ploče.

Član 19.

Kod tiglova sa električnim pogonom pranje valjaka sme se vršiti samo kad se mašina pokreće rukom.

Odeljenje duboke štampe

Član 20.

Odeljenje za duboku štampu treba da bude odvojeno od ostalih radnih prostorija.
Prostorije u kojima se radi sa bojama škodljivim po zdravlje i sredstvima za rastvaranje i čišćenje moraju se dobro provetravati.
Škodljive pare treba da se odvode sa samog mesta razvijanja.

Član 21.

Kod uređaja za duboku štampu, kod kojih se upotrebljavaju lako zapaljive mešavine boja, moraju se preduzeti odgovarajuće mere sigurnosti. U ovim prostorijama moraju postojati odgovarajuće naprave i sredstva za gašenje požara.
Gašenje požara sa vodom u ovim prostorijama zabranjeno je.

Član 22.

Kod suvog poliranja bakarnih valjaka mašina za brušenje i poliranje treba da ima uređaj za izvlačenje prašine.
Licima koja su zaposlena na suvom poliranju bakarnih valjaka treba da se stave na raspoloženje respiratori.

Rotaciona mašina

Član 23.

Rotaciona mašina treba da ima zvučni signalni uređaj kojim će se barem 5 sek. ranije najavljivati početak rada te mašine.

Odeljenje za topljenje olovnih legura

Član 24.

Topljenje legura za mašine za slaganje, kao i pretapanje upotrebljenog materijala i otpadaka, treba vršiti u posebnim prostorijama koje se dobro provetravaju.
Nad kazanima za topljenje olovnih legura treba postaviti uređaje za izvlačenje olovnih gasova (ekshaustori).
Lica koja vrše pripremu legura za livenje i koja liju leguru biće snabdevena respiratorima.

Stereotipija

Član 25.

Na glodalici (frez mašini) u stereotipiji postaviće se preko noža stakleno zvono ili slična druga naprava koja sprečava da pri radu radnik bude povređen od otpadaka koji nastaju prilikom obrađivanja stereotipisanih ploča.

Član 26.

Odeljenje stereotipije treba da bude u potpuno odvojenim prostorijama, veštački ventilirano i snabdeveno uređajem za izvlačenje olovnih para sa mesta gde