Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu tačke 14. pod 2 Odluke o osnicanju Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore ("Službeni glasnik RS", broj 102/2003), Odluke o vršenju osnivačkih prava u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore ("Službeni glasnik RS", broj 53/2006), Zaključka o promeni naziva Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore ("Službeni glasnik RS", broj 12/2007), i člana 130. stav 1 Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 12/98, 44/99, 73/2000 i 70/2001 i "Službeni glasnik RS", br. 101/2005),
Savet Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, donosi

PRAVILNIK

O CENTRIMA ZA OBUKU PADOBRANACA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 77 od 17. avgusta 2007)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje mora da ispunjava centar za obuku padobranaca (u daljem tekstu: centar za obuku) radi izdavanja uverenja o osposobljenosti za obučavanje padobranaca (u daljem tekstu: uverenje), kao i osnovni uslovi za izvođenje obuke padobranaca.

Član 2.

Centar za obuku mora biti pravno lice registrovano na teritoriji Republike Srbije.
Delatnost centra za obuku mora biti definisana operativnim priručnikom za izvođenje skokova (u daljem tekstu: operativni priručnik) i priručnikom o obuci, koji moraju da budu u skladu sa odredbama ovog pravilnika i Pravilnika o padobranstvu.
Operativni priručnik i priručnik o obuci moraju biti odobreni od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (u daljem tekstu: Direktorat).

Član 3.

Centar za obuku može da organizuje sportsko i amatersko skakanje padobranom na način predviđen operativnim priručnikom u skladu sa pravilnikom o padobranstvu kao i preporukama i standardima za izvršenje određenih vrsta skokova.

Član 4.

Centar za obuku koji vrši obuku učenika-padobranaca mora imati uverenje o osposobljenosti za obučavanje padobranaca, koje izdaje Direktorat na osnovu izvršene provere propisanih uslova koje mora da ispunjava centar za obuku.

Član 5.

Dopuna uverenja za vrste obuke koje nisu obuhvaćene već izdatim uverenjem, vrši se podnošenjem zahteva za dopunu uverenja, uz dostavljanje programa obuke, operativnog priručnika i priručnika o obuci koji su prošireni potrebnim sadržajem za vrstu obuke koja se uvodi u delatnost centra.

II. USLOVI ZA STICANjE UVERENjA O OSPOSOBLjENOSTI

1. Bazni aerodrom

Član 6.

Centar za obuku da bi mogao da obavlja svoju delatnost mora odrediti bazni aerodrom za obavljanje delatnosti.
Centar za obuku mora da zaključi ugovor o korišćenju takvog aerodroma sa vlasnikom ili nosiocem prava raspolaganja.
Centar može privremeno vršiti delatnost i na drugom aerodromu, u slučaju da je nastupila promena na baznom aerodromu koja onemogućava vršenje delatnosti.
Privremena promena baznog aerodroma odobrava se rešenjem Direktorata.
Kada dva ili više centara za obuku planiraju da koriste isti vazduhoplov na jednom aerodromu u cilju ekonomičnosti, obavezni su da pojedinačno o tome obaveste Direktorat.
Kada se obuka vrši na drugom aerodromu centar za obuku je obavezan da na tom aerodromu obezbedi držanje dokumentacije koja se odnosi na obuku.

2. Prostorije i sredstva

Član 7.

Centar za obuku obavezan je da na baznom aerodromu ima posebnu adekvatnu prostoriju za čuvanje dokumentacije centra za obuku, učila i opreme.
Centar za obuku obavezan je da na aerodromu obezbedi učionicu za izvođenje teorijske nastave, a praktična obuka na zemlji može se izvoditi i na pogodnom aerodromskom prostoru (hangar, poligonski prostor i slično).

Član 8.

Centar za obuku obavezan je da na aerodromu obezbedi sopstvena sredstva za telekomunikaciju (telefon ili mobili telefon, faks ili elektronska pošta).
Centar za obuku obavezan je da na mestu prizemljenja padobranaca raspolaže telefonskom ili radio-komunikacionom vezom sa službom hitne pomoći i drugim potrebnim službama.
Ispred prostorija centra za obuku mora postojati tabla sa nazivom centra za obuku.

Član 9.

Centar za obuku obavezan je da u roku od osam dana od dana nastupanja promene uslova rada o tome obavesti Direktorat.

Član 10.

Centar za obuku obavezan je da za obavljanje obuke koristi samo vazduhoplove koji ispunjavaju za to predviđene uslove i na način predviđen uputstvom za izvođenje skokova za dati tip vazduhoplova.

Član 11.

Centar za obuku obavezan je da obezbedi korišćenje baznog aerodroma i potrebnih prostorija kao i sredstva za rad za period koji ne može biti kraći od 12 meseci.

Član 12.

Centar za obuku obavezan je da u zavisnosti od vrste obuke koju izvodi, poseduje sledeća učila:
1) komplet student padobran;
2) skicu aerodroma (fotografija);
3) snimak aerodroma iz vazduha (fotografija ili video materijal);
4) prikaz otvorene glavne kupole za obuku;
5) prikaz rezervne kupole za obuku;
6) prikaz sigurnosnog automata;
7) radio-stanicu za minimum jednosmernu komunikaciju između instruktora i učenika-padobranca;
8) visinomer;
9) vazduhoplov ili maketu vazduhoplova;
10) vertikalni i horizontalni trenažer;
11) trambulinu visine 1m za centre za obuku koji koriste okrugle rezervne kupole u procesu obuke;
12) školsku tablu;
13) sistem za projektovanje (video materijala i ostalog).
Pored učila iz stava 1. ovog pravilnika centar za obuku mora da ima zbirku važećih vazduhoplovnih propisa, odgovarajuću literaturu, video materijal za izvođenje pojedinih elemenata obuke sa vanrednim postupcima, priručnike odnosno uputstva za korišćenje tipova vazduhoplova iz kojih se izvode skokovi kao i uputstva za eksploataciju padobrana i automata koji se koriste za izvođenje skokova.

Član 13.

Centar za obuku obavezan je da ima najmanje jedan sopstveni komplet padobrana za obuku.

Član 14.

Centar za obuku obavezan je da ima i sledeću opremu za obuku:
1) sigurnosni automat za aktiviranje rezervnih padobrana;
2) radio-stanicu za vezu između instruktora i učenika-padobranca;
3) visinomer;
4) zaštitnu kacigu i naočare;
5) opremu za pakovanje padobrana;
6) sredstva za signalizaciju ("krst", "strela" ili "T");
7) pokazivač pravca i brzine vetra (vetrokaz);
8) instrument za merenje brzine vetra;
9) megafon;
10) radio stanicu za vezu sa vazduhoplovom;
11) durbin/dvogled;
12) komplet prve pomoći.

Član 15.

Glavna kupola, rezervna kupola i sistem veza sa rancem koji se koristi za obuku obavezno mora biti od strane proizvođača predviđen za tu vrstu obuke ili odobren od strane Direktorata za određenu vrstu obuke padobranaca.

Član 16.

Centar za obuku obavezan je da ima sigurnosni automat za aktiviranje rezervnog padobrana i da obezbedi nošenje istog prilikom skokova učenika-padobranaca koji se obučavaju za dozvole A i B kategorije.
Sigurnosni automat za aktiviranje rezervnog padobrana mora biti podešen za skokove koje izvode lica na obuci (student mod).

Član 17.

Učenik-padobranac koji se obučava za dozvolu A kategorije mora da bude opremljen sledećom dodatnom opremom: prijemnom radiostanicom, padobranskim grudnim visinomerom, tvrdom zaštitnom kacigom, zaštitnim naočarima ili kacigom sa zaštitnim vizirom, zaštitnim kombinezonom ili adekvatnom sportskom trenerkom sa dugačkim nogavicama i rukavima i sportskim patikama ili adekvatnim čizmama.
Prilikom izvođenja skokova učenik-padobranac ne sme imati vezane operativne ručice na padobranskom kompletu.

3. Rukovodioci i instruktori

Član 18.

Centar za obuku je obavezan da odredi rukovodioca obuke i zamenika rukovodioca obuke.
Rukovodilac obuke je lice zaduženo da prati i kontroliše sprovođenje obuke i preduzima mere da se obuka odvija u skladu sa propisima, procedurama i standardima kvaliteta predviđenim programom obuke, operativnim priručnikom i priručnikom o obuci.
Rukovodilac obuke i zamenik rukovodioca obuke mora da poseduje ili je posedovao ovlašćenje instruktora padobranstva najmanje tri godine.

Član 19.

Rukovodilac obuke je obavezan da odredi:
1) rukovodioca teorijske nastave i praktične obuke na zemlji;
2) instruktore teorijske nastave;
3) instruktore praktične obuke na zemlji;
4) rukovodioca praktične obuke u vazduhu;
5) instruktore praktične obuke u vazduhu.
Instruktor teorijske nastave je lice koje poseduje posebno stručno znanje iz oblasti aerodrinamike, teorije letenja i skoka, meteorologije, vazduhoplovnih propisa, metodike obuke, psihologije, pružanja prve pomoći.
Instruktor praktične obuke na zemlji je lice koje poseduje ili je posedovalo dozvolu padobranca najmanje C-kategorije sa iskustvom od najmanje 200 skokova.
Instruktor teorijske nastave i instruktor praktične obuke na zemlji moraju biti lica sa najmanje završenom srednjom školskom stručnom spremom.
Instruktor praktične obuke u vazduhu je lice koje poseduje važeće ovlašćenje instruktora padobranstva ili stečeno zvanje instruktora-pripravnika.
Instruktor-pripravnik može sprovoditi obuku padobranaca samo pod nadzorom instruktora padobranstva.
Rukovodilac obuke je obavezan da odredi rukovodioca skokova za određeni letački dan, kao i lica za asistiranje prilikom izvođenja određenih vrsta skokova sa padobrancima koja usavršavaju veštinu tih skokova.

Član 20.

Centar


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: