Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 10. stav 5. Zakona o postupku prekida trudnoće u zdravstvenoj ustanovi ("Službeni glasnik SRS", br. 16/95),
Ministar za zdravlje donosi

PRAVILNIK

O BLIŽIM USLOVIMA ZA RAD LEKARSKE ORDINACIJE U KOJOJ SE OBAVLjA PREKID TRUDNOĆE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 40/95)

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se utvrđuju uslovi u pogledu kadrova, opreme, prostora i sadržaja rada lekarske ordinacije lekara specijaliste iz ginekologije i akušerstva u kojoj se obavlja prekid trudnoće do navršene desete nedelje trudnoće.

Član 2.

Prekid trudnoće do navršene desete nedelje trudnoće može se obavljati u lekarskoj ordinaciji lekara specijaliste iz ginekologije i akušerstva (u daljem tekstu: lekarska ordinacija) koja pored propisanih uslova u pogledu kadrova, opreme i prostora ispunjava i bliže uslove utvrđene ovim pravilnikom.

Član 3.

Prekid trudnoće u lekarskoj ordinaciji može obavljati doktor medicine-specijalista iz ginekologije i akušerstva.
U lekarskoj ordinaciji može se obavljati prekid trudnoće ako ona ima dve zaposlene medicinske sestre - medicinskog tehničara.
Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće pod anestezijom ako obezbedi i doktora medicine - specijalistu anesteziologije sa reanimatologijom i medicinsku sestru - medicinskog tehničara.

Član 4.

Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće ako ima sledeću opremu: ležaj za odmor, ginekološki sto, stočić za instrumente, transportna kolica za pacijente, sterilizator za suvu sterilizaciju, kasete za sterilizaciju, komplete sterilnih instrumenata i materijala za kiretažu, pribor za reanimaciju (AMBU, set erveja, portabilni aparat za kiseonik i komplet lekova za reanimaciju), stetoskop i sredstva za dezinfekciju.
Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće ako ženi kod koje je izvršen prekid trudnoće obezbedi zaseban ležaj za odmor i nadzor nad njenim zdravstvenim stanjem posle izvršenog prekida trudnoće.

Član 5.

Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće pod anestezijom ako ima pribor za anesteziju (maske, tubuse raznih veličina, laringoskop, katetere za aspiraciju, aspirator, aparat za anesteziju).

Član 6.

Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće ako obezbedi pružanje hitne medicinske pomoći za vreme obavljanja prekida trudnoće i najmanje dva sata nakon toga preko zavoda za hitnu medicinsku pomoć, odnosno doma zdravlja.

Član 7.

Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće ako ima:
1) prostoriju u kojoj se obavlja prekid trudnoće, površine najmanje 12 m2;
2) prostoriju za odmor žene posle izvršenog prekida trudnoće, površine najmanje 5 m2po jednom ležaju;
3) prostoriju za pranje i sterilizaciju instrumenata, površine najmanje 2 m2.
Lekarska ordinacija može obavljati prekid trudnoće ako je prostorija u kojoj se obavlja prekid trudnoće građevinsko-tehnički pogodna za tu namenu, odnosno da su zidovi i podovi glatkih površina, da se mogu brzo i lako čistiti i dezinfikovati.

Član 8.

U lekarskoj ordinaciji lekar specijalista iz ginekologije i akušerstva, pored sadržaja rada predviđenog zakonom obavlja i sledeće poslove:
1) vrši ginekološki pregled;
2) sprovodi profilaksuRHizoimunizacije;
3) obavlja prekid trudnoće;
4) vrši nadzor nad zdravstvenim stanjem žene najmanje dva sata posle izvršenog prekida trudnoće;
5) zakazuje obavezni kontrolni pregled nakon izvršenog prekida trudnoće.

Član 9.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: